Leteckého meteorologa Miloslava Štěpánka připomene pamětní deska

15.05.2024 21:48:33 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Leteckého meteorologa Miloslava Štěpánka připomene pamětní deska

V sobotu 18. května se od 11 hodin uskuteční slavnostní odhalení pamětní desky plukovníku Miloslavu Štěpánkovi, leteckému meteorologovi sloužícímu během druhé světové války. Pietní akt začne ve Zlaté Olešnici u domu č. p. 40, kde Štěpánek strávil většinu svého života.

Na ceremonii naváže od 13 hodin ve Stanovém - již neformální - setkání s příležitostí položit květinu před pamětní kámen připomínající dalšího hrdinu českého národa - letce RAF Otakara Žantu. Hlavním iniciátorem vyhotovení a umístění pamětní desky plk. Miloslava Štěpánka je ve spolupráci s několika dalšími aktivními jedinci z regionu Liberecký kraj, jenž celou akci pořádá.

Při odhalování pamětní desky ve Zlaté Olešnici budou čestnou stráž tvořit zástupci aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Liberec, o osudech plk. Štěpánka pohovoří historik Jan Hnělička, pamětní desce požehná vojenský kaplan 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec Petr Šabaka a hymnu formou a cappella přednese Věra Poláchová, stálá sólistka opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Rozezvučí se rovněž zvony od nedalekého kostela sv. Martina.
Pietního aktu se zúčastní syn a pravnuk plk. Miloslava Štěpánka (Jaroslav a David), hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starostové obcí a další význační hosté. Pamětní tabuli vyhotovil Karel Havlíček, jenž minulý rok v Rovensku pod Troskami inicioval vybudování desky dalšímu letci RAF - Václavu Leitensdorferovi.

Pro zájemce je od 10 hodin připraven odvoz autobusem z Liberce, a to ze zastávky v křižovatce mezi zastávkou Na Rybníčku a U Nisy (místo, kde pravidelně odjíždí vozidla na zájezdy). Ten bude také převážet účastníky mezi Zlatou Olešnicí a Stanovým. Jeho kapacita je však omezena na zhruba 50 osob. Kdo by tedy měl o svoz zájem, nechť se ozve na filip.trdla@kraj-lbc.cz či 770 134 419. Mezi Zlatou Olešnicí a Stanovým bude autobus pendlovat a poté se vracet do Liberce (po domluvě bude s nejvyšší pravděpodobností možné zastavovat i na vybraných zastávkách při zpáteční cestě). Drobné občerstvení bude zajištěno v prostorách základní školy ve Zlaté Olešnici, kde kraj přichystá také několik vytištěných kopií fotografií plk. Miloslava Štěpánka.

Kdo vůbec byl plk. Miloslav Štěpánek? (* 18. 6. 1911, Rokytnice nad Jizerou, † 24. 9. 1979, Haratice)

V roce 1938 působil jako velitel Hlavní polní povětrnostní ústředny 91 velitelství letectva Hlavního velitelství ve Vyškově. Kvůli zraněním, která utrpěl během služby u polského letectva na počátku 2. světové války, se později v řadách RAF věnoval letecké meteorologii. V roce 1945 se stal hlavním meteorologem na základně Czech Air Force Transport Pool v Harrow.

Počátkem roku 1949 byl zatčen, odsouzen k šestiměsíčnímu výkonu trestu odnětí svobody ve věznici Plzeň-Bory a degradován. Za své válečné zásluhy obdržel polský Válečný kříž, Československou medaili Za chrabrost před nepřítelem a Československou vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.

Štěpánek také v roce 2022 obdržel Poctu hejtmana Libereckého kraje in memoriam za celoživotní přínos v oblasti letecké meteorologie.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT