Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda

08.03.2023 22:54:12 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda

Řadu významných jubileí, která se pojí s historicky významnými místy a událostmi a stala se nedílnou součástí historie Libereckého kraje, s sebou nese rok 2023. Kromě těch výrazných, jakým je třeba otevření hotelu na Ještědu roku 1973, jsou to i méně známá a netradiční jubilea.

„Představujeme výročí, která z pohledu takzvané velké historie nemusí mít zásadní význam. Historie se však skládá z významných, ale také drobných událostí, které ovlivnily životy obcí a měst. A také mnoha lidí, jejichž jména ani neznáme. Proto je chceme připomenout. Třeba si někdo toto výročí spojí s nějakou osobní vzpomínkou," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sto třicet let slaví letos restaurace Radniční sklípek v Liberci a před 120 lety byl položen základní kámen hráze Liberecké přehrady.  Před 25 lety bylo otevřeno obchodní centrum Nisa. Třicet let uběhne také od prvního ročníku festivalu Benátská noc, jenž se původně konal v malebném prostředí Malé Skály.

 Liberečtí fotbalisté budou letos také slavit. Od založení klubu FC Slovan Liberec je tomu už 65 let. Sté výročí slaví TJ Doksy, pětapadesát let od svého vzniku si připomene FK Stráž pod Ralskem. Futsalová liga FTZS Liberec bude mít své první desetileté výročí a svou první desítku oslaví také FK  Přepeře. Pětasedmdesát let je tomu od založení plaveckého klubu v Jablonci nad Nisou a volejbalového klubu Dukla Liberec.

Nová radnice v Jablonci nad Nisou už na Mírovém náměstí stojí 90 let. Radnice v Rokytnici nad Jizerou bude zase slavit 120 let od jejího otevření. Frýdlantské Městské muzeum Radnice oslaví o deset let více - tedy 130. výročí vzniku.

I příroda slaví: od založení NP Krkonoše uběhlo už 60 let. Krkonošský národní park byl vyhlášen 17. května 1963, a to čtyři roky po jeho polské obdobě. V Harrachově uplynulo 20 let od otevření štoly a Hornického muzea.

 CHKO Jizerské hory bude slavit 55. výročí. O dost mladší je Geopark Ralsko - letos si připomíná desetileté jubileum. Maják a muzeum Járy Cimrmana, nejmladší dřevěná rozhledna v Jizerských horách, letos oslaví 20 let. Od vybudování nejstarší vyhlídkové věže v Českém ráji, jíž je Milohlídka, uběhlo už 180 let. A skalní vyhlídka Terezínka letos slaví 170 let. Základní kámen vyhlídky Kopanina byl položen před 130 lety.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rok kulatých výročí. V kraji slaví muzea, galerie, sklářské firmy i Ještěd

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
04.12.: První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT