Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu
17.05.2022 10:36:54 | Autor: Radek Zeman, HSČR | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše

Kynologická brigáda Horské služby ČR hlásí, že jak psovodi, tak jejich skvěle vycvičení chlupatí kolegové, jsou plně připraveni na letní sezonu a eventuální pátrací akce.
V současnosti má brigáda ve všech horských oblastech s výjimkou Beskyd 21 psů včetně štěňat ve výcviku. A ten je náročný jak pro pejsky, tak pro jejich psovody. „Když jsem na podzim roku 2020 vyjádřil v jednom rozhovoru doufání, že budeme mít brzo psů 15, zdaleka jsem netušil, že jen rok a půl nato přesáhneme dvacítku. Vzhledem k tomu, že jejich využití rok od roku stoupá, to je jedině dobře," komentoval situaci Jan Hepnar, psovod Horské služby Orlické hory s tím, že pátrání ve volném terénu je větší část běžné roční činnosti.
Výcvikem procházejí nejen psi. Členové kynologické brigády HS často spolupracují s PČR, Hasičským záchranným sborem, Městskou policií Praha či se zahraničními kynologickými brigádami. Psovodi například absolvovali kurz v rámci programu Animal Training Academy (ATA). Ve třech třídenních setkání se podrobili výcviku zkušeného psovoda a cvičitele Jiřího Ščučky. „Naučili jsme se několik moderních metod, jak naše psí kolegy a kamarády cvičit ještě lépe. A vše to pak v letních měsících zúročíme především při pátracích akcích, ve kterých máme opravdu výborné výsledky," uvedl Pavel Smejkal, šéfpsovod Horské služby. Připomněl tím nedávný úspěch Jan Hepnara a jeho psa Casiho při pátrání po pohřešovaném seniorovi v okolí Hradce Králové.
Více o práci psovoda HS při pátrání na https://www.horskasluzba.cz/cz/horska-sluzba/kynologie/aktuality-z-kynologie/3096-chlupati-zachranari-128062
Doba se ale posouvá a je potřeba s ní držet krok, ideálně být o krok napřed. Horská služba spolupracovala s Policií ČR a ČZU na projektu "Pátrač", který má za úkol zvýšení efektivnosti pátrání po pohřešovaných lidech nejen pomocí psů, ale i ostatních sil a prostředků. „Jde o to využít kromě našich psů i moderní technologie. Ještě nedávno to vypadalo, že se zapojením GPS navigace možnosti vyčerpaly, ale tento projekt dává šance na výrazné zefektivnění práce našich záchranářů a jejich svěřenců," přiblížil novinky René Mašín, náčelník Horské služby ČR.
Související články
Mladý turista uvízl ve skalách v severní části Jizerských hor
Krkonoše uvítají Mezinárodní soutěž Horské služby
Horská služba pátrala v Krkonoších po zmateném muži
Horská služba měla nejnáročnější týden v Krkonoších
Vrtulník musel dvakrát do Jizerek pomoci horské službě
Horská služba resuscitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
Hasiči pomáhali s transportem zraněné osoby v Roztokách u Semil
Muttichovy němé značky brzy uvidíte v novém kabátě
Horská služba strávila Silvestra zásahy
Horská služba v plném nasazení pro zimní sezonu
Horská služba bude cvičit lavinové záchranáře v Bosně
Kynologové horské služby trénovali výcvik psů
Horská služba Krkonoše měla společné cvičení s polským GOPRem
Spadla kabina lanovky na Ještěd, zemřel strojvedoucí
Holčičku na Domažlicku hledalo i devět pátracích psů horské služby
Záchranářská tréninková akce Search and Rescue zavítala do Krkonoš
Kraj poskytne dotaci horské službě na nákup potřebných pomůcek
Horská služba zápolila na Rallye Rejvíz
Horská služba zachraňovala paraglidistku pod Černou horou
Horská služba měla náročný víkend v celém Česku
Do horské služby má nakročeno dalších 18 členů a 6 cvičitelů
Horská služba trasuje v horách Bosny a Hercegoviny
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek
Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Únorový program turnovské knihovny
VIDEO: Spadlý strom na Malé Skále zpozdil dopravu po celé trati
Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
Jablonec, Drážďany, Vídeň i Berlín. Kraj propagují doma i v zahraničí
Kvůli větru a poruchám napětí je mnoho lidí bez elektřiny
Nejčtenější články
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
04.02.: Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.