Letní vlaky budou jezdit znovu, připravují i nové spojení do Českého ráje

11.08.2016 19:31:38 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Letní vlaky budou jezdit znovu, připravují i nové spojení do Českého ráje

Letní turistické vlaky se v Libereckém kraji těší velké oblibě. Jak přímé spojení z Liberce do Doks, které je letos v provozu poprvé, tak cyklovlak z Liberce do Kořenova jsou turisty a výletníky hojně využívány. Liberecký kraj je proto objedná i pro příští letní sezonu. Zaveden bude i zcela nový spoj, do oblasti Českého ráje. Resort dopravy o podmínkách již s dopravci vyjednává, aby byla nabídka spojení zapracována do nových jízdních řádů 2016/2017.

Do oblíbené rekreační oblasti k Máchovu jezeru míří přímý turistický vlak „Mácháč" z Liberce o víkendech a svátcích od 25. června, jezdit sem bude do konce srpna. Je provozovaný dopravcem Die Länderbahn GmbH DLB, který na trasu nasazuje moderní bezbariérové klimatizované vozy Siemens Desiro.

„Při příznivém počasí vlakem jede více než stovka cestujících. Využívají ho také cyklisté, i když je počet míst pro kola omezen. Oproti běžným spojům je ve vlaku odlišné složení cestujících, převažují zejména rodiny s dětmi, které zřejmě jízdu vlakem plánují jako součást svého výletu, kam by jinak nejspíš jely autem," hodnotí Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

Jezdí se i do Kořenova

Také do oblasti Kořenova jezdí pravidelné letní spojení. Cyklovlak společnosti České dráhy, a. s. je v provozu od června do září každou sobotu. Využíván je jako spoj, který posiluje kapacitu s možností přepravy jízdních kol. Z vlakového nádraží v Liberci na trasu vyjíždí v 9:05, přičemž v Tanvaldu vytváří těsnou přestupní návaznost, tak aby mohli přistoupit i cestující z rychlíku z Prahy. „Podle prováděných sčítání je nejvyšší zájem turistů o dopravu o sobotách. V minulosti se občas stávalo, že se cestující do přeplněných pravidelných vlaků v nácestných zastávkách již nevešli, což se zavedením posilového spoje změnilo," řekl Pavel Blažek.

Vzhledem k tomu, že se cyklovlak zpátky z Kořenova do Liberce vrací bez cestujících, chce jej Liberecký kraj využít, a rozšířit tak o turistické spojení. Nové turistické spojení by mohlo vést po trase Kořenov - Tanvald - Železný Brod - Turnov - Rovensko pod Troskami. Zpět se bude souprava vlaku vracet z Rovenska pod Troskami přes Turnov do Liberce, a posílí tak dnešní spojení sezónních vlaků.

„Byla by škoda nevyužít další možnosti, jak se bez přestupů a pohodlně dostat vlakem do vyhledávané a oblíbené oblasti, kterou Český ráj je. Cyklovlak by měl z Kořenova odjíždět o letních sobotách asi v 11:15. Z Rovenska do Liberce by odjížděl cca v 15:00 hodin," uvádí k chystané novince krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

„Cyklovlak nám přijde jako ideální řešení, jak lidem ještě více zpřístupnit Český ráj. Věřím, že i o nové spojení bude zájem a naváže na úspěch přímého turistického vlaku do Sklářské Poreby a do Doks," dodává také hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Náklady na provoz výletních vlaků jsou ročně odhadovány na zhruba 640 tisíc Kč.

Příprava rychlého železničního spojení Liberec - Praha

Rada kraje se na svém zasedání 16. srpna bude zabývat zlepšením železničního spojení Liberec - Praha. To je součástí evropského spojení Praha - Wroclaw, což také projednával hejtman LK tento týden při setkání s maršálkem Dolnoslezského vojvodství Cezarym Przybylskim.

„Zájmem Libereckého kraje je, aby se cestující z Liberce do Prahy dostali vlakem rychleji než za hodinu. Je to obdobný standard jako mají velikostí srovnatelné Pardubice nebo Ústí nad Labem," uvedl hejtman.

S novým jízdním řádem se rozjede více nočních vlaků

Noční vlakové spoje začnou nově o víkendech a svátcích jezdit z Liberce i dalšími směry. Cestující se z večerních akcí, které se konají v krajském městě, dostanou vlakem do Frýdlantu, Turnova, Semil a Hrádku nad Nisou. Jejich provoz začne s platností nových jízdních řádů od 11. prosince 2016. Už nyní jezdí noční spoje z Liberce do Tanvaldu a cestující je značně využívají.

„V současné době Liberecký kraj objednává vlak, který denně jezdí z Liberce v 0:35 směrem na Jablonec nad Nisou, Tanvald a Desnou. Z pátka na sobotu a ze soboty na neděli bývá maximální obsazenost vlaku až 30 osob a vzhledem k výměně cestujících po trase jich přepraví až 50. Spojení je bezpečné a komfortní a zavedli jsme ho právě za účelem návratu z kulturních a společenských akcí," říká krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Uvedený spoj je však jediným svého druhu, přitom z Liberce je v rámci železniční dopravy denní počet cestujících na tratích do Hrádku nad Nisou a Frýdlantu mnohonásobně vyšší. „Obdrželi jsme připomínky, aby půlnoční vlaky jezdily i sem. Cestujícím chceme vyjít maximálně vstříc, a tak po projednání s dopravci, Českými drahami a Die Länderbahnem, navrhujeme zavedení zkušebního provozu vlaků s odjezdem v 0:35 z Liberce, a sice ve směrech Frýdlant, Hrádek nad Nisou a Turnov, s pokračováním vlaku až do Semil. V tuto dobu budou jezdit o víkendech a svátcích. K rozšíření dojde od 11. prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády," uvádí Otto Pospíšil, zástupce ředitele společnosti Korid LK s tím, že k zavedení „půlnočních" vlaků připraví Liberecký kraj informační letáky.

Obsazenost spojů bude pravidelně vyhodnocována a po zkušebním období se rozhodne o jejich zapracování do koncepce dopravy v rámci Plánu dopravní obslužnosti Libereckého kraje. Roční náklady na zavedení nočních vlaků jsou předpokládány ve výši 1,4 milionu Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Oslava prohlášení stanice v Martinicích kulturní památkou
Prázdninový parní vlak opět brázdí koleje v Českém ráji
S Lokálkou kolem Humprechtu můžete vyjet každý prázdninový víkend
Co nového v jízdním řádu čeká cestující od 12. června?
Lokálka z Mladé Boleslavi do Staré Paky slaví 110 let

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT