Krkonoše jsou přírodně rozmanité a lákají k výletům

20.05.2016 13:55:35 | Autor: redakce | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Krkonoše jsou přírodně rozmanité a lákají k výletům

Správa Krkonošského národního parku se připojuje k výzvě Hnutí Duha a zve milovníky přírody, aby oslavili nedělní Mezinárodní den přírodní rozmanitosti (biodiverzity) výletem do přírody. Mezinárodní den přírodní rozmanitosti vyhlásila OSN jako připomínku a výzvu k zachování rostlinných a živočišných druhů na Zemi. Letošní rok je věnován udržitelnému hospodaření - v zemědělství, lesnictví, turismu i dalších lidských aktivitách tak, aby neničily křehkou rovnováhu přírody planety Země.

„Pro Krkonošský národní park jsou návštěvníci přáteli. Především ti, kteří k nám jezdí právě proto, že jsme národním parkem, tedy územím, které bylo vyčleněno především pro ochranu přírody, která se tu zachovala i po více než pěti staletích lidské kolonizace. Tím nejcennějším je u nás v Krkonoších tundra. Ale k vidění, obdivování a poznávání je toho u nás mnohem víc," přibližuje ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Správa Krkonošského národního parku nabízí návštěvníkům ve svých informačních centrech a muzeích celou sérii atraktivních brožur, které jim pomohou inspirovat se k výletům a také lépe vnímat, co na nich vlastně potkávají. Ty z nich, které nabízí zdarma, jsou k dispozici i ke stažení na webu http://www.krnap.cz/brozury. Nabízí také sérii 12 letáčků s tipy na konkrétní výlety. 

„Těšíme se na všechny návštěvníky, kteří přijedou obdivovat a poznávat přírodu našich nejvyšších hor. Víkend s nedělním Mezinárodním dnem přírodní rozmanitosti může být tou správnou motivací,"dodal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Krkonoše také slaví Evropský den chráněných území

Správa Krkonošského národního parku se připojuje k celoevropským oslavám Evropského dne chráněných území, které připadají na úterý 24. května. Podtitulem letošního ročníku je Chuť přírody. Akce, probíhající ve 22 evropských zemích, v jejich národních, přírodních a regionálních parcích, má za cíl zvýšit povědomí o spojení chráněných území a udržitelného zemědělství a hodnotě zdravé přírody pro evropskou potravinovou bezpečnost.

„Oslavou jídla slavíme i bohatství přírody, práci lidí a úlohu chráněných území. Po tisíciletí lidská zemědělská činnost formovala krajinu. Je důležitá ochrana semen, rostlin, zvířat a potravin pro zachování různorodosti, zemědělských zkušeností a kulturního prostředí," řekl Ignace Schops, prezident Europarc. Náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar, který je zároveň prezidentem Europarc Střední a Východní Evropa, k tomu dodal: „Krkonoše jsou po několik století obydleny lidmi. Ti zde žili, pracovali a obhospodařovali zdejší krajinu. Získávali z ní takové pochoutky jako třeba tradiční kyselo, sejkory nebo různé sýry, třeba oslizlák. Jsem rád, že i dnes jsou na horách ekofarmy, které se snaží šetrným způsobem využívat krajinu a přitom nabízet návštěvníkům to pravé krkonošské."

Akce, které k letošním oslavám organizujeme, jsou například sobotní botanická procházka Rozkvetlým podhůřím, kdy se od našich botaniků dozvíte, zajímavosti nejen o orchidejích, ale i o jiných kvetoucích a nekvetoucích rostlinách. Vydat se s námi můžete také na fotovycházku do málo známých koutů hor. Dnes také můžete ochutnat Chuť přírody na farmářských trzích v Jilemnici a příští pátek ve Vrchlabí, nebo hned teď zhlédnout instruktážní video o tom, jak uvařit pravé krkonošské kyselo a připravit skvělý hubník (https://www.youtube.com/watch?v=TmLMgR4phlc&feature=youtu.be). Video najdete také v povedené hornobranské expozici Život pod horami.

Poslední akcí, kterou pořádá Správa KRNAP v sobotu 28. května od 15 hodin v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou je beseda Kyselo a kaše, to je strava naše s etnologem Danielem Dědovským na téma tradiční krkonošské kuchyně. Dozvíte se, ba i ochutnáte, co se vařívalo a peklo na Pasecku a Vysocku. Nabídku našich ukázek můžete rozmnožit i o své vlastní výrobky.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzejní noc ve Vrchlabí zahájila módní přehlídka Jilemského spolku
Krkonoše hostí špičky světové ochrany přírody
Vítání ptačího zpěvu přilákalo přes 200 lidí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT