Levná energie, bazén, oživení Kolory - nejen to může přinést GTE do Semil

10.03.2013 14:31:06 | Autor: Jakub Kuršel a Barbora Hrabalová | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Levná energie, bazén, oživení Kolory - nejen to může přinést GTE do Semil

Došlo do redakce: K problematice stavby geotermální elektrárny v Semilech už bylo uveřejněno mnoho detailních informací, záměrů a expertních názorů. O jejím umístění, technických parametrech, podmínkách smlouvy o výstavbě a podobně.

Krátce tedy ještě zdůrazníme, jaké výhody by Semilům mohl tento projekt poskytnout. Prvním a okamžitým výsledkem bude vznik pracovních pozic pro místní obyvatele, například příležitost k uplatnění současných žáků středních škol, kteří by jinak hledali zaměstnání v jiných městech.

Další velké pozitivum se skýtá v možnosti levnější energie pro vytápění a ohřev vody pro celé Semily (nejen sídliště Řeky, poblíž kterého má GTE stát) a v neposlední řadě založení nadačního fondu investorem, který bude finančně podporovat různé investice města.

Co bude pro Semily znamenat zisk několika miliónů ročně?

Finance získané každý rok z nadačního fondu by mohly sloužit jako základ pro významnější investice města. Ze současného dotačního modelu vyplývá, že dotace tvoří až 80 % rozpočtu projektu, účast města by tedy v ideálním případě mohla být pouze z 10 - 20 %. Šest miliónů korun by tak město mohlo investovat do projektu za 60 miliónů korun. To už by bylo pompézní koupaliště, nemyslíte?

Právě termální koupaliště (případně krytý bazén nebo wellness centrum) v místě současného je jednou z možných variant využití příspěvků z nadačního fondu.

Vhodné by bylo využití části příspěvků z nadačního fondu do vybudování dětských hřišť na sídlišti Řeky. Nové průlezky by tak nahradily nebezpečné zrezivělé konstrukce, na kterých si děti hrají teď. Dotace na dětská hřiště se pohybují kolem 70 %, město by tak muselo doplatit pouze jednu třetinu sumy.

Probuzení spící Kolory? I to je možné

Továrna, která dříve patřila k symbolům Semil, postupně chátrá. Teplo, které druhotně vzniká při výrobě geotermální energie, by však mohlo spícího velikána probudit k životu a vyteplené prostory bývalého textilního centra nabídnout k užívání. Například perspektivním umělcům jako v případě projektu Anežky Navrátilové Kolora 01 nebo paintballovým nadšencům.

Výhod, které plynou z výstavby geotermální elektrárny v Semilech a založení nadačního fondu investorem, je tedy opravdu hodně. A záleží pouze na občanech města, jestli si v referendu zvolí cestu, která by mohla zkvalitnit život v Semilech, anebo nikoliv.

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů, a nevyjadřuje názor redakce portálu Naše Pojizeří.  

Co už bylo napsáno o geotermální elektrárně v Semilech:

Historicky první semilské referendum proběhne 22. března

Občané Semil rozhodnou o geotermální elektrárně v referendu

V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny + shrnutí projektu

V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT