Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu

20.01.2022 19:00:22 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu

Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který kandidoval jako lídr v Libereckém kraji, po kritice složí poslanecký mandát. Oznámil to v noci ze středy na čtvrtek na twitteru. Zdůvodnil to tím, že nechce komplikovat fungování vlády a hnutí STAN. Předsednictvo hnutí jej na středečním jednání k rezignaci vyzvalo.

Farský je totiž od víkendu na půlroční stáži v americkém Oregonu. Odletěl tam s tím, že si současně zachová poslanecký mandát. Právě to se stalo terčem velké kritiky politiků, včetně z jeho hnutí a hlavně veřejnosti.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali," zní přesně vyjádření Jana Farského.

Od 10. ledna čelil Farský kritice

Informace o tom, že Farský odjíždí na půl roku do USA na pracovní stáž, se objevila v pondělí 10. ledna a způsobila poprask. Farský uvedl, že po dobu své nepřítomnosti ve Sněmovně bude posílat svůj poslanecký plat i náhrady vybraným neziskovým organizacím - Člověk v tísni, Paměť národa, Skaut.

To ovšem veřejnost moc neuchlácholilo a strhla se vlna nevole i zesměšňování. Každý člověk totiž sám ví, jak je obtížné při zaměstnání dělat třeba jen jazykový kurz, natož další školu, a nikdy přitom žádné výhody neměli. Smířlivěji, ale také kriticky, reagovali i jeho straničtí kolegové, včetně šéfa hnutí STAN Víta Rakušana i premiéra Petra Fialy, a samozřejmě si své přidala i opozice.

Jan Farský dodal, že si stále myslí, že je povinností politika zvyšovat svou kvalifikaci ke službě republice. „V dobré víře jsem se rozhodl usilovat o vědomosti, nadhled, kontakty, které bych ve zbylých 3,5 letech mandátu vysoce zúročil," uvedl. Připomněl, že by byl ochoten z Ameriky přiletět na klíčová hlasování ve Sněmovně.

Pracovat má na federalizaci Evropy

Bývalý starosta města Semily a dlouholetý člen poslanecké sněmovny (od roku 2010) Jan Farský získal již v květnu 2021 prestižní Fullbrightovo stipendium pro práci česky nazvanou: Kterak převést 250 let federalismu Spojených států do cestovní mapy Evropské unie na příštích 25 let. O získání stipendia ale usiloval už od roku 2020 a musel splnit několik podmínek.

Pro svou práci získal doporučení například od Petra Pitharta a Michaela Žantovského. Hlavním argumentem kritiků tudíž bylo, že o možnosti své cesty do Ameriky dobře věděl a přesto kandidoval jako krajský lídr (získal 32,7 procenta přednostních hlasů) i se nechal po volbách zvolit předsedou poslaneckého klubu.

Do sněmovny místo Farského nastoupí ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko. Již se vyjádřila, že z funkce ředitelky v tom případě odejde a divadlo bude muset vypsat nové výběrové řízení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jak jste hlasovali v parlamentních volbách 2021?
Libereckou kandidátku Starostů a Pirátů vedou dva zkušení poslanci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozsáhlá rekonstrukce turnovské Markovy ulice pokračuje
Slavíme Evropský den chráněných území
Memoriál Ludvíka Daňka 2021 objektivem Petra Ježka
Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT