Lomnický Tomáš Portyk doběhl na libereckém šampionátu sedmý

23.01.2013 17:19:00 | Autor: pjs | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Třetí den Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování v Liberci se závodilo v běhu na lyžích volně, kde dominovali ruští závodníci a v severské kombinaci, kde vyhrál Němec Manuel Faisst. Lomnický Tomáš Portyk obsadil skvělou sedmou příčku.

Vítězem úvodního závodu jednotlivců v severské kombinaci v rámci Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci se stal německý favorit Manuel Faisst. Stříbro vybojoval jeho reprezentační kolega David Welde a bronz Estonec Han-Hendrik Piho. Čech Tomáš Portyk vybojoval skvělé sedmé místo.

Závod jednotlivců začal ve středu ráno pod Ještědem skokanskou částí. V ideálních podmínkách, kdy mrzlo a téměř nefoukalo, předvedl nejdelší skok Rus Jevgenij Klimov, který dolétl na značku 98,5 m a úvodní část závodu ovládl. „Věřil jsem si, ale v to, že to bude až tak dlouhý skok, jsem nedoufal ani ve snu," svěřil se s pocity osmnáctiletý závodník z Permu.

Druhý nejdelší výkon zaznamenal Japonec Takehiro Watanabe, který předvedl jen o jeden metr kratší skok a do běhu si odnesl ztrátu 12 vteřin. Třetí Estonec Kristjan Ilves ztrácel další dvě sekundy. Výborný skok o délce 97 m předvedl největší favorit závodu Manuel Faisst z Německa, což stačilo na průběžné čtvrté místo s přepočítanou ztrátou 16 vteřin na Rusa.Sdruženář Tomáš Portyk

České fanoušky namlsal na odpolední běžeckou část teprve šestnáctiletý Tomáš Portyk, který obsadil v úvodní části šesté místo. „Byl to nejlepší skok, který jsem tady v Liberci doposud předvedl," jásal vítěz závodu v severské kombinaci ze Zimních olympijských her mládeže 2012 v rakouském Innsbrucku po výkonu dlouhém 94,5 metrů. „Běh bude nesmírně náročný, ale udělám maximum proto, aby nezklamal ani sebe ani české fanoušky."

Běh na 10 kilometrů volnou technikou proměnil ve svou vlastní show Němec Manuel Faisst. Dvacetiletý závodník brzy předjel před ním startující běžce a pro zlatou medaili si dojel s pohodlným náskokem 11 vteřin. „Snažil jsem se co nejdříve smazat ztrátu na kluky přede mnou a hned, jak se mi to povedlo, pokusil jsem se o únik," řekl okamžitě po dojezdu zlatý medailista. „Povedlo se to a já jsem šťastný, že se mi podařilo získat zlatou medaili," dodal Manuel Faisst, který už má za sebou i umístění v nejlepší desítce v závodě Světového poháru.

Portyk považuje výsledek za nejlepší v kariéře

Pro stříbrnou medaili si po famózním výkonu ve druhé částí závodu doběhl Faisstův reprezentační kolega David Welde, který přitom startoval až z 10. pozice. Tomáš Portyk předvedl rovněž skvělý běžecký čas a dokončil závod na sedmé pozici - rovnou minutu za vítězem. „Vzhledem k tomu, že je mi stále pouze šestnáct let, je tento výsledek nejlepší v mé dosavadní kariéře," prozradil skromným dojmem závodník z Lomnice nad Popelkou.

Třicítku nejlepších uzavřel druhý český reprezentant Martin Zeman. Martin Dufek po diskvalifikaci kvůli nepovolené kombinéze po skokanské části do závodu nepostoupil.

Juniorskou mistryní světa v závodu na 5 kilometrů se stala německá závodnice Victoria Carlová. Teprve sedmnáctiletá závodnice potvrdila svůj obří talent a po stříbru z pondělního sprintu získala v Liberci také nejcennější kov. Julia Svanová, dcera slavné lyžařské legendy, na stupně vítězů nedosáhla, skončila až devátá.

Běžkyně Petra Nováková<br />Autor: Archív MSJ 2013. Tomáš PortykZ českých reprezentantů si nejlépe vedla běžkyně Petra Nováková, která na 5 km obsadila čtrnáctou příčku. „Splnil se mi sen, nejdříve stříbrno ve sprintu a nyní zlato! Neumím ani popsat, jak jsem teď šťastná. Vlastně mi pořád nedochází, co se stalo a čeho jsem dosáhla. Dnešek je prostě skvělý," zářila v cíli šťastná vítězka.

Stříbro putuje do Rakouska, konkrétně k Terese Stadloberové. Devatenáctiletá běžkyně doběhla druhá se ztrátou více než čtyř vteřin. Na trati ve Vesci jí přitom osobně podporoval její otec Alois Stadlober, mistr světa ze štafety v Ramsau 1999.

Závod mužů vládli Rusové, jablonecký Knop jednadvacátý

Závod na deset kilometrů volnou technikou byl na MS juniorů v Libercii v režii ruských reprezentantů. Zlatou medaili si odváží Dmitrij Rostovcev, stříbrnou jeho krajan Arťom Malcev a bronz německý běžec Martin Weisheit.

„Věřil jsem ve vítězství, výborně mi jely lyže. Měl jsem perfektní informace o mezičasech mých soupeřů a to mi pomohlo udržovat se v dobrém závodnickém rytmu. Poslechl jsem radu trenérů, abych zvolil volnější začátek a ve druhém a třetím kole vystupňoval tempo," prohlásil v cíli zlatý Dmitrij Rostovcev.

Do stopy na trati ve Vesci se v mrazivém počasí vydalo rovných 99 závodníků. Dramatický byl souboj o stříbrnou medaili. Rus Malcev druhý nejcennější kov uhájil před Němcem Weisheitem o pouhých osm desetin vteřiny. Německý závodník však byl rád za medaili a na Liberec bude nadále rád vzpomínat. Před dvěma lety tu totiž získal zlato na zimní evropské olympiádě mládeže (EYOWF) 2011.

Čeští závodníci za svými ženskými protějšky zaostali a nejlepší dvacítka pro ně zůstala zavřená. Nejlepší z Čechů byl jednadvacátý Petr Knop ze Ski klubu Jablonec nad Nisou. „Na šestnácté místo tam bylo pět vteřin, to zamrzí. Ale jsou tady i jiné závody, tak to třeba napravím. Atmosféra tady byla úžasná, na trati nebylo místo, kde by bylo ticho. Trať je ve Vesci velmi těžká, ale s tím se musíme vypořádat," zhodnotil svůj výkon Petr Knop.

Ve čtvrtek pokračuje program šampionátu závody v běhu volnou technikou do 23 let a poprvé se dostanou do hry i skokané junioři  a juniorky na ještědském můstku HS 100.

Výsledky třetího dne šampionátu:

Juniorky - 5 km volně (76 účastnic): 1. Carlová (Něm.) 5:59,4, 2. Stadloberová (Rak.) -4,3 s, 3. Sedovová (Rus.) -11,4, 4. Einfaltová (Slovin.) -13,1, 5. Něprijajevová (Rus.) -13,9, 6. Sundlingová (Švéd.) -17,3...14. Nováková, 16. Charvátová, 37. Hynčicová, 57. Preisslerová (všechny ČR).

Junioři - 10 km volně (99 účastníků): 1. Rostovcev 23:32,5, 2. Malcev (oba Rus.) -16,8 s, 3. Weisheit (Něm.) -17,6, 4. Krueger (Nor.) -26,6, 5. Tarasov (Rus.) -27, 6. Malyšev -29,7...21. Knop -1:16,5, 54. Fellner -2:18,5, 58. Žižka -2:21,5, 77. Kordutch -2:54,5 (všichni ČR).

Muži - junioři (HS 100/10 km volně, 55 účastníků): 1. Faisst (Něm.) 24:51, 2. Welde (Něm.) -11,3, 3. Piho (Est.) -19,5, 4. Herola (Fin.) -23,3, 5. Watanabe T. (Jap.) -28,2, 6. Rehrl (Rak.) -46,4...7. Portyk, 30. Zeman, 34. Oplištil, Dufek (diskvalifikován po skoku - nepovolená kombinéza).