Liberecký kraj podporuje dotacemi zemědělce i výrobce potravin

09.05.2023 20:32:15 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj podporuje dotacemi zemědělce i výrobce potravin

Dosáhnout zdravější půdy a pestřejší venkovské krajiny. To jsou hlavní cíle dotačního programu, který již podruhé vyhlašuje Liberecký kraj. Jeho konkrétní název zní Dotační program 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce. Pro zájemce jsou připraveny stejně jako vloni 3 miliony korun.

Cílem programu je vyzdvihnout a podpořit příklady dobré praxe v oblastech, kterými by se zemědělství v našem kraji mělo ve větší míře ubírat.

Patří sem zejména:

- Rozvoj zemědělství, které vede ke zlepšování stavu půdy a krajiny
- Zpracování místní produkce pro lokální trh, prodej ze dvora, komunitně podporované zemědělství
- Zachování a obnova krajinného rázu a venkovského charakteru nemovitostí
- Zlepšení zdravotního stavu včelstev, výměna starých úlů, výsadba dřevin a bylin pro lepší potravní nabídku opylovačů

Obsahově je program velmi široký, aby podpořil podnikání, které rozvíjí venkov a je šetrné k životnímu prostředí. Program je otevřený pro všechny typy žadatelů od fyzických osob, přes osoby samostatně výdělečně činné, až po mikropodniky. Většina příjemců podpory jsou rodinné farmy nebo jednotlivci. Společným znakem je, že založili své hospodaření nebo výrobu na blízkém vztahu s místem, kde žijí a pracují, na setkávání se svými zákazníky a na péči o své okolí, která zdaleka přesahuje konvenční zemědělskou výrobu.

Příkladem loni podpořených projektů je vybavení zemědělských statků pro zpracování a prodej masa z vlastního chovu skotu, zřízení samoobslužné prodejny nebo zakoupení vakuovaček a přenosných lednic. Pěstitel jablek v bio kvalitě díky krajské dotaci pořídil lis na moštování. Dva producenti medu a včelařských produktů se rozhodli otevřít místní prodejny a díky tomu zvelebí a oživí svou obec.

„Hned v prvním roce vyhlášení dorazilo 33 žádostí, vyhovět jsme mohli 24. Velký zájem o program zaměřený na malé producenty a adaptaci zemědělství na klimatickou změnu je pro mě příjemnou zprávou. Je vidět, že směřování k udržitelnému zemědělství není věcí několika málo nadšenců, ale je to důležitý aspekt pro velké množství zemědělců, které má smysl v tomto směřování podporovat," okomentoval radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.

Více než polovina projektů zvyšuje organickou složku v půdě, zlepšuje vláhové poměry a zvyšuje odolnost krajiny proti výkyvům počasí. Pořízením zemědělských strojů s nižší hmotností a menšími rozměry mohou zemědělci obhospodařovat členitější pole i louky. Květinová farma se zaměřila na zlepšování půdy kompostem, ekologičtí pěstitelé zeleniny se soustředí na kvalitu produkce a snaží se pokrýt velkou poptávku a poradit si se škůdci a suchem. Všechny zemědělce spojuje velký podíl ruční práce, a proto většina nakoupeného vybavení je pečlivě vybraná mechanizace, která ušetří čas i síly na těchto rodinných farmách.

„Pokud chceme funkční a úrodnou krajinu pro naše děti, musíme pracovat na zvýšení organické složky v půdě, také na zlepšení vodního režimu a nesmíme zapomínat i na podporu opylovačů v podobě kvetoucí stravy pro ně. Program 8.3 podporuje život na venkově jako celek, usiluje o propojování rostlinné a živočišné výroby, o bližší vztahy mezi výrobci a jejich zákazníky, o sblížení zemědělství a ochrany životního prostředí. Zrealizované projekty dokládají, že řádné hospodaření není protikladem, ale synonymem pro péči o krajinu," doplnil radní Židek.

Kromě programu 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce kraj vyhlásil i program 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu s finanční alokací 15 milionů korun. Příjem žádostí končí 31. května.

Více informací je k dispozici na dotačním webu: https://dotace.kraj-lbc.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové
22.02.: Soutěž o 3x 2 vstupenky na Viléma Veverku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT