Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků

21.05.2021 07:36:49 | Autor: Václav Kříček, KVK v Liberci | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků

Krajská vědecká knihovna v Liberci vlastní sbírku starých a vzácných tisků, ze kterých bylo vybráno 21 nejcennějších nebo nejohroženějších exemplářů ke konzervaci a restaurování. Mezi vybranými dokumenty bylo 13 v gotických vazbách, tři pergamenové zlomky z 12. a 13. století a šest nejvíce poškozených starých tisků.

V roce 2016 byl připraven projekt s názvem Knihovna Liberec - zkvalitnění ochrany a zpřístupnění knihovního fondu a jeho prezentace, který byl v roce 2018 schválen ke spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu na léta 2014 až 2020. Od samého počátku se administrace žádosti a následně i administrace realizace projektu ochotně ujal Liberecký kraj, který také uhradil nutnou finanční spoluúčast na projektu.

„Uvedený projekt byl realizován od začátku roku 2018 do konce dubna 2021. Celkové výdaje projektu jsou 37 584 523,62 Kč. V současné době je zpracovávána závěrečná žádost o platbu a Liberecký kraj předpokládá získání celkové dotace ve výši 33 104 410,29 Kč. Podíl Libereckého kraje tak bude 4 480 113,33 Kč," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

restaurování vzácných tisků v krajské knihovně „Kromě restaurování a digitalizace byly v rámci projektu IROP již v roce 2019 realizovány další aktivity, zejména stavební práce v prostorách knihovny - výměna osvětlení, koberců, sociálních zařízení, instalace LED tabulí apod. Poděkování patří Libereckému kraji za zpracování žádosti a řízení a administraci celého projektu," dodala ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Ještě před podáním žádosti byl v roce 2017 proveden průzkum vybraných dokumentů restaurátorem, který u každého exempláře popsal nutné restaurátorské zásahy a určil cenovou kalkulaci na provedení prací. V roce 2018 proběhlo výběrové řízení na restaurátory. Vzhledem k množství a náročnosti prací byly dokumenty rozděleny do tří souborů, u kterých se samostatně soutěžil restaurátor. Zakázky získaly restaurátorky BcA. Michaela Caranová, BcA. Jana Dřevíkovská a Jana Opatová. Dokumenty byly k restaurování předány během ledna 2019. Poslední dokončené restaurované knihy byly odevzdány v březnu 2021. Celkové finanční náklady na restaurování činily 906 500 Kč.

Mezi zrestaurovanými díly se nachází např. známá Schedelova kronika z roku 1493 či Catholicon z roku 1483, jehož autorem je Johannes Balbus a jenž má velmi krásnou gotickou vazbu se zbytky kování. Největšími změnami prošla díla od Pavla Kristiána z Koldína (1579) a Matyáše Tannera (1683). Kompletní seznam všech restaurovaných tisků uvádíme v příloze této tiskové zprávy. Na podzimní měsíce pak knihovna připravuje pro veřejnost výstavu a prezentaci restaurovaných tisků, která bude ke zhlédnutí v prostorách knihovny.

„Nejen naše muzea a galerie mají vzácné sbírkové předměty, na jejichž restaurování postupně pracují, ale také Krajská vědecká knihovna má výjimečné historické knihy, které potřebují restaurování. Jedná se o vysoce specializovanou náročnou práci a jsem moc ráda, že její výsledek budou moci návštěvníci knihovny vidět na výstavě," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

restaurování vzácných tisků v krajské knihovně<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Restaurování dokumentů je tedy nyní dokončeno. Tisky jsou uloženy v samostatné klimatizované místnosti, která má také vlastní zabezpečení. Přístup do místnosti mají prostřednictvím kódu tři pracovníci bibliografického oddělení a správce budovy pro případ nečekané události. Místnost má mezi knihovníky hovorový název „trezor", což se přeneslo ze staré budovy, kde nejvzácnější kusy byly uloženy ve skutečném bankovním trezoru. Vnitřek „trezoru", je vybaven plechovými regály a knihy jsou zde uloženy ve tmě při teplotě 17 °C a vlhkosti 50%.

Tisky je možné po předchozí domluvě zapůjčit k badatelským účelům do studovny ve studijní knihovně. Dva z těchto vzácných dokumentů jsou však díky projektu digitalizace přístupné v elektronické podobě v digitální knihovně KVK Liberec Kramerius, která je dostupná přes webové stránky knihovny v sekci E-knihovna.

Jedná se o tyto dva tisky:
ROHN, Johann Carl. Chronic vormals Böhmischer Cron-Lehen, nunmehro ins Allodium gezohener zweyer Städten Friedland, und Reichenberg ... . Altstadt Prag: gedruckt bey Johanna Pruschin, Wittib, durch Franz Slansky Factorn, 1763. T II 17 (převazba 19. stol.) tzv. Rohnova kronika.
KRISTIÁN Z KOLDÍNA, Pavel. Práwa Městská Králowstwij Czieského. Wytisstěno w Starém Městě Pražském: v Giřijho Melantrycha z Awentýnu, 1579. T II 116 (renes. vazba).

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová
Krajské kolo Čtenáře roku vyhrála žena z Jihlavska. Půjčila si 61 e-knih
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Březen je měsíc čtenářů. Liberecká knihovna vybírá nejlepšího e-čtenáře
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Odpadový Oskar 2023: V kraji mají nejméně odpadu znovu Dalešice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT