Listopadové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

02.11.2023 07:31:51 | Autor: Gymnázium Ivana Olbrachta | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Listopadové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

Přinášíme vám listopadový program akcí Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech. Informace jsou určeny především studentům a rodičům, ale některé jsou určitě zajímavé i pro veřejnost. 

Zhodnocení předchozích akcí

Okresní kolo v atletice
Ve čtvrtek 21. září se v Turnově uskutečnilo okresní kolo v atletice. Naše družstva dosáhla na medailové umístění, obě přivezla bronzovou medaili. Družstvo dívek navíc postoupilo do krajského kola, které proběhlo v úterý 3. října v Liberci. Naše děvčata po bojovném výkonu obsadila krásné 6. místo.

Pochod maturantů
Pochod maturantů patří již k dlouholetým tradicím našeho gymnázia, a nesměl proto chybět ani letos. Uskutečnil se 7. října. Celkově se na naše pěší trasy a cyklotrasy vydalo 265 účastníků. Na šestikilometrovou trasu se vydalo 136 vandrovníků, vstříc dvanácti kilometrům se vydalo 76 chodců, dvacetikilometrovou cyklotrasu projelo osm cyklistů a na čtyřicet kilometrů se odhodlali 3 stateční. Na dětskou trasu se vydalo 42 dětí. Nejmladším účastníkem se stal šestnáctiměsíční Honzík Pražák. Naopak odměnu pro nejstaršího účastníka obdržela dvaaosmdesátiletá paní Eva Benešová. Na pochodu nechyběla ani soutěž o nejvíce zastoupenou třídu. Odměnu, tedy s láskou upečený dort, převzala třída prima. Závěrem už stačí jen dodat, že letošní pochod maturantů se velice vydařil. Všem zúčastněným moc děkujeme a na shledanou zase za rok!
(maturanti a jejich třídní učitelky KBÁ a RMÁ)

pIšQworky
Dne 9. října proběhlo školní kolo soutěže pIšQworky a byly sváděny boje o postup do kola oblastního, které se bude konat 16. listopadu opět v naší aule. Stabilně výborný výkon předvedly a postup si zasloužily týmy C10H15N - Krause, Valentová, Kopyč, Housová, Chlum z oktávy (1. místo) a Dingo - Chmelíková, Brázdilová, Movsesjanová, Hedvičáková, Nechanická ze septimy (2. místo) z vyššího gymnázia. Primáti - Bartoň, Roleček, Švarbová z primy (1. místo) byli velkým překvapením soutěže a za sebou nechali všechny ostatní z malého gymnázia včetně druhého postupujícího týmu Dva kola - Zeller, Bažant, Pakhomov z kvarty. Celkově se klání účastnilo 47 studentů.

Okresní kolo v přespolním běhu
V úterý 10. října se na jilemnické Hraběnce konalo okresní kolo v přespolním běhu. Naši běžci si vedli úspěšně, družstvo dorostenců (Malý, Rubeš, Zajíc, Pekárek) se umístilo na 2. místě a postoupilo do krajského kola. Adam Malý vyhrál kategorii dorostenců. Krajské kolo se konalo ve středu 18. října v jabloneckých Břízkách. Chlapci ve složení Adam Malý, Tomáš Zajíc, Jirka Šimek a Tomáš Pekárek předvedli na 4,5 km trati bojovný výkon a obsadili celkově 5. místo. Mezi jednotlivci vybojoval Adam Malý skvělé 2. místo.

Energetická olympiáda
V pátek 13. října proběhlo v dopoledních hodinách online školní kolo šestého ročníku soutěže Energetická olympiáda. Olympiádu, která je určena žákům středních škol a gymnázií, pořádá společnost Energetická gramotnost, s.r.o. ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze. Naši školu v této soutěži reprezentovali studenti 4. ročníku Petr Kousal, Adam Koudelka a Nela Pfeiferová. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 523 týmů s tím, že naši studenti obsadili solidní 198. místo. Děkujeme soutěžícím za reprezentaci naší školy.

Zátopkova desítka
Tradiční Zátopkova desítka se uskutečnila 16. října na školním hřišti. Štafetu běželo 25 běžců (prima až kvarta), každý z nich úsek 400 metrů. Naši studenti zaběhli čas 33:40 min.

Školní kolo ve stolním tenise
V pátek 20. října se v aule školy uskutečnilo školní kolo ve stolním tenise. Mezi chlapci vyhrál Kryštof Brož (oktáva), který ve finále porazil Jindřicha Lukáče (1. ročník). Na bronzové příčce se umístil Patrik Rubeš (4. ročník). V dívčí kategorii bylo na prvních třech místech pořadí Bára Sokolová (4. ročník), Dana Andrejsková (sexta) a Charlotte Šírková (kvarta).

V letošním školním roce jsme opět navázali spolupráci s Městskou knihovnou v Semilech. 
° Programu Nováčkem mezi dospělými se zúčastnili terciáni, kteří si zkusili menší dílnu čtení, seznámili se s novými knihami ve své věkové kategorii a v závěru zavítali do oddělení pro dospělé. Paní knihovnice jim vysvětlila, jak se v tomto oddělení orientovat a jaká platí pravidla pro půjčování knih pro dospělé čtenáře. Dalšími účastníky tohoto programu budou kvartáni.
° V pátek 20. října jsme vyrazili s žáky primy na program Najdi si svou knihu. Paní knihovnice žáky seznámila s prostory semilské knihovny, přiblížila jim fungování oddělení pro dětské čtenáře, následně půl hodiny četli vybrané knihy, spousta žáků si na místě vyzvedla přihlášku a zarezervovala knihy k půjčení.
° Se studenty septimy a třetího ročníku navštívíme autorský pořad spisovatelky Lidmily Kábrtové, který vznikl na základě její knihy „Koho vypijou lišky" a se studenty si popovídá o tom, jak se nebát psát. (SVÁ, KRÁ)

Malovaný herbář
Muzeum a Pojizerská galerie Semily vyhlásily soutěž Malovaný herbář, které se zúčastnili i naši studenti, a dokonce získali ocenění. Na třetím místě v kategorii do 12 let se umístila Nela Volencová (sekunda) a na třetím místě v kategorii od 13 do 18 let se umístila Karolína Bochová. Blahopřejeme! Do 22. listopadu se můžete jít podívat, jak toto téma naši studenti pojali.

Energetická gramotnost
Dne 31. října se na naší škole uskutečnila interaktivní prezentace s názvem Energetická gramotnost, které se zúčastníli studenti sexty, septimy a 2. ročníku. Cílem přednášky byl posun ve vědomostech a postojích studentů v oblasti obnovitelných i neobnovitelných energetických zdrojů a jejich vzájemné provázanosti. Účastníci se seznámíli s národními prioritami v dané oblasti v porovnání s prioritami okolních států a různých environmentálně zaměřených skupin v naší zemi i za jejími hranicemi.

Listopadové akce

Návštěva iQlandiae v Liberci
Ve čtvrtek 2. listopadu navštíví studenti primy science centrum iQlandia v Liberci. Čeká je program Strašidelná laboratoř, kde budou vyrábět rozličné lektvary, uvidí barevné dračí ohně, stanou se krotiteli blesků a na vlastní kůži okusí moc statické elektřiny. Dále se rozdělí na 2 skupiny. Jednu čeká fyzikální laborka Věřte - nevěřte, kde by žáci měli prostřednictvím experimentů a řešení problémů bádat a objevovat. Druhá skupina navštíví chemickou laborku Malý chemiQ, kde si vyzkouší svou laboratorní zručnost a nechají se okouzlit krásou jednoduchých chemických reakcí. Pedagogický doprovod vykonají Mgr. Jana Kocourová
a Mgr. Lucie Pavlatová.

Jazz pod Kozákovem
V pátek 3. listopadu se studenti tercie, kvarty a studenti hudební výchovy 1. a 2. ročníku, kvinty a sexty zúčastní výchovného koncertu pro školy v KC Golf Semily v rámci festivalu Jazz pod Kozákovem. Vystoupí Miniband a taneční obor ZUŠ Semily. Slovem provází naše bývalá studentka Nikola Bartošová.

Cesta do Hvězdárny
V úterý 7. listopadu se vypraví studentky a studenti kvinty za poznáním planet, měsíců a mnoha dalších vesmírných objektů. Nejdříve projdou v poměrné vzdálenosti k vesmírným jednotkám přibližně sedmikilometrovou Planetární stezkou, následně Galaktickou stezkou a svůj program zakončí ve Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. Zde bude program živě veden lektorem, s využitím běžné i speciální audiovizuální a demonstrační techniky a celoplošně promítaným filmem. Pokud počasí dovolí, budou pozorovat dalekohledem i naši nejbližší hvězdu, Slunce. Přejeme jim příjemnou cestu a mnoho zážitků při „dalekých" cestách.

Historický film v kině
Den boje za svobodu a demokracii si v letošním roce se studenty připomeneme již o tři dny dříve, 14. listopadu, kdy v kině Jitřenka zhlédneme nový český film režiséra Petra Nikolaeva a scenáristy Ivana Fíly Muž, který stál v cestě. Jedná se o příběh lékaře a politika Františka Kriegla v dramatických dnech srpna 1968. V hlavní roli uvidíme Tomáše Töpfera.

Soutěž Best in English
Dne 16. listopadu se naše škola již po páté zapojí do jazykové soutěže Best in English, kdy studenti během 60 minut online poměří své síly s ostatními evropskými středoškoláky. Deset nejlepších z České republiky se vydá za hranice všedních dnů a budou se moci zúčastnit některé
z letních jazykových škol v zahraničí. Bude to někdo z GIO?

FCE zkoušky
V sobotu 18. listopadu se konají v Jablonci nad Nisou FCE zkoušky, na které se přihlásilo 9 studentů z maturitních ročníků našeho gymnázia. V případě úspěšného složení náročné zkoušky tak mají možnost nahradit část maturity z anglického jazyka FCE certifikátem. V minulém školním roce 2022 - 23 celkem 22 našich studentů úspěšně složilo zkoušku a z toho jich 12 získalo certifikát na úrovni C1.

Den otevřených dveří Gymnázia Semily
Zájemcům o studium na našem gymnáziu od školního roku 2024/2025 s předstihem sdělujeme, že budeme moct přijmout 30 studentů do čtyřletého a 30 studentů do osmiletého studijního programu. Možná se zdá, že na přijímací řízení je ještě brzy, čas ovšem běží neuvěřitelným tempem. Avizujeme, že tradiční Den otevřených dveří Gymnázia Semily, který je určen zejména uchazečům o studium, plánujeme na sobotu 6. ledna 2024. Jak jistě víte z médií, je připravován zcela nový systém přihlašování uchazečů k přijímacímu řízení (uchazeči si budou moct vybírat až 3 školy dle preferencí, nově bude pravděpodobně zaveden i elektronický způsob přihlašování uchazečů). S velkou pravděpodobností dojde k sérii legislativních změn, které budou účinné od ledna 2024. Uchazečům doporučujeme sledovat průběžně webové stránky našeho gymnázia (mimo jiné zde najdete informace o přípravných kurzech pro zájemce o čtyřleté i osmileté studium).

Burza středních škol
Naši školu budeme již tradičně prezentovat na burzách středních škol. Přijali jsme pozvání do základních škol v Lomnici nad Popelkou (1. listopadu) a ve Vysokém nad Jizerou (20. listopadu). Regionálně nejvýznamnější bude burza středních škol a pracovních příležitostí, která se koná v úterý 7. listopadu od 08:00 do 17:00 hod. v prostorách KC Golf Semily.

Porada pedagogů
Čtvrtletní porada pedagogů proběhne v úterý 14. listopadu od 16:00 hod. Pedagogové budou hodnotit prospěch, chování a absenci žáků za 1. čtvrtletí školního roku 2023-2024.

Setkání pedagogů s rodiči
V úterý 21. listopadu od 16:00 v aule a poté ve třídách proběhne setkání pedagogů s rodiči našich žáků (aktuální informace pro rodiče žáků o dění ve škole, jednání Spolku rodičů a přátel gymnázia s vedením školy v aule, následná informace o prospěchu, chování a absenci žáků ve třídách).

Vybrané informace a plánované akce na prosinec:

→ ve čtvrtek 7. 12. se uskuteční školní kolo olympiády v německém a francouzském jazyce,
→ vánoční prázdniny začnou v sobotu 23. 12. (vyučování v novém kalendářním roce začne ve středu 3. ledna).

Více o dění na školách v Pojizeří najdete v rubrice ŠKOLSTVÍ

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT