Lůžkový hospic Libereckého kraje v lednu přijme první pacienty

19.12.2015 09:35:56 | Autor: Blanka Daníčková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Lůžkový hospic Libereckého kraje v lednu přijme první pacienty

Lůžkový hospic Libereckého kraje je dokončen a v lednu roku 2016 se do něj nastěhují první klienti. Jeho budování začalo v červenci roku 2014 a nyní je u konce. Celkové náklady na stavbu, dodávku technologií i vnitřního vybavení dosáhly částky necelých 109 milionů korun. Poskytovatelem péče bude v novém lůžkovém zařízení Hospicová péče sv. Zdislavy, o.p.s.

„Liberecký kraj byl jedním z posledních krajů, který neměl svůj lůžkový hospic, tolik potřebné zařízení pro nevyléčitelně nemocné lidi. V tomto roce se nám podařilo konečně naplnit myšlenku, o které naši předchůdci poslední deset let pouze hovořili a jsem za to rád," řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Lůžkový hospic našel zázemí v budově bývalého sirotčince v liberecké ulici U Sirotčince, kterou včetně přilehlých pozemků věnovalo Libereckému kraji statutární město Liberec. Liberecