Luděk Kramář bude i nadále ředitelem Zdravotnické záchranné služby

22.11.2023 17:08:04 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Luděk Kramář bude i nadále ředitelem Zdravotnické záchranné služby

Krajští radní na svém úterním jednání jmenovali Luďka Kramáře znovu ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK). Do funkce oficiálně nastoupí 1. prosince 2023, a to opět na dobu šesti let.

„Chtěl bych panu řediteli Luďku Kramářovi moc poděkovat za jeho dosavadní činnost a jsem moc rád, že bude ve funkci pokračovat. Za posledních šest let se dočkala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje kompletní přeměny. Kromě personální stabilizace bych rád ocenil zejména činnost zdravotníků během koronavirové pandemie, zásluhy pana ředitele na obnově vozového parku či vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů," uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

ZZS LK během působení Luďka Kramáře ve funkci získala i obhájila akreditaci a certifikaci ISO. To vše znamená splnění podmínek, které stanoví jasná pravidla péče, a pacientům zaručují její kvalitu podle moderních standardů. Zdravotníci se též dočkali kompletní modernizace vozového parku. „Záchranáře ZZS LK již na silnicích Libereckého kraje nepotkáte v jiných vozech než velkých sanitách Mercedes a lékařských vozech Škoda Kodiaq. Díky rozsáhlé investici Libereckého kraje se podařilo vozy sjednotit a dle připomínek samotných záchranářů je přizpůsobit tak, aby co nejlépe vyhovovaly zdravotníkům při jejich práci i bezpečí a pohodlí pacientů," dodal radní Richter.

Celkově se pro ZZS LK od roku 2018 pořídilo 28 sanitních vozů sloužících pro transport pacientů a 15 lékařských vozů. Obnovy se dočkalo i 6 služebních referentských vozů, od roku 2018 mají záchranáři nové vozidlo krizové připravenosti a disponují i dvěma plně vybavenými vozíky krizové připravenosti, které mohou v případě potřeby vyjet na místo události.

Velkou pozitivní změnou bylo vybudování vlastního servisního střediska ZZS LK, které šetří finanční prostředky za jednodušší opravy vozů. Jeho výhodou je i časová flexibilita a možnost přizpůsobit se potřebám záchranářů. Ty ostatně stály i za další novinkou, kterou záchranka zavedla - za vlastními silami organizovaným každoročním školením řidičů, které přesně kopíruje potřeby prostředí Libereckého kraje.

Kraj nezapomíná ani na důležité investice do technického zázemí záchranky. V Rokytnici nad Jizerou vyrostla naprosto nová moderní výjezdová základna za téměř 18 milionů korun, přistavěna a zmodernizována z prostředků REACT-EU pak byla výjezdová základna letecké záchranné služby (za necelých 23 milionů korun). Na letišti v Liberci vznikl i nový osvětlený heliport, který vyšel na zhruba 7,5 milionu z dotace Libereckého kraje. Řada stavebních projektů pokračuje - například výjezdová základna v Hrádku nad Nisou, která by měla být uvedena do provozu v létě příštího roku, stavební povolení již ZZS LK získala na základnu v Jablonci na Nisou či ve Frýdlantu v Čechách.

Důležitým krokem v průběhu posledních šesti let byla postupná elektronizace záznamů, respektive předávání informací o pacientovi od okamžiku zavolání na operační středisko až po jeho předání do nemocnice. Od tužky a papíru záchranáři přešli na kompletní datovou cestu, která je velkým zefektivněním komunikace. Jedním z příkladů je například odesílání záznamu křivky EKG pacienta či jiných dostupných informací a pracovní diagnózy pacienta z terénu přímo lékaři do přijímacího zdravotnického zařízení, čímž se výrazně usnadní a zrychlí jeho příjem a následná péče. V neposlední řadě se díky tomu také zlepšilo vykazování zdravotní péče pojišťovnám i samoplátcům.

K záchraně lidských životů výrazně napomáhá také vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů v rámci projektu AED pro Liberecký kraj. „V současné době již nebojujeme o minuty, ale o vteřiny. Nezáleží nám v uvozovkách jen na záchraně života, ale také na jeho další kvalitě," dodal Luděk Kramář, nově jmenovaný a zároveň současný ředitel ZZS LK. V současné době je přístrojů AED v rámci projektu v kraji rozmístěno přes 100 a vyškolení odborníci z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasiči, Horské služby a některých městských policií jsou díky spolupráci a systému výzev ZZS LK na místě u pacienta s přístrojem a potřebnými znalostmi často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují šance pacientů na přežití. Ročně se díky této spolupráci podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí.

Nedílnou součástí práce zdravotnických záchranářů je také edukace a prevence - k té organizace využívá nejen různé přednášky a školení či dny IZS, ale také profily na sociálních sítích. „Nepotřebujeme, aby lidé znali podrobnosti o naší práci. Ale aby věděli, že se na nás mohou kdykoliv spolehnout," uzavřel Kramář.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Novinky z linky 155 – studenti a nové technologie
Záchranáři mají vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou
Nové posily flotily sanit ZZS LK vyjíždějí do terénu
Potřetí slavnostně ocenili zaměstnance ZZS LK
Za účasti ministra Rakušana představili Integrované výjezdové centrum
Záchranáři uspořádali třídenní cvičení s polskými kolegy
Čtyři nové vozy pro lékařské posádky ZZS
Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti
ZZS vyhlásila sbírku pro rodinu zesnulého kolegy Miroslava Beneše
Cvičení řidičů ZZS LK proběhlo ve vojenském prostoru Ralsko již potřetí
Den linky 155 si připomínáme 15. května
Řidiči sanitek soutěžili v krajském kole českého šampionátu
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Kraj dá na provoz zdravotnické záchranné služby dalších 27 milionů
ZZS Libereckého kraje má akreditaci svědčící o kvalitě služeb
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
Cvičné stanoviště nouzového přežití bylo v Rokytnici
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Představili projekt nového integrovaného výjezdového centra v Turnově
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
Liberecký kraj koupil šest sanitek pro Zdravotnickou záchrannou službu
V Hrádku, Frýdlantu a Jablonci vyrostou nové základny zdravotníků
Řidiči sanitek ZZS LK cvičili v Ralsku jízdu rozbahněným terénem
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Výročí 50 let od založení slaví profesionální hasiči ze stanice Semily
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové
22.02.: Soutěž o 3x 2 vstupenky na Viléma Veverku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT