Krkonošská muzea čeká velká proměna

27.03.2017 21:08:42 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Paseky nad Jizerou,Vrchlabí,Jilemnice,Harrachov

Krkonošská muzea čeká velká proměna

Správa Krkonošského národního parku provozuje už po desetiletí síť Krkonošských muzeí. Téměř všechna z nich projdou v příštích letech zásadními stavebními úpravami a promění se i jejich expozice.

V paseckém Památníku zapadlých vlastenců proběhne rekonstrukce objektu bývalé fary a celá výstavní expozice bude modernizována. Drobné stavební úpravy interiéru čekají i muzeum v Jilemnickém zámku. Vznikne zde nová badatelna a v rámci projektu muzeum zdigitalizuje své sbírky. Ve Vrchlabí vznikne centrální depozitář sbírkových předmětů Krkonošského muzea. V dohledné budoucnosti také připravujeme rekonstrukci bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí a proměnu expozic tohoto muzea na hlavní návštěvnické centrum KRNAP.

Vizualizace rekonstrukce Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou<br />Autor: Archiv Správy KRNAP Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou projde celkovou stavební i expoziční rekonstrukcí s podporou fondů EU. Do konce března 2017 (od 28. do 31. března) mají návštěvníci poslední možnost Památník navštívit a prohlédnout si stávající expozici a seznámit se i s podobou plánovaných oprav a úprav muzea.

V posledním týdnu bude vstup do Památníku zdarma. Poté bude objekt uzavřen. Začne stavební část rekonstrukce a následovat bude instalace modernizované expozice. Realizace projektu v prostorách bývalé fary bude ukončena koncem roku 2018, tedy v roce 60. výročí založení Památníku.

V Krkonošském muzeu v Jilemnici projdou stavební úpravou dosavadní technické prostory v přízemí zámku. Změní se na badatelnu pro veřejnost. Součástí dvouletého projektu bude také digitalizace sbírek. Předpokladem je zdigitalizování 13 000 sbírkových předmětů, které budou následně zpřístupněny veřejnosti na obdobném portálu jako sbírky Krkonošského muzea ve Vrchlabí (http://sbirky.krnap.cz/vademecum/).

V Hořejším Vrchlabí v prostorách bývalé Rottrovy továrny vznikne centrální depozitář pro všechny pobočky Krkonošského muzea. Rekonstrukce se v nejbližších letech dočká i bývalý klášter augustiniánů ve Vrchlabí. V současné době dokončujeme technický scénář nové expozice, připravujeme výběrové řízení na stavební část a projektovou žádost na novou expozici. Předpokládáme, že kvůli rekonstrukci muzeum zavřeme na konci září.

Projekty Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea Vrchlabí, Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea Jilemnice, Depozitář Krkonošského muzea - I. etapa - rekonstrukce objektu, Krkonošské muzeum expozice Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou byly podpořeny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Poznámka:

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí převzala Správa KRNAP v roce 1966. Krkonošské muzeum v Jilemnici v roce 1979 a Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou v roce 1980. V roce 2004 pak vznikla Lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově.

Malířka Pavlína Gardianová zahájila výstavu Znamení v Jilemnici

Krkonošské muzeum v Jilemnici otevírá dvě nové výstavy

To nejlepší z českých národních parků je k vidění v Krtku

V Pasekách pořádají výstavu o místních technických stavbách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem i Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem i pramene Boží voda ze 12. února 2024 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V posledním domácím utkání Dalmach jen remizoval s Mělníkem B
Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím
Projekt Hlava v pohodě se loučí, výstupy zůstávají zdarma k dispozici
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
29.02.: Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
28.02.: Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT