Kulaté stoly otevřely diskuzi o sociálních otázkách současného Turnova

23.07.2022 07:09:29 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kulaté stoly otevřely diskuzi o sociálních otázkách současného Turnova

Na jaře tohoto roku se odehrála nejen odborné veřejnosti otevřená setkání zástupců sociální i školské oblasti. Kulaté stoly 2022 na téma bezdomovectví, drogy na školách nebo zaměstnanost hendikepovaných uspořádal odbor sociální věcí Městského úřadu Turnov, a to pod záštitou Daniely Weissové.

Daniela Weissová, zastupitelka města a předsedkyně Výboru sociálních věcí Zastupitelstva Libereckého kraje, provedla účastníky hned dvěma tématy. Prvním z nich se na začátku dubna stalo bezdomovectví pod titulem „Musím žít na ulici". Přítomni byli zástupci organizací poskytujících sociální služby pro osoby ohrožené sociálním vyloučením nebo ztrátou bydlení, zástupci města Turnov, terénní pracovníci, a zároveň zástupci Policie ČR a Městské policie Turnov.

Turnovská setkání zástupců sociální i školské oblasti Kulaté stoly 2022<br />Autor: Archiv města Turnov Hlavním výstupem prvního z kulatých stolů se rozhodně stal záměr rozšířit spolupráci s neziskovými organizacemi typu Naděje, z. s., Jablonec nad Nisou, které mají ověřené zkušenosti s touto problematikou. V Turnově zatím chybí azylové bydlení, diskuze přinesla také myšlenku na zřízení nízkoprahového klubu pro rodiny s dětmi v nesnadné životní situaci.

Druhé ze setkání odboru sociálních věcí přineslo závažné téma drog na turnovských školách. Jak se vyjádřila místostarostka města Petra Houšková, bylo „kousnutím do kyselého jablka". Aktuální situace není úplně dobrá, ze sociologického šetření Policie ČR vyplývá, že velká část místních patnáctiletých a šestnáctiletých již nějakou zkušenost s drogou má. Zástupci škol do diskuze vnesli reálný pohled na situaci na základních školách v Turnově. Drogovou otázku zde řeší především na druhém stupni, v osmém a devátém ročníku, ale ani sedmý ročník není úplnou výjimkou.

Účastníci kulatého stolu se shodli, že velký vliv na současnou situaci měla opatření související s pandemií covid-19. Kvůli distanční formě výuky, přerušení organizovaných volnočasových aktivit často došlo k narušení sociálních vazeb, k dlouhodobé izolaci dětí, kdy se naopak zvýšila jejich závislost na moderních technologiích. Nemalým problémem je také snadná dostupnost drog. Velmi nebezpečný je například trend tzv. nikotinových sáčků. Samozřejmě, velkou roli hraje vliv vrstevníků, ale neméně důležitá je odpovědnost rodičů, komunikace v rodině, rodinné zázemí. Ostatně podle vyjádření terénních pracovníků se děti s drogou poprvé setkávají v rodině, ať už se jedná o alkohol nebo tabák.

Turnovská setkání zástupců sociální i školské oblasti Kulaté stoly 2022<br />Autor: Archiv města Turnov Cílem podobných setkání je, nejen sdílet informace o tom, jaká je situace na školách, ale především nastavit podmínky pro ucelenou kampaň, která na problém drog na školách upozorní. Na jednotlivých školách se budou připravovat aktivity, které pomohou tento negativní trend snadno dostupných drog zvrátit. Další důležitou součástí kampaně by měla být prevence samotné snadné dostupnosti drog. Neméně podstatný je návrat dětí k volnočasovým aktivitám, které kvůli nedobrovolnému přerušení často úplně opustily.

„Váš úspěch, naše radost", to byl podtitul zatím posledního setkání, které se odehrálo na konci května. Zástupci organizace Rytmus Liberec, o. p. s., představili své aktivity a praktické zkušenosti v sociální oblasti a také činnost v Turnově. Organizace se zabývá podporou osob se zdravotním postižením při uplatnění na trhu práce, ať už se získáním nového pracovního místa nebo počátečním zapracováním. Společnost komunikuje se zaměstnavateli a aktivně vyhledává pracovní příležitosti pro hendikepované.

Setkání se mimo jiné zúčastnili pracovníci organizací poskytujících sociální služby pro osoby ohrožené sociálním vyloučením z důvodu zhoršeného zdravotního stavu nebo zástupce organizace, která zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Přítomni byli zástupci města Turnova, terénní sociální pracovníci a další osoby se zájem o problematiku. V souvislosti s kulatým stolem byla v prostorách Nové radnice instalována výstava organizace Rytmus Liberec, o. p. s. Po dva týdny prezentovala praktické výstupy zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním. Autorem fotografií byl jeden z klientů společnosti Rytmus.

„Děkujeme všem, kdo se kulatých stolů zúčastnili, přispěli do diskuze v jednotlivých tématech, paní Daniele Weissové pak za podnět k realizaci podobných setkání a záštitu nad jejich konáním," uvedl  odbor sociálních věcí MěÚ Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách
Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Město Turnov zve ke kulatému stolu
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů
Starosta Turnova uzavřel sérii setkání s obyvateli v Dolánkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT