Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou

12.09.2017 14:55:40 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které začátkem října uzavře veřejnosti své dveře, zůstane nepřístupné až do roku 2021.

Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě.

Původní expozice byla slavnostně otevřena 28. dubna 1984. „Koncem 70. let minulého století se rekonstruoval bývalý vrchlabský augustiniánský klášter. Tehdejší ředitel Jiří Svoboda přišel s myšlenkou vytvořit zde muzeální expozici o horské přírodě a my jsme navrhli vytvořit netradiční „divadlo horské přírody," řekl jeden ze dvojice autorů prof. Jan Jeník.

„V 17 prostorách jsme se snažili návštěvníkům přiblížit jedinečnost krkonošské přírody. Magnetem expozice Kámen a život byl třeba model doupného stromu s řadou jeho obyvatel nebo model horského potoka. To na tehdejší dobu byla neuvěřitelně pokroková věc. Vždyť návštěvníci tam viděli živé pstruhy, ptáky i rostliny," doplňuje druhý autor expozice Jan Štursa. „Chtěli jsme lidem dát expozici, která by přesahovala Vrchlabí i Krkonošský národní park a poskytnout návštěvníkům podívanou i v době, kdy venku bylo špatné počasí," doplnil Jeník. 34 let, kdy expozice sloužila veřejnosti, ukázalo, že se to autorům povedlo. Za tuto dobu expozici Kámen a život navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Krkonošské muzeum se díky této expozici stalo jedním z největších taháků východních Čech, resp. Královéhradeckého kraje.

Správa KRNAP v příštích letech plánuje objekt bývalého kláštera zrekonstruovat a v jeho interiéru vytvořit expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka. Ke spolupráci na libretu jsme přizvali scénaristu a dokumentaristu, osvědčeného tvůrce muzejních expozic Pavla Štingla (Památník Lidice, Památník Ležáky, Památník šoa v Praze Bubenči; autor řady dokumentárních filmů - filmy Mír jejich duši a Návrat Zapadlých vlastenců jsou o Pasekách nad Jizerou; dále seriál Heydrich - Konečné řešení, film Ghetto jménem Baluty, a další), který do svého týmu pozval architekty Šárku Malou a Romana Kouckého, výtvarníka Pavla Beneše a ve spolupráci s odbornými pracovníky Krkonošského muzea ve Vrchlabí a řadou odborných konzultantů vytvořili technický scénář nové expozice.

V nejbližších týdnech a měsících proběhne stěhování administrativních prostor muzea a části muzejních depozitářů do náhradních prostor. Zároveň se připravuje výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. V současné době dokončujeme žádost o dotaci na novou vnitřní expozici. Nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku plánujeme otevřít do konce roku 2021. Poslední týden provozu, tj. od 3.-8. října, bude vstup do současné expozice Krkonošského muzea ve Vrchlabí v bývalém augustiniánském klášteře zdarma.

Otevřené návštěvníkům nadále zůstávají expozice Krkonošského muzea ve Čtyřech historických domcích na Náměstí Míru ve Vrchlabí, na zámku v Jilemnici a lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově. Do konce roku 2018 probíhá celková rekonstrukce Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krkonošská muzea čeká velká proměna
Pokřtili novou knihu o pokladech Krkonošského muzea
FOTO: Otevřeli veřejnosti vrchlabskou klášterní zahradu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT