Liberecký kraj pokračuje v odstraňování starých ekologických zátěží
12.03.2023 08:02:04 | Autor: Anna Vašková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

S likvidací starých skládek a pozůstatků činnosti průmyslových podniků bude kraj odborně i finančně pomáhat. O pomoc mohou zažádat vlastníci pozemků, obce i právnické osoby s omezením na malé podniky, jejichž lokalita se nachází na území Libereckého kraje. Zvýšená pozornost má být věnována lokalitám umístěným v povodí vodárenských toků, v ochranných pásmech vodních zdrojů nebo údolních nivách, kde stará ekologická zátěž představuje významné riziko pro člověka i přírodní ekosystémy.
„Likvidace starých zátěží je běh na dlouhou trať. Řešíme v tuto chvíli více projektů v rámci celého Libereckého kraje. Například v Srní u České Lípy se podařilo sanovat velmi nebezpečné pozůstatky impregnace železničních pražců, proces je tam po pěti letech téměř u konce," uvádí radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek. „Celkové náklady se vyšplhaly na 87 milionů korun, z nichž 74 milionů poskytl Státní fond životního prostředí a Liberecký kraj přidal dalších 5,8 milionu. Jsme připraveni pomoci smysluplným projektům, které zasažené lokality ozdraví."
Neřízené ukládaní komunálního odpadu, problematické chemikálie ze zemědělské i průmyslové činnosti, např. skláren či galvanoven. To vše představuje starou ekologickou zátěž (SEZ) s vysokým rizikem pro člověka. Cizorodé znečišťující látky z podzemních vod a horninového prostředí jsou jedovaté a mohou způsobovat rakovinu.
Pro kontrolu znečištěných míst a hodnocení akutních nebo potenciálních rizik těchto lokalit vznikl systém evidence kontaminovaných míst (SEKM), do kterého se v průběhu let 2019-2021 systematicky sbírala data o zasažených místech a ekologických újmách. Systém SEKM v tuto chvíli eviduje v Libereckém kraji zhruba 470 záznamů. Z nich polovinu tvoří staré skládky odpadu (vzniklé před rokem 1989) a další pětinu hodnocených míst tvoří například znečištěné průmyslové areály.
Evidovaná místa byla roztříděna dle naléhavosti řešení na akutně rizikové, potenciálně problematické a na lokality bez nutného zásahu. Více než 380 míst spadá mezi potenciálně problematické a je potřeba zpřesnit rizikovost těchto málo probádaných lokalit.
Sanace SEZ v Česku mohou být financovány ze tří hlavních zdrojů. Pomoc nabízí stát prostřednictvím jednotlivých resortů (především Ministerstva životního prostředí), nebo v případě bývalých národních podniků tzv. ekologickými smlouvami. Významnou pomoc lze získat z evropských peněz. Především u starých ekologických zátěží bez známého původce znečištění nebo nejasného právního nástupce spolufinancuje sanaci SEZ Operační program životní prostředí (OPŽP).
Hledat cesty pro spolufinancování přípravy, samotné sanace i následného monitoringu je pro žadatele vzhledem k nákladnosti sanačních projektů nutné. Se sanací SEZ chce nadále pomáhat i Liberecký kraj, proto mohou žadatelé vedle zmíněných národních a evropských dotací využít také spolufinancování svých projektů krajskými penězi. V minulosti této možnosti využily jak obce, tak i soukromé společnosti.
Formou spolufinancování chce kraj podporovat přípravné fáze i samotné sanace SEZ. Maximální částka podpory může u jednoho záměru tvořit až 15 milionů korun s maximálním ročním čerpáním do výše 3,5 milionu korun. Pro více informací se žadatelé mohou obracet na administrátora dotace, kterým je odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu
Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.
Maškovy vánočky jsou po zimních závodech rozdány
I přes vrtochy letošní bláznivé zimy se pořadatelům ze ZŠ Tanvald, Sportovní, Střediska volného času a tělovýchovné jednoty Tanvald podařily připravit a uskutečnit všechny tři zimní závody Poháru běžce Tanvaldu. Obratnostní závod na běžkách na Městském stadionu, závod ve slalomu na tanvaldské sjezdovce Pionýrka, a tak trochu „uplakaný" závod na běžkách na běžeckých tratích U Lesíka. Každého závodu se zúčastnilo cca 90 až 100 závodníků, největší zájem byl o alpské disciplíny. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Sběrné místo v turnovské ulici Antonína Dvořáka je přemístěno
Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Florbal Turnov: Sérii play-down rozhodne sedmý zápas
Tomáš Hájek bude v cestovatelském klubu vyprávět o Kanadě
Na turnovské Střelnici opět pořádají Erotický ples
Nejčtenější články
18.03.: Přehled březnových a dubnových akcí v Jilemnici
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.