Kurzy bezpečné jízdy nabízejí pro mladé řidiče čtyři termíny

19.01.2023 07:03:07 | Autor: TZ Tým Silniční bezpečnosti | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Kurzy bezpečné jízdy nabízejí pro mladé řidiče čtyři termíny

Na polygonu v Sosnové u České Lípy budou ve čtyřech termínech pro řidiče začátečníky probíhat kurzy bezpečné jízdy. Díky podpoře Libereckého kraje jsou pro zájemce bezplatné. Podmínkou je trvalý pobyt v Libereckém kraji a včasná registrace. Absolvovat je budou vlastními vozy.

Ve spolupráci s projektem Start Driving mají nováčci za volantem příležitost zlepšit svou jízdu a natrénovat rizikové situace, do kterých se mohou při řízení auta dostat. Zakončení autoškoly a získání řidičského oprávnění totiž bývá teprve pomyslným startem na dlouhé cestě za získáním řidičských dovedností.

Každý řidič získá v autoškole základy ovládání auta a do svého povědomí dostane schopnost více či méně správně reagovat na situace vzniklé při jeho běžném užívání. Většina začínajících řidičů má z prvních jízd zcela logicky obavy. Pociťují strach ze situací, s nimiž se v autoškole nepotkali. Největšími strašáky pro ně bývá hustý déšť, mokrá vozovka i komplikované křižovatky. Nemají nacvičené, jak se zachovat s vozidlem při smyku.

Někteří účastníci silničního provozu se ale již po relativně krátké době domnívají, že jsou zkušenými řidiči. „Málokterý z nich měl možnost si krizovou situaci skutečně vyzkoušet, a tedy správně na ni reagovat. Až při absolvování kurzu bezpečné jízdy si většina řidičů uvědomí, co auto dokáže za ztížených povětrnostních podmínek," říká Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Výuka na kurzech bezpečné jízdy se soustředí právě na rizikové situace. Například řidiči, kteří prošli autoškolou v létě a mají obavu z jízdy na sněhu, se připraví na jízdu v zimních podmínkách. Dále si začátečníci procvičí brzdění na kluzkém povrchu, zkoušet budou bezpečný průjezd zatáčkou a mnoho dalších manévrů. „Na polygonu budou jezdit ve vlastních vozidlech. Chceme, aby si každý řidič vyzkoušel možnosti auta, ve kterém běžně jezdí. Připraví se na to, jak jeho auto reaguje při smyku nebo jak dobrzďuje při zhoršených podmínkách," dodává Polák.

„Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na silnicích. Přidat plyn je láká více než jejich starší kolegy. Chybí jim více výcviku zaměřeného na bezpečnější řízení. A s tím jde ruku v ruce náš cíl, dlouhodobě usilujeme o bezpečné silnice. Jedním z příkladů, jak tomu jdeme naproti, je dovzdělávání začínajících řidičů. Právě pro ně jsou kurzy bezpečné jízdy určené," říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje odpovědný za resort dopravy.

Podle odhadů se za jeden den, ve kterém řidič absolvuje kurz bezpečné jízdy, sníží pravděpodobnost jeho selhání o 10 až 20 %. To znamená, že se 2 lidé z 10 díky jednomu dni takového tréninku vyhnou dopravní nehodě, případně zabrání, aby měla větší následky.

Pro koho je kurz určen?

Kurzu se mohou bezplatně zúčastnit začínající řidiči, kteří jsou držiteli řidičského oprávnění ne déle než 3 roky a mají trvalý pobyt v Libereckém kraji.

Kde kurzy probíhají?

Kurzy probíhají na polygonu v Sosnové u České Lípy (na adrese Sosnová 200, Česká Lípa)

V jakých termínech je možné kurz absolvovat?

21. 1., 11. 2., 25. 2., 19. 3. 2023

Kde je možné se přihlásit?

https://www.autodrom.cz/kurz-bezpecne-jizdy-pro-ridice-libereckeho-kraje-2

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT