Liberecký kraj letos nechal ošetřit dalších šest významných alejí

30.12.2018 10:36:31 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Horní Branná,Malá Skála,Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Liberecký kraj letos nechal ošetřit dalších šest významných alejí

Kraj revitalizoval vybrané aleje za podpory Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Nových či ošetřených stromů se letos dočkala alej Albrechtice-Vítkov, jírovcová alej Kamenický Šenov - Slunečná či lipové stromořadí v Malé Skále. Kraj ve spolupráci s obcemi ošetřil alej Karolíny Světlé v Českém Dubu, Zámeckou lipovou alej ve Stvolínkách a stromořadí ve Valteřicích v Krkonoších. Celkové náklady na revitalizaci jsou 4,2 milionu korun.

„Celkové výdaje na ošetření šesti alejí v rámci 2. a 3. etapy zachování významných alejí v Libereckém kraji za podpory OPŽP činí 4,2 milionu korun. Fyzicky jsou projekty dokončeny, nyní probíhá závěrečná administrace projektů a budou podány závěrečné žádosti o proplacení finanční podpory. Očekáváme, že z OPŽP obdržíme dotaci ve výši 2,5 milionu korun," uvedla Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Smyslem revitalizace je zachovat nejen provozní bezpečnost, ale i estetickou a funkční roli každé ošetřené aleje. Kraj tak nechal pokácet nebezpečné či neperspektivní stromy a stávající stromy odborně ošetřil. V následujících letech bude kraj ve spolupráci s příslušnými obcemi tyto aleje udržovat a především pečovat o nově vysazené stromy.

Společně s obcí Český Dub byla obnovena alej Karolíny Světlé vedoucí podél historické stezky ze Starého Dubu do Českého Dubu. Jedná se o liniové stromořadí tvořené převážně jasany a javory, které lemují cestu pro pěší o délce zhruba jeden kilometr. Konec stromořadí u Starého Dubu tvoří trojice vzrostlých lip srdčitých kolem božích muk.

Zámecká lipová alej ve Stvolínkách<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Ve spolupráci s obcí Stvolínky revitalizoval Liberecký kraj Zámeckou lipovou alej ve Stvolínkách, která je součástí bývalého zámeckého parku, jenž původně navazoval na zámecké hospodářské budovy a samotný zámek.

Právě toto území bylo dlouhodobě v neudržovaném stavu. Lipové stromořadí bylo v minulosti velmi neodborně ořezáno, čímž došlo k významnému poškození stromů v této aleji. Liberecký kraj z tohoto důvodu investoval do odborných prací vedoucích k zachování aleje. Cílem revitalizace je i budoucí propojení parku se zámkem, který je v současné době v rekonstrukci, a k napojení na stezku směrem na Kravaře.

S obcí Horní Branná ošetřoval Liberecký kraj alej ve Valteřicích v Krkonoších. Jedná se o jednostranné stromořadí lip, které původně tvořilo doprovod úvozové cesty nad hřbitovem, jež však v současné době není patrná. Lípy jsou ve velmi dobrém stavu, který neovlivnila ani stavba nebo doprava. Revitalizace tak proběhla zejména z preventivních důvodů.

Dále kraj ošetřoval alej Albrechtice-Vítkov, která se nachází podél silnice III/27252 mezi obcemi Albrechtice u Frýdlantu a Horní Vítkov. Stromořadí je ve správě Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS LK). Jedná se o pravděpodobně nejdelší alej v Libereckém kraji s délkou přibližně 3,8 kilometru s druhově převládajícími javory lemujících silnici v obou směrech.

Další revitalizovaná alej, která je ve správě KSS LK, je alej Kamenický Šenov - Slunečná. Jedná se o rozsáhlou jírovcovou alej, kde v posledních letech došlo k výraznému zhoršení stavu řady stromů. Starší stromy byly z důvodu provozní bezpečnosti pokáceny či se ponechala pouze jejich torza.

Alej Malá Skála<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Posledním projektem je stabilizace aleje v Malé Skále, dnes rovněž ve správě KSS LK. Jedná se o jednostrannou lipovou alej nacházející se podél silnice III/2832 nad vlakovým nádražím a pokračující podél pravé strany silnice směrem na Rakousy v délce zhruba 560 metrů. Silniční provoz narušuje stabilitu stromů, kterou bylo potřeba vhodným ošetřením a instalací vazeb podpořit.

Uvedené aleje tak doplňují dalších pět alejí ošetřených v roce 2017 v rámci 1. etapy revitalizace významných alejí. Těmi byly Lipová alej ve Světlé pod Ještědem, Lipová alej Kalvárie ve Cvikově, alej Buďárka v Pasekách nad Jizerou, Zámecká lipová alej ve Sloupu v Čechách a dubová alej na hrázi v oboře v Lomnici nad Popelkou.

Kromě těchto alejí se ještě Liberecký kraj prostřednictvím KSS LK zabývá revitalizací vybraných alejí na Frýdlantsku a Novoborsku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O osmý titul Alej roku se uchází 14 nominací, jedna z Libereckého kraje
Liberecký kraj vybral dodavatele na ošetření významných alejí
Stará Husí cesta dostala titul Alej roku 2017
Liberecký kraj bude pokračovat v úpravách významných alejí
Ve fotosoutěži Alej roku první snímek z jihu Čech, druhá alej u Jilemnice
Alej roku 2016 roste v Hradci Králové. Třetí je Březová alej u Jilemnice

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností

Jablonecký hudební festival se letos konal pojednadvacáté

Jablonecký hudební festival má v našem městě dlouholetou tradici a nebýt dvou covidových let, letošní ročník by se mohl pyšnit číslem třiadvacet. Ovšem i ta jedenadvacítka mu sluší, a tak se v jeho rámci v Městském divadle představily mnohé sbory regionu, přičemž nechyběli hosté ze Semil. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Máchův kraj hostil Kluky z Prahy. Navštívili Muzeum Čtyřlístku i Ralsko
Nekrmte krkavce!
V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Nejčtenější články

04.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT