Liberecký kraj doposud neobdržel nabídky na dodávky plynu a energie
27.08.2022 21:21:01 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Ani v další zakázce v rámci Dynamického nákupního systému na pořízení plynu a elektřiny neobdržel Liberecký kraj nabídku ze strany potenciálních dodavatelů. Hrozí mu tak, že se náklady na energie zvýší pro příští rok o téměř půl miliardy. Kraj chce proto apelovat na českou vládu, aby co nejdříve přijala taková opatření, která by situaci co nejefektivněji vyřešila - kupříkladu zastropováním cen.
„Situaci považuji za mimořádně vážnou. Cena elektrické energie pohybující se kolem 20 korun za kilowatthodinu včetně distribuce je mimo jakékoliv racionální rozměry a plyn se pro změnu zatím nenabízí a neobchoduje vůbec. Bez zásahu a pomoci se Libereckému kraji a našim příspěvkovým organizacím zvýší náklady o 400 až 500 milionů korun. Stále proto věřím v nějaký rozhodný krok české vlády. Bez jejího efektivního zásahu - například zastropováním cen - by s nejvyšší pravděpodobností došlo k omezení části veřejných služeb a také ke snížení objemu financí nutných pro správu majetku a investic," uvedl hejtman Martin Půta. „Často se mluví o cenách energie na burze a že ji stanovuje samotný trh. Je ale potřeba zdůraznit, že žádná energie se na burze nevyrábí. Na ní vydělávají pouze spekulanti."
„Pokud vláda nezakročí a nevytvoří tlak na společnost ČEZ ohledně nařízené ceny energií, zvýšené náklady nás neminou. Teoretické odpuštění částky 495 korun na megawatthodinu na podporu obnovitelných zdrojů v rámci úsporného tarifu, což avizoval pan ministr Síkela, nám ale při současné ceně zhruba 17,5 tisíc korun za megawatthodinu nijak zásadně nepomůže," dodal Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Krajští radní včera na svém zasedání, jelikož Liberecký kraj doposud žádné nabídky na dodávky energie neobdržel, byli nuceni veřejnou zakázku zrušit. „Proto nyní vážně uvažujeme o rozhodnutí nakupovat energie na spotovém trhu. Pevně však věřím, že vláda zavčas pochopí vážnost situace a začne jednat. Octili jsme se v prostředí, které není tržní, a bez významné regulace na úrovni České republiky nebo Evropské unie se situace vyřešit nedá," dodal hejtman Půta.
Rozpočet kraje pro rok 2023 je přesto - i díky vyšším daňovým příjmům za rok 2022 - na zvýšené náklady připraven. Kraj navíc splatil úvěr z roku 2006, který činil 750 milionů korun a jež využil na rekonstrukce silnic II. a III. třídy. „I tak ale budeme na energiích šetřit, a to ideálně v rovině 10 až 15 % u Libereckého kraje a jeho příspěvkových organizacích. Konečná cena energií nakonec ve výsledku nemusí pro rok 2023 představovat navýšení o 400 až 500 milionů korun, ale vše bude záležet na tom, jak se podaří, nebo nepodaří šetřit a nakupovat na spotovém trhu v roce 2023," uzavřel náměstek Miklík.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová
Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.
Nejnovější články
Hejtmanský vánoční mošt vynesl 7611 korun pro Hospic svaté Zdislavy
Předvánoční večer s klasikou rozezní Pojizerskou galerii
Dopravně bezpečnostní akci Mikuláš v kraji neuniklo 356 řidičů
Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince
Oči dětí v Turnově opět rozzáří putování za lucernou i Ježíškova pošta
Nejčtenější články
14.12.: Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
15.12.: Poděkovali zaměstnancům dopravců za služby pro cestující v roce 2025
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.