Lomnická škola slaví devadesátiny

16.09.2022 08:04:42 | Autor: TZ města Lomnice n. P. | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomnická škola slaví devadesátiny

Věk žen a obzvlášť starších dam se nevyzrazuje. Toť praví jedno ze základních pravidel slušného chování. Ve zvláštních případech se však porušit může. Je to v případě, že uvedení věku vyvolává obdiv a úctu. A přesně tato situace nastala u jedné dámy z Podměstí. Lomnická Masarykova škola slaví 90. narozeniny.

V roce 1932 se po dvou letech od položení základního kamene otevřely dveře monumentální stavby, tehdy největší školy v širokém okolí, která svým velkorysým pojetím zůstává dodnes moderní a nadčasovou budovou. O její podobu se zasloužil ing. arch. Viktorin Šulc z Prahy, který přepracoval starší návrh Františka Stupka z roku 1914. Kde ale sehnat na tak velkou stavbu peníze?

Díky obrovské odvaze a nadhledu tehdejší městské samosprávy vedené starostou a poslancem Václavem Vávrou se podařilo vypůjčit pro město astronomických 5 000 000 korun, aby se stavba mohla realizovat.

Za uplynulých 90 let položila lomnická škola základy vzdělání nesčetně lidem různých profesí. Někteří v Lomnici zůstali, někteří odešli do jiných měst nebo skončili v zahraničí. Ale jedno všechny spojuje - několik let svého života otvírali její velké dveře, bloudili po dlouhých chodbách, potili se před školní tabulí,...

Mnoho se za tu dobu změnilo: inkoust vystřídaly počítače, jídelna se přesunula ze suterénu do přízemí, místo pozemků vyrostla sportovní hala, z komína už necítíme uhelný dým, dokonce i sklíčka na kopuli byla postupně vyměněna. Ale jinak je to stále ta stejná škola, ve které všichni Lomničáci prožili své dětství, své první úspěchy, lásky a kde vznikla přátelství na celý život. Žádná jiná budova ve městě nás nespojuje tolik jako ona, neboť jsme v ní zanechali kus své historie, svých vzpomínek a někteří možná i zapomenutých věcí.

Pojďme tedy společně prožít jeden den s lomnickou školou. Pojďme si projít místa, která byla kdysi „naše", podívat se, co se všechno od našeho odchodu změnilo. Pojďme se přesvědčit, že neztratila krok s moderními trendy současného školství a že ti, kteří mají tu čest ji nyní spravovat, se o ni starají s péčí a láskou.

Devadesátiny jsou vždy důvodem k oslavě a radosti ve společnosti známých a přátel. Organizační tým složený ze zaměstnanců školy, města a dalších příznivců připravil bohatý program, který vyvrcholí v sobotu 24. září 2022. Můžete se těšit na prohlídku školy po její poslední rekonstrukci, ale i na mnoho doprovodných akcí.

Sobota 17. 9. 2022

Premiéra filmu Dáma s kopulí
kino, 20 hodin
Film autorské dvojice Radka Kysely a Veroniky Sádkové je hraným dokumentem, ve kterém se vracíme ke střípkům zajímavých událostí z historie školy. Na natáčení filmu se podílelo mnoho lomnických občanů. Ve filmu zazní i autorské písně Pavla Hrdiny nazpívané školními sbory.

Neděle 18. 9. 2022

Vernisáž výstavy Historie školství na Lomnicku
Městské muzeum a galerie, 14 hodin
Na výstavě budou k vidění dobové archivní materiály, staré předměty a školní pomůcky a fotografie. Hudební doprovod zajistí velký pěvecký sbor ZŠ. Výstava potrvá do 20. 11. 2022.

Pátek 23. 9. 2022

Spolu doma - koncert houslových virtuozů Ivana Ženatého a Jaroslava
Šonského a jeho Martinů Strings Praque
zámek, 19 hodin
Lomničtí rodáci, světoznámí houslisté Ivan Ženatý a Jaroslav Šonský, se vracejí do Lomnice, aby
narozeniny školy oslavili společným koncertem. Na koncertě vystoupí soubor Martinů Strings Praque.

