Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda

08.03.2023 22:54:12 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda

Řadu významných jubileí, která se pojí s historicky významnými místy a událostmi a stala se nedílnou součástí historie Libereckého kraje, s sebou nese rok 2023. Kromě těch výrazných, jakým je třeba otevření hotelu na Ještědu roku 1973, jsou to i méně známá a netradiční jubilea.

„Představujeme výročí, která z pohledu takzvané velké historie nemusí mít zásadní význam. Historie se však skládá z významných, ale také drobných událostí, které ovlivnily životy obcí a měst. A také mnoha lidí, jejichž jména ani neznáme. Proto je chceme připomenout. Třeba si někdo toto výročí spojí s nějakou osobní vzpomínkou," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sto třicet let slaví letos restaurace Radniční sklípek v Liberci a před 120 lety byl položen základní kámen hráze Liberecké přehrady.  Před 25 lety bylo otevřeno obchodní centrum Nisa. Třicet let uběhne také od prvního ročníku festivalu Benátská noc, jenž se původně konal v malebném prostředí Malé Skály.

 Liberečtí fotbalisté budou letos také slavit. Od založení klubu FC Slovan Liberec je tomu už 65 let. Sté výročí slaví TJ Doksy, pětapadesát let od svého vzniku si připomene FK Stráž pod Ralskem. Futsalová liga FTZS Liberec bude mít své první desetileté výročí a svou první desítku oslaví také FK  Přepeře. Pětasedmdesát let je tomu od založení plaveckého klubu v Jablonci nad Nisou a volejbalového klubu Dukla Liberec.

Nová radnice v Jablonci nad Nisou už na Mírovém náměstí stojí 90 let. Radnice v Rokytnici nad Jizerou bude zase slavit 120 let od jejího otevření. Frýdlantské Městské muzeum Radnice oslaví o deset let více - tedy 130. výročí vzniku.

I příroda slaví: od založení NP Krkonoše uběhlo už 60 let. Krkonošský národní park byl vyhlášen 17. května 1963, a to čtyři roky po jeho polské obdobě. V Harrachově uplynulo 20 let od otevření štoly a Hornického muzea.

 CHKO Jizerské hory bude slavit 55. výročí. O dost mladší je Geopark Ralsko - letos si připomíná desetileté jubileum. Maják a muzeum Járy Cimrmana, nejmladší dřevěná rozhledna v Jizerských horách, letos oslaví 20 let. Od vybudování nejstarší vyhlídkové věže v Českém ráji, jíž je Milohlídka, uběhlo už 180 let. A skalní vyhlídka Terezínka letos slaví 170 let. Základní kámen vyhlídky Kopanina byl položen před 130 lety.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rok kulatých výročí. V kraji slaví muzea, galerie, sklářské firmy i Ještěd

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
19.04.: V Semilech se běhalo pro Honzíka
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT