Lokální výrobky i udržitelný rozvoj podpoří kraj dvěma miliony korun

20.02.2022 18:32:50 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Lokální výrobky i udržitelný rozvoj podpoří kraj dvěma miliony korun

Podpora lokálních výrobců a jejich regionálních produktů, ale i naplňování zásad udržitelného rozvoje. Tyto oblasti opět podpoří dva dotační programy Libereckého kraje, jejichž vyhlášení a podmínky schválili krajští radní. V obou čekají na žadatele dva miliony korun.

První z nich je program 2.5 - Podpora regionálních výrobků, výrobců a tradičních řemesel. V něm je vyhrazeno 1,4 milionu korun.

„Je zaměřený na podporování regionálních produktů, místní výroby a místních obchodních spotřebitelských vztahů, využívání potenciálu tradičních specifických výrob a řemesel, dále na podporu osvěty a zvýšení informovanosti o významu a kvalitě místních potravin, výrobků a služeb," popsal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Žádat mohou právnické a fyzické osoby, které jsou nositeli značek místní produkce - Regionální produkt Český ráj, Regionální produkt Jizerské hory, Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj, Krkonoše - originální produkt - nebo jsou držiteli ocenění Výrobek roku Libereckého kraje, Regionální potravina Libereckého kraje, Nositel tradice lidových řemesel či Mistr tradiční rukodělné výroby.

Zároveň musí mít sídlo nebo provozovnu na území Libereckého kraje. Žadatelé mohou zasílat žádosti o poskytnutí dotace od 28. března do 11. dubna tohoto roku. Účelovou neinvestiční dotaci lze využít na projekty provedené v období od 1. července tohoto do 30. června příštího roku.

Druhý program nese název 2.6 - Podpora místní Agendy 21 a na žadatele v něm čeká 600 tisíc korun. „Jeho účelem je popularizace a propagace konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji. Program je také zaměřen na podporu zapojování veřejnosti do plánování rozvoje regionu," přiblížil Ulvr.

Termín zasílání žádostí o dotace pro obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy je od 28. března do 20. dubna letošního roku.

Povinnou přílohou žádosti o dotaci mají být podle nového zákona informace o skutečném majiteli právnické osoby formou úplného výpisu platných údajů. Pro žadatele bez datových schránek by bylo složité zajistit si výpis prostřednictvím soudu tak, aby byli schopni přílohu v termínu pro předkládání žádostí doložit. To by znamenalo vyřazení jejich žádosti.

Ministerstvo financí proto vydalo stanovisko, na jehož základě v některých případech postačí výpis částečný. Liberecký kraj se však rozhodl nepostupovat podle stanoviska ministerstva, neboť není v souladu se zněním zákona, jež jednoznačně hovoří o výpisu úplném.

„Liberecký kraj proto žadatelům výrazně pomůže. Pro ty, kteří nedoloží úplný výpis z evidence skutečných majitelů, jej administrátoři jednotlivých dotačních titulů zajistí. Nedoložení úplného výpisu proto nebude důvodem k vyřazení žádosti o dotaci," upřesnil Ulvr.

„Budeme žádat úpravu legislativy, která nyní v praxi znamená zbytečnou administrativní zátěž pro všechny žadatele tak, aby z něho byly vyjmuty spolky," dodal hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj opět podpoří obnovu venkova, připraveno je přes 25 milionů
Kraj podpoří projekty ze životního prostředí a zemědělství 18 miliony
V rámci Programu obnovy venkova rozdělí kraj obcím víc než 27 milionů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu

Nejčtenější články

23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT