Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou
12.09.2017 14:55:40 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které začátkem října uzavře veřejnosti své dveře, zůstane nepřístupné až do roku 2021.
Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě.
Původní expozice byla slavnostně otevřena 28. dubna 1984. „Koncem 70. let minulého století se rekonstruoval bývalý vrchlabský augustiniánský klášter. Tehdejší ředitel Jiří Svoboda přišel s myšlenkou vytvořit zde muzeální expozici o horské přírodě a my jsme navrhli vytvořit netradiční „divadlo horské přírody," řekl jeden ze dvojice autorů prof. Jan Jeník.
„V 17 prostorách jsme se snažili návštěvníkům přiblížit jedinečnost krkonošské přírody. Magnetem expozice Kámen a život byl třeba model doupného stromu s řadou jeho obyvatel nebo model horského potoka. To na tehdejší dobu byla neuvěřitelně pokroková věc. Vždyť návštěvníci tam viděli živé pstruhy, ptáky i rostliny," doplňuje druhý autor expozice Jan Štursa. „Chtěli jsme lidem dát expozici, která by přesahovala Vrchlabí i Krkonošský národní park a poskytnout návštěvníkům podívanou i v době, kdy venku bylo špatné počasí," doplnil Jeník. 34 let, kdy expozice sloužila veřejnosti, ukázalo, že se to autorům povedlo. Za tuto dobu expozici Kámen a život navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Krkonošské muzeum se díky této expozici stalo jedním z největších taháků východních Čech, resp. Královéhradeckého kraje.
Správa KRNAP v příštích letech plánuje objekt bývalého kláštera zrekonstruovat a v jeho interiéru vytvořit expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka. Ke spolupráci na libretu jsme přizvali scénaristu a dokumentaristu, osvědčeného tvůrce muzejních expozic Pavla Štingla (Památník Lidice, Památník Ležáky, Památník šoa v Praze Bubenči; autor řady dokumentárních filmů - filmy Mír jejich duši a Návrat Zapadlých vlastenců jsou o Pasekách nad Jizerou; dále seriál Heydrich - Konečné řešení, film Ghetto jménem Baluty, a další), který do svého týmu pozval architekty Šárku Malou a Romana Kouckého, výtvarníka Pavla Beneše a ve spolupráci s odbornými pracovníky Krkonošského muzea ve Vrchlabí a řadou odborných konzultantů vytvořili technický scénář nové expozice.
V nejbližších týdnech a měsících proběhne stěhování administrativních prostor muzea a části muzejních depozitářů do náhradních prostor. Zároveň se připravuje výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. V současné době dokončujeme žádost o dotaci na novou vnitřní expozici. Nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku plánujeme otevřít do konce roku 2021. Poslední týden provozu, tj. od 3.-8. října, bude vstup do současné expozice Krkonošského muzea ve Vrchlabí v bývalém augustiniánském klášteře zdarma.
Otevřené návštěvníkům nadále zůstávají expozice Krkonošského muzea ve Čtyřech historických domcích na Náměstí Míru ve Vrchlabí, na zámku v Jilemnici a lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově. Do konce roku 2018 probíhá celková rekonstrukce Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou.
Související články
Krkonošská muzea čeká velká proměna
Pokřtili novou knihu o pokladech Krkonošského muzea
FOTO: Otevřeli veřejnosti vrchlabskou klášterní zahradu
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Dva drony pro bezpečnější Jablonec
Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku
Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením
Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.
Nejnovější články
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
V semilském parku opět připravují Mikulášský běh
Nejčtenější články
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.