Lupina je krásná, ale na svahy Krkonoš nepatří

09.07.2024 16:02:50 | Autor: redakce | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Lupina je krásná, ale na svahy Krkonoš nepatří

Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá též jako vlčí bob mnoholistý. V České republice je zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. Laici se tedy těší její krásou a odborníci mají těžkou hlavu, jak zdlouhavý boj nad ní vyhrát.

Tato bylina pochází ze západu Severní Ameriky. Vyrůstá brzo na jaře a díky rozkladitým listům zastiňuje rostliny v nejbližším okolí. Obvykle kvete od června do pozdního léta. Květenství tvoří mnoho dlouhodobě životaschopných semen. Rostlina se rychle šíří a vytváří zapojené porosty. Roste v trsech a produkuje velké množství biomasy. Kvůli obsaženým alkaloidům ale není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty. Vzhledem k symbióze s hlízkovými bakteriemi je schopna vázat vzdušný dusík a měnit půdní živinové poměry. Původní druhy rostlin, mnohdy vázané na půdy s nižším obsahem živin, jsou z takových lokalit vytlačovány konkurenčně zdatnějšími trsnatými travami a ruderálními druhy rostlin, kterým úživnější půdní poměry naopak vyhovují. Obecně lze říci, že plochy kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Potlačuje drobné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Právě tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy.

Proto letos Správa KRNAP vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin. V prvních dvou letech bude zájmové území ve východních Krkonoších (k. ú. Pec pod Sněžkou, Velká Úpa I a II, Dolní Malá Úpa a Horní Malá Úpa). Toto území detailně zmapujeme a se získanými informacemi budeme dál pracovat při likvidaci lupiny. Na základě dat z minulých let jsme oslovili vlastníky pozemků s žádostí o součinnost při tomto mapování a následné likvidaci. V terénu se už nyní můžete setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již započali. Na zbytku území národního parku bude probíhat mapování výskytu s ohledem na personální kapacity.

„Budeme rádi za informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře (pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny - abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření). Děkujeme!," uvedl tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nebezpečnou šelmou Krkonoš je i vlčí bob!
Toužíte po kytici do vázy? Natrhejte si lupinu! Pomůžete tím přírodě
Krásná lupina je v krkonošské přírodě bezskrupulózní dravec
Krásná lupina se jako dravec šíří po krkonošských loukách

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT