Luční bouda se prý zavře, KRNAP totiž důsledně hlídá vjezd do Krkonoš
30.05.2025 20:43:06 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše
Obvinění ze šikany ze strany Správy KRNAP je podle jejího mluvčího naprosto neopodstatněné. Majitelé Luční boudy, respektive Labské boudy, začali podnikat v jádrovém území národního parku před mnoha lety, přičemž režim omezení dopravy se za posledních více než 30 let nezměnil. Stále platí pravidlo, že pro vjezd je nutné získat výjimku ze zákona - pro každého, kdo nemá zákonem jasně stanovené právo vjezdu.
Tato pravidla se vztahují na všech dvanáct objektů v klidovém území a přírodní zóně (dříve I. zóně) národního parku. „Správa KRNAP pochopitelně nijak nebrání vjezdu zásobování ani servisu, který je pro provoz bud nutný. Není však přípustné, aby vozidla vjížděla do nejcitlivějších částí národního parku bez platné výjimky ze zákona. Takový vjezd je nelegální - a byl jím po celou dobu platnosti zákona o ochraně přírody a krajiny, tedy od roku 1992," sdělil mlzvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Všichni dodavatelé a poskytovatelé služeb, kteří mají smluvní vztah s Luční či Labskou boudou a o výjimku požádali, ji také obdrželi. „Co se v poslední době změnilo, je využívání moderních technických prostředků a metod ke kontrole dodržování zákona (myšleno například kamery, poznámka redakce). Pro toho, kdo pravidla dodržuje, se nezměnilo nic. Pro přestupce je současná situace pochopitelně problémem - i proto se snažíme způsoby kontroly neustále zlepšovat. Je to ostatně naše zákonná povinnost," zdůraznil Radek Drahný.
Z dvanácti ubytovacích zařízení v klidovém území KRNAP zaznamenali hlasitý nesouhlas pouze ze strany majitelů Luční a Labské boudy. „Řidiči, kterým byla ve správním řízení udělena pokuta, nedodrželi požadavky stanovené platným právem. Samozřejmě platí možnost využít opravné prostředky, a Správa KRNAP tomu nikdy nebránila. Trvání na dodržování pravidel, která platí pro všechny, ani kontrolu jejich dodržování nepovažujeme za šikanu, ale za práci, kterou od nás veřejnost právem očekává," doplnil mluvčí Správy KRNAP.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Nejnovější články
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lidové sady slavnostně otevřou s kulturním programem 28. prosince
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.