Letní PechaKucha Night představí tucet výjimečných sklářských příběhů

17.08.2022 10:42:38 | Autor: Lukáš Jokl | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Letní PechaKucha Night představí tucet výjimečných sklářských příběhů

PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů" se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week.

Sklářství, šperkařství nebo optika, tradiční obory Libereckého kraje, se pochlubí světovými hráči, vizionáři i špičkovými umělci. V Kině Varšava jich bude celý tucet a jeden bonusový k tomu. Mezi hosty, kteří v regionu platí za významné zaměstnavatele a ve světě za špičkové dodavatele světelných instalací na míru (a nejen jich), patří Preciosa Lighting. Její skleněné kreace se blyští v luxusních hotelích nebo na supermoderních jachtách, krásou a emocemi spojují lidi na celém světě. Další hosté, vizionáři z Lasvitu, v poslední době vsadili na vizi skleněných komponentů pro architekty. Její první zhmotnění ostatně pomohlo novoborskému sídlu firmy, roubence ze skla, k zisku ocenění v celorepublikové soutěži Stavba roku 2020.

Příběhy jako z Holywoodu se odehrají na pódiu Kina Varšava taktéž. Marek Kulhavý převzal po otci ponikelskou manufakturu Rautis. I díky jeho nasazení došlo k zapsání ruční výroby perličkových ozdob, kterou se Rautis zabývá, na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. "Obrovská satisfakce a vědomí, že to my skláři děláme dobře a že to dává smysl." říká k tomu Marek Kulhavý.

Lenka Morávková, původem ze Železného Brodu, získala vízum pro výjimečné umělce v USA a od té doby žije v Los Angeles. Vytvořila vlastní verzi legendárního nástroje ze skla Cristal Baschet nazvanou Bohemian Cristal Instrument a sklízí s ní úspěchy ve světě. Reprezentovala Česko na největším evropském showcase festivalu Eurosonic Noorderslag, vystoupila na prestižním TEDx v Kalifornii, byla jedním z headlinerů Colours of Ostrava a mnoho dalšího. „Jsem takový Indiana Jones hudebního businessu," směje se Lenka Morávková své dobrodružné a nevyzpytatelné cestě.

Nejen umění, ale i špičkové technologie budou mít na PechaKucha Night své zastoupení. Know-how turnovského Cryturu v oblasti pěstování syntetických krystalů patří mezi přísně střežená tajemství. Jak v peci za vysokých teplot a tlaků vznikají umělé safíry či granáty a k čemu všemu slouží... to divákům alespoň v jemných obrysech naznačí vývojář Cryturu Jan Havlíček.

Přijďte si ve čtvrtek 25. srpna od 20:00 poslechnout vyprávění mimořádných hostů na PechaKucha Night v Kině Varšava!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Křišťálové údolí na týden ovládne Liberec
Pecha Kucha Night bude už podvacáté v Železném Brodě

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začnou přípravné práce na stavbě parkovacího domu u sídla kraje
Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT