Liberecký kraj doposud neobdržel nabídky na dodávky plynu a energie

27.08.2022 21:21:01 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj doposud neobdržel nabídky na dodávky plynu a energie

Ani v další zakázce v rámci Dynamického nákupního systému na pořízení plynu a elektřiny neobdržel Liberecký kraj nabídku ze strany potenciálních dodavatelů. Hrozí mu tak, že se náklady na energie zvýší pro příští rok o téměř půl miliardy. Kraj chce proto apelovat na českou vládu, aby co nejdříve přijala taková opatření, která by situaci co nejefektivněji vyřešila - kupříkladu zastropováním cen.

„Situaci považuji za mimořádně vážnou. Cena elektrické energie pohybující se kolem 20 korun za kilowatthodinu včetně distribuce je mimo jakékoliv racionální rozměry a plyn se pro změnu zatím nenabízí a neobchoduje vůbec. Bez zásahu a pomoci se Libereckému kraji a našim příspěvkovým organizacím zvýší náklady o 400 až 500 milionů korun. Stále proto věřím v nějaký rozhodný krok české vlády. Bez jejího efektivního zásahu - například zastropováním cen - by s nejvyšší pravděpodobností došlo k omezení části veřejných služeb a také ke snížení objemu financí nutných pro správu majetku a investic," uvedl hejtman Martin Půta. „Často se mluví o cenách energie na burze a že ji stanovuje samotný trh. Je ale potřeba zdůraznit, že žádná energie se na burze nevyrábí. Na ní vydělávají pouze spekulanti."

„Pokud vláda nezakročí a nevytvoří tlak na společnost ČEZ ohledně nařízené ceny energií, zvýšené náklady nás neminou. Teoretické odpuštění částky 495 korun na megawatthodinu na podporu obnovitelných zdrojů v rámci úsporného tarifu, což avizoval pan ministr Síkela, nám ale při současné ceně zhruba 17,5 tisíc korun za megawatthodinu nijak zásadně nepomůže," dodal Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Krajští radní včera na svém zasedání, jelikož Liberecký kraj doposud žádné nabídky na dodávky energie neobdržel, byli nuceni veřejnou zakázku zrušit. „Proto nyní vážně uvažujeme o rozhodnutí nakupovat energie na spotovém trhu. Pevně však věřím, že vláda zavčas pochopí vážnost situace a začne jednat. Octili jsme se v prostředí, které není tržní, a bez významné regulace na úrovni České republiky nebo Evropské unie se situace vyřešit nedá," dodal hejtman Půta.

Rozpočet kraje pro rok 2023 je přesto - i díky vyšším daňovým příjmům za rok 2022 - na zvýšené náklady připraven. Kraj navíc splatil úvěr z roku 2006, který činil 750 milionů korun a jež využil na rekonstrukce silnic II. a III. třídy. „I tak ale budeme na energiích šetřit, a to ideálně v rovině 10 až 15 % u Libereckého kraje a jeho příspěvkových organizacích. Konečná cena energií nakonec ve výsledku nemusí pro rok 2023 představovat navýšení o 400 až 500 milionů korun, ale vše bude záležet na tom, jak se podaří, nebo nepodaří šetřit a nakupovat na spotovém trhu v roce 2023," uzavřel náměstek Miklík.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT