Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023

08.12.2023 19:13:37 | Autor: Jitka Šedinová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily,Turnov,Liberecký kraj

Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023

Poslední listopadové úterý se v knihovnickém světě neslo ve znamení slavnostního devátého udílení ceny Knihovník Libereckého kraje roku 2023. Cenu za celoživotní přínos knihovnictví si odnáší Lenka Klikarová z městské knihovny v Semilech. Knihovnicí roku 2023 v kategorii profesionálních knihoven se stala Jaroslava Černá z Městské knihovny Antonína Marka Turnov. V kategorii základních obecních knihoven obdržel cenu Josef Bulíř z Obecní knihovny v Oldřichově.

V Krajské vědecké knihovně v Liberci se sešlo na sedmdesát milovníků knih a práce s lidmi, kteří přišli povzbudit své kolegy. Nominace do soutěže zaslali čtenáři, starostové i regionální oddělení jednotlivých oblastí Libereckého kraj. Regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků to při výběru neměla vůbec jednoduché. Každý z navržených něčím vynikal nad ostatními. Někdo se více věnuje akcím pro děti, které teprve knihy „ochutnávají", jiný knihovník se zaměřuje na deskovky, další na setkání seniorů trénování paměti a jiní svou energii věnují organizaci autorských čtení.

Za každým z knihovníků však stojí neskutečné množství práce, a to jak s knihovním fondem, tak právě pořádáním akcí či plněním místních novin nebo sociálních sítí tipy na zajímavou knihu. Záštitu nad anketou Regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků (dále jen SKIP) pro Liberecký kraj přijala náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová. Příjemnou atmosféru setkání navodilo hudební kytarové uskupení K3 z Liberce, které zahrálo skladby ze svého jazzového repertoáru.

Vyhlášení ceny Knihovník Libereckého kraje roku 2023<br />Autor: Ondřej Vraštil Oceněné knihovnice a knihovníci

Cenu za celoživotní přínos knihovnictví v Libereckém kraji si v letošním roce odnáší paní Lenka Klikarová z městské knihovny v Semilech. Nominaci zaslaly její kolegyně a při předávání zazněla z úst paní starostky Semil Leny Mlejnkové. Knihovnice Lenka Klikarová v tomto roce oslavila 35 let se semilskou knihovnou. Celý život zasvětila oddělení pro dospělé a dvakrát ho stěhovala do nových prostor. Na základě své dlouholeté znalosti zájmů čtenářů dokáže velmi dobře vést akvizici v oddělení pro dospělé, nebojí se nových trendů a dokáže doporučit knihy „young adult" či dobrou mangu. Spolu s Alenou Matěchovou stála u zrodu Virtuální univerzity třetího věku v Semilech. Starostka Lena Mlejnková ve svém poděkování poznamenala: „Lenka je již roky tváří semilské knihovny, ochotnou knihovnicí, která stojí díky meziknihovní výpůjční službě za nejedním studijním úspěchem semilských čtenářů, i tím mým, a řadou krásných chvil na dovolené, kdy můžeme relaxovat s dobrou knihou."

Knihovnicí roku 2023 v kategorii profesionálních knihoven se stala paní Jaroslava Černá z Městské knihovny Antonína Marka Turnov, která se podílela na budování a hlavně oživení nové pobočky na vlakovém nádraží. Díky umístění pobočky, atraktivnímu fondu, maximálnímu využití potenciálu v centru této části Turnova II a pořádání celé plejády různorodých programů pro veřejnost se pobočka po pěti letech usilovné práce paní Černé řadí k nejčastěji využívané knihovně Libereckého kraje. Měsíční návštěvnost činí okolo 1000 čtenářů a pobočka tak stojí po boku velkých knihoven. Z nesčetných aktivit zmíníme měsíční setkání Babyclubu Vagónek, příměstský tábor nebo tzv. živou univerzitu, na jejíž některé cykly chodilo více než 60 posluchačů. O schopnosti spolupráce, pracovním nasazení a stmelování kolektivu vypovídá skutečnost, že nominaci do ankety zaslala její kolegyně z hlavní budovy turnovské knihovny.

Vyhlášení ceny Knihovník Libereckého kraje roku 2023 V kategorii základních obecních knihoven obdržel cenu Knihovník roku 2023 pan Josef Bulíř z Obecní knihovny v Oldřichově. Za účasti paní starostky Jany Šťastné převzal z rukou náměstkyně hejtmana paní Květy Vinklátové, stejně jako ostatní výherci, věcné ceny z libereckého regionu, dárkový poukaz do nákupního centra a květinové dary. Pod vedením pana Bulíře se knihovna v průběhu 4 let proměnila z „obyčejné vesnické knihovny" v centrum dění a komunitní místo, kde se scházejí uživatelé napříč generacemi. Nově zrekonstruovaná knihovna v přízemí je plně bezbariérová a disponuje i klubovnou, kde se můžou scházet děti. Aktivní spolupráce se spolkem „Živo v Hájích" dala vzniknout Knihomolně aneb posezení v knihovně nad knihami, kde zájemci diskutují nad novými knihami. Účastníci Knihomolny také pomáhají s přebalováním knih, nově na Knihomolnu navazují také hodiny francouzštiny. Z dalších akcí je nutné zmínit bojovou hru Záhada hlavolamu v rámci Noci s Andersenem, turnaj v karetní hře Bongo, přednášky regionálních autorů nebo Mravenčí chůvy.

Cena MARK

Od letošního roku Regionální organizace SKIP ČR Libereckého kraje uděluje také cenu MARK, dříve byla pouze celostátní. Zkratka MARK vychází z označení mladý/mladá, moudrý/moudrá; aktivní, atraktivní; rozkvétající, rozumný/rozumná; knihovník/knihovnice, ale je také odkazem na standard MARC (Machine-Readable Cataloging). Cílem ceny je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků/pracovnic knihoven, pedagogů a studentů/studentek oboru a ohodnotit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v daném roce. Ocenění zaštítilo Sdružení místních samospráv.

První držitelkou ocenění MARK se v Libereckém kraji stala Natálie Chalupníčková, která v Krajské vědecké knihovně v Liberci pracuje od roku 2016. Ředitelka liberecké knihovny Dana Petrýdesová k nominaci uvádí: „Jsem velmi ráda, že se Natálie aktivně zapojuje do PR aktivit v oblasti sociálních sítí, je iniciátorkou mnoha facebookových a instagramových kampaní, které oslovují nejenom příznivce liberecké knihovny, ale další z celého Libereckého kraje i České republiky. Inspiruje i řadu knihovníků, jak pracovat se sociálními sítěmi." Od roku 2019 uskutečnila celou řadu projektů, mezi něž patří například vlastní a originální vizuální styl fotografií pro instagramový profil knihovny, tradice předvánočních kampaní ve stylu „adventní kalendář", letní čtenářské výzvy a tvorba propagačních videí o knihovně. Nominace na ocenění MARK byla podána především za realizaci úspěšného projektu #MaKni proti nudě zaměřeného na maturitní knihy. Formou přizpůsobenou cílové skupině, tj. středoškolákům, jsou zábavným způsobem prostřednictvím videí, fotografií, textů a kvízů představovány knihy vhodné pro přípravu na maturitní zkoušku.

Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová připomíná: „V nadcházejícím roce bude Liberecký kraj hledat Nejlepší knihovnu. Možná to je právě ta vaše. Budeme se těšit na nominace moderních knihoven, které nejenže půjčují knižní novinky, stolní hry a kouzelné čtení, ale hlavně se podílí na komunitním kulturním životě ve vaší obci, v našem kraji."

Jitka Šedinová, předsedkyně RV SKIP Libereckého kraje, ředitelka Městské knihovny  

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hledá se Knihovník/ Knihovnice Libereckého kraje roku 2023
Vojtěch Trka vyhlášen nejvěrnějším čtenářem knihoven v kraji
Kraj znovu ocení nejlepší knihovny
Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021
O titul Knihovny roku 2021 se uchází i knihovny v Semilech a Libštátě
Turnovská knihovna nominována za otevření pobočky na nádraží
Mezi krajskými knihovnami ocenili i knihovnu v Košťálově
Vyhlásili nejlepší knihovníky a knihovny roku 2016 v Libereckém kraji
Nejlepší knihovníci roku 2015 jsou z Liberce a Svojkova
Lomnická knihovna a semilská knihovnice oceněny na krajském setkání
Při setkání v krajské knihovně ocenili nejlepší knihovnice roku
V Krajské vědecké knihovně udíleli ceny Knihovník - Knihovnice roku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT