Letní dětská rekreace v Libereckém kraji 2023 z pohledu hygieny

13.09.2023 23:57:27 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Letní dětská rekreace v Libereckém kraji 2023 z pohledu hygieny

V průběhu letošních letních prázdnin bylo v Libereckém kraji nahlášeno 232 akcí letní dětské rekreace (LDR) ve 325 bězích, kterých se zúčastnilo celkem 16508, což je o 1370 dětí méně než v roce 2022. Zaměstnanci odboru hygieny dětí a mladistvých zkontrolovali 83 táborů, 4 jiné podobné akce a šest provozovatelů stravovacích služeb. Uložili šest pokut v celkové výši 7 000 Kč. Nezjistili žádný neohlášený tábor.

Pokračovala kontrola ověření jakosti pitné vody tam, kde není primárně veřejný vodovod, nebo se voda z veřejného vodovodu dováží. V rámci kontrol odebrali zaměstnanci KHS LK 11 vzorků pitné vody na tábořištích zásobovaných z individuálních vodních zdrojů, z nichž 5 nevyhovělo v mikrobiologických ukazatelích. Předali 1 rozhodnutí se zákazem používání nejakostní pitné vody z individuálního zdroje (pramen/studánka) k přímé spotřebě.

Zjišťované nedostatky byly: v zásobování pitnou vodou, v nezajištění podmínek pro konání jiné podobné akce (nezajištění tekoucí vody na mytí rukou v blízkosti WC dětí, nedodržování úklidu tábořiště včetně výdejny jídel), ve zdravotním zajištění akce (nevyčleněná samostatná místnost pro ošetřovnu a pro izolaci), ve stravovacím úseku (prošlá doba spotřeby u potravin, dodatečně zamrazené uvařené pokrmy).

KHS LK přijala v průběhu léta dva podněty, které se týkaly jednak špatných hygienických podmínek na zotavovací akci a pak nevhodného chování vedoucích akce, kteří byli údajně pod vlivem návykových látek. „Oba podněty jsme na základě provedené kontroly uzavřely jako neoprávněné, nicméně jsme o nich informovali pořadatele v tom smyslu, aby věnoval více pozornosti obsahu táborových her, době, ve které probíhají, a také samotným osobám, které vykonávají dozor u dětí," řekla Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.

KHS LK šetřila dvě epidemické události. Na akcích provedla epidemiologická šetření, nastavila protiepidemická opatření, pravidla pro úklid a dezinfekci a poučila personál. Akce nebyly ukončeny. Děti částečně odjely domů, jiné se rychle zotavily a pokračovaly v pobytu na táborech. V obou případech identifikovala jako zdroj virové onemocnění dětí, které následně nakazily úzké kontakty. V důsledku výborné spolupráce s pořadateli, vedoucími akcí, majiteli zařízení se podařilo nemocné rychle izolovat a přijmout taková opatření, aby nedošlo k masivnějšímu rozšíření onemocnění a významnějšímu narušení chodu táborů.

Součástí kontrol stravování bylo v letošním roce nově vyhodnocování pestrosti jídelníčku dle metodiky Ministerstva zdravotnictví, kdy byla zaznamenávána četnost zařazovaných potravin, surovin ve třech reprezentativních po sobě jdoucích pobytových dnech do vzorového formuláře znázorňujícího pyramidu správné výživy.

Konkrétně se hodnotila jednotlivá patra zmíněné pyramidy: od základny zahrnující nápoje, které mají být co neméně sladké s převahou vody, aby pitný režim obsahoval mléko, čaje, ředěné džusy, patro obilovin, pečiva, těstovin s tím, že ideálními zástupci jsou rýže, bulgur, kuskus, pohanka, pečivo ideálně s vyšší četností chleba, občas celozrnné pečivo případně rohlíky apod.,  třetí patro ovoce a zeleniny, přičemž cennější je vždy varianta čerstvá, ale i tepelně opracovaná má svoje benefity v podobě lepší stravitelnosti, navíc některé druhy se v syrové variantě zpravidla nekonzumují (fazolové lusky, dýně), čtvrté patro zahrnuje potraviny s obsahem bílkovin jak rostlinného, tak živočišného původu, tedy maso, ryby, sýry, tvarohy, vejce, luštěniny, ořechy, olejnatá semena, páté patro - vrchol pyramidy pak tvoří dochucovadla, patří sem oleje, smetana, máslo, cukr, sůl, koření, byliny. Upřednostnit by se měly kvalitní oleje a tuky, nepoužívat vysoce zpracované bujóny.

Z potravinové pyramidy jsou vyjmuty potraviny a nápoje jako jsou sladké limonády, chipsy a uzeniny, které bychom měli konzumovat v co nejmenší míře, vzhledem k tomu, že obsahují mnoho soli, přídatných látek v podobě stabilizátorů, konzervantů, umělých barviv, aromat, sladidel atd. Ve spojení s potravinou pyramidou představují tzv. zákeřné kostky. I jejich četnost jsme hodnotili. Denní tolerované množství potravin a nápojů z této skupiny je jedna porce ve velikosti vlastní pěsti.

Z námi získaných údajů vyplývá, že pořadatelé se ve většině případů snaží o dodržení pestrosti a čerstvosti jídelníčků. Kvalita vždy záleží na lidech, kteří mají stravování na starosti. Někteří jsou již lety prověření, jiní jsou profesionálové kuchaři, někteří vaří ze zájmu a ve svém osobním volnu, jiní nemají prakticky žádné znalosti ani zkušenosti a teprve začínají. Také zohledňujeme, jaké možnosti tábory mají ve smyslu umístění, prostorových dispozic, skladovacích kapacit. Zcela jistě je i významným faktorem výše finančních prostředků, která je určená pro stravovací provoz a v neposlední řadě také skutečnost nasytit děti, aby měly dostatek energie pro zvládnutí často náročného programu. Snažili jsme se proto na jídelníček dívat v kontextu celé konkrétní akce.

„Celkem často jsme byli velmi mile překvapeni jak pěkný, pestrý a hodnotný jídelníček splňující výše uvedené zásady lze sestavit a jídla navíc připravit v polní táborové kuchyni nebo v kuchyni jednoduše zařízené. Naopak jídelníčky v některých hotelech a penzionech, které zajišťovaly stravování pro LDR, a mají k dispozici plně vybavené kuchyně, postrádaly jak některé žádoucí potraviny, tak jakoukoliv kreativitu. Ve většině těchto zařízení jsou snídaně poskytované v podobě švédských stolů, jež jsou z pohledu hodnocení velmi problematické. Nabídka je široká od vajíček, jogurtů, cereálií až po nežádoucí uzeniny, nicméně některé děti tak každý den snídaly svůj oblíbený rohlík s marmeládou nebo párek. Nutriční benefit pro organismus pak není prakticky žádný," vysvětlila Hochmalová a dodala, že pořadatelé, vedoucí akcí přijímali tato hodnocení dobře, měli zájem o diskusi, rady i poskytované materiály. V několika případech jsme dokonce zaznamenali zlepšení ještě v průběhu dalších akcí, které se v daném táboře střídali. To, jakým způsobem se stravují naše děti, byť je tábor jednorázovou akcí je pro budoucí život z pohledu zdraví zásadní. Pokud by si děti odvezly z tábora jednu pozitivní stravovací zkušenost například v podobě pomazánky z červené čočky nebo domácího koláče s tvarohem, ovocem a ořechy a tu potom vyžadovaly od rodičů, čímž by obohatili sebe i dospělé, mají takovéto osvětové akce z pohledu veřejného zdraví velký význam.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaké houby rostou v našem kraji?
Letní dětské rekreace v Libereckém kraji probíhají bez problémů
Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny
Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Výstava Příběhy Severních Čech zavítá na náměstí v Malé Skále

Nejčtenější články

12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
12.06.: Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT