Krkonošské lesy doplnilo skoro 40 tisíc stromků chybějících druhů
13.01.2021 22:20:23 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše
Zase jsme o kousek blíže zdravým a stabilnějším krkonošským lesům. Bilance za rok 2020 říká, že jsme doplnili krkonošské lesy 38 965 sazenicemi různých dřevin, z nichž většinu tvoří listnáče, které na významných plochách krkonošských lesů chybějí.
Naprostá většina obnovy lesa je v Krkonošském národním parku přirozená, tedy z takzvaného přirozeného zmlazení. V extrémních klimatických i terénních podmínkách horských lesů je přítomnost vegetačního krytu nezbytná, aby nedocházelo mimo jiné k nevratnému znehodnocení půdního prostředí. Proto v určitých lokalitách startují přirozené procesy výsadbou některých druhů dřevin.
„K umělé obnově jsme museli přistoupit na 15 hektarech. V procentech se jednalo o 56,5 % listnáčů a 43,5 % jehličnanů. Konkrétně buk tvoří 30,40 %, smrk 30,33 % a jedle 25,36 %. Zbytek jsou další v lese chybějící dřeviny jako javor klen, jeřáb, bříza nebo třešeň ptačí," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Kromě sázení jsme některé dřeviny přímo seli. Takto jsme vrátili dřeviny na další dva hektary lesa," vypočetl Böhnisch.
K umělé obnově v Krkonoších není možné použít libovolné dřeviny. Používáme buď stromky pěstované v naší vlastní školce (pouze smrk a jedle) nebo stromky od smluvního partnera (jedle, listnáče, všechna obalovaná sadba). Nové stromky pocházejí ze semen buď přímo sbíraných v Krkonoších nebo z vhodných srovnatelných oblastí jako jsou například Jizerské hory.
Celkové náklady na umělou obnovu lesa činily cca 1,02 milionu Kč. Prakticky celou tuto částku poskytla společnost Škoda Auto, a. s.
Lesní porosty pokrývají 80 % plochy KRNAP. Péčí o ně je pověřena Správa KRNAP. Naším hlavním cílem je záchrana a obnova biologické rozmanitosti (biodiverzity) lesních ekosystémů a obnova stability lesních porostů. Stabilitou lesních porostů je míněna zejména jejich schopnost odolávat disturbanci (například vítr, hmyz, zvěř, imise) a schopnost se i vrátit do původního stavu po jejich přechodném působení.
Související články
Navrhněte, kdo by měl získat Cenu ředitele Správy KRNAP
Správa KRNAP zase otvírá informační centra a muzea
V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Správa KRNAP vrací ovocné stromy zpět do krajiny
Do národních parků pošlou 100 milionů na cesty a infrastrukturu
Jak se vám líbí budovaný vyhlídkový lesopark nad Rokytnicí?
Lidi neblázněte, horská příroda neunese všechno!
Konec sezony na krkonošských loukách
Jak zabránit řádění motorkářů v Krkonoších?
Proč kácí vybrané dřeviny na krkonošských loukách?
Z Krkonoš na čas zmizí dřevěné cedule
Policisté apelují na řidiče, aby dávali pozor na zvěř v říji
Krajští policisté kontrolují chování návštěvníků Krkonoš
Krkonošská muzea a infocentra budou od pondělí uzavřena
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších
Divoké řvaní v Krkonoších není medvěd, ale jeleni v říji!
Zbývající klidová území KRNAP vstupují v platnost
Pracovníci Správy KRNAP mají nové uniformy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Pozor na jednodenní uzavírku u Penny v Turnově
V pondělí 15. prosince 2025 od 7:00 do 18:00 hodin bude silnice III/27926 - Sobotecká ulice -přechodně úplně uzavřena. Uzavírka se dotkne úseku od vjezdu na parkoviště k Penny po výjezd od parkoviště Maškovy zahrady směrem k vlakové zastávce. Dojde zde k napojení havarijního přepojení vodovodu. Objízdná trasa je vedena zmíněným výjezdem od Maškovy zahrady, kolem areálu koupaliště k výjezdu na kruhový objezd u zimního stadionu. Autobusová zastávka u Penny bude přesunuta na parkoviště Maškovy zahrady.
Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince
Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností
Nejnovější články
Turnovská socha sv. Jan Nepomuckého je zpět!
Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
Harrachov hostí školení trenérů speciální olympiády
Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
13.12.: Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
13.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.