Sobota 24. 9. 2022

Průvod absolventů školy městem řazení průvodu od 10 hodin na hřišti za sokolovnou
Stejně jako v roce 1932 při otevření školy projde ze hřiště za sokolovnou průvod před školu. Průvod bude skvělou možností setkat se spolužáky a přáteli, kteří školu absolvovali v podobném období. Bude tak vytvořen prostor pro třídní setkání, vzpomínky a sdílení. Občerstvení za sokolovnou bude zajištěno od 9.30 hodin, průvod vychází v 10.30 hodin.

Slavnostní zahájení park před školou 11 hodin
Po slavnostním přivítání a oficiálním zahájení oslav proběhne křest knihy, která shrnuje bohatou
historii školství na Lomnicku. Autorem knihy je Pavel Jakubec, Jitka Bílková a Stanislav Dlouhý. Kniha bude následně prodávána v přízemí školy.

Vrcholem této slavnostní chvíle bude odhalení busty prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka ve vestibulu školy. Původní polychromovaná sádrová plastika byla z vestibulu v dřívějších dobách odstraněna a částečně poničena. Před lety byla nalezena na půdě a umístěna v městském muzeu. Repliku nové busty zhotovil pan Filip Turek. Původní zrestaurovanou plastiku mohou spatřit návštěvníci muzea v expozici „Historie města".

Den otevřených dveří základní škola 11 - 17 hodin
Škola prošla v minulých letech s využitím státních i evropských dotací mnohými rekonstrukcemi, úpravami a přístavbami. Z nejnákladnějších akcí jmenujme přístavbu sportovní haly, rekonstrukce školního hřiště a školních dvorů, výměna oken a střechy, oprava fasády, vybudování výtahu, rekonstrukce a vybavení odborných učeben, sanace suterénních prostor, rekonstrukce školního parku a opěrné zdi, rekonstrukce tělocvičen včetně výměny havarijních stropů, návrat auly do původních prostor, rekonstrukce podlah v učebnách a další.

Kromě prohlídky opravených místností vám také představíme nové trendy ve výuce, práci s učebními pomůckami, digitální technikou, uvidíte výstavu žákovských prací, prací učitelů výtvarné výchovy, fotografií RNDr. Zdeňka Mrkáčka, seznámíte se s aktivitami sportovních tříd, budete moct zhlédnout sportovní exhibiční utkání, vystoupení školních pěveckých sborů v aule a mnoho dalšího.

V rámci prohlídky budou představeny nově zpracované školní kroniky, které sestavila Lenka Vojtíšková. Po celý den budete moci využit občerstvení ve školním dvoře, zajištěné lomnickou střední školou, drobné občerstvení a míchané nápoje nabídne i školní kavárna v nové aule. Pro děti budou připraveny dílničky a jiné dovednostní a vědomostní aktivity.

Slavnostní koncert Tylovo divadlo 18 hodin
Oslavy vyvrcholí koncertem absolventů lomnické školy. Na jevišti se postupně vystřídají Jaroslav Šonský (doprovod Gesine Tiefuhr), Ivan Ženatý (doprovod Stanislav Bogunia), Jana Stehr a vokální kvartet Carpe Musicam (doprovod Alfréd Stehr), Marie Fajtová, Roman Tomeš, pěvecký sbor Bořivoj (doprovod Monika Chmelařová), Lomnický chrámový sbor se smyčcovým kvartetem Musica Cecilia, muzikálový pěvecký sbor SDS. Večerem budou provázet Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha.

Promítání lomnických filmů Kino
V průběhu soboty bude městské kino patřit projekcím lomnických filmů Radka Kysely a jeho
spolupracovníků.
12 hodin Po stopách hospůdek na Lomnicku
14 hodin Dáma s kopulí
16 hodin Dáma s kopulí
18 hodin Prvorepubliková pohlednice Lomnice
20 hodin Dáma s kopulí

Věříme, že si z nabídky programů vyberete a přijdete se do naší školy po letech podívat. Využijte tuto příležitost k setkání se svými známými, přáteli a spolužáky. Naše škola bude na chvíli opět vaše a otevře vám mnoho krásných vzpomínek, které jste v ní jako děti zažili. Tuto akci finančně podpořil Nadační fond Severočeská voda.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Historii školství na Lomnicku odhalí nová výstava

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Roprachtická stezka Vlček slaví první narozeniny
Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice
V dotačním programu rozdělil kraj na obnovu památek 22 milionů
V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi

Nejčtenější články

26.09.: Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
27.09.: V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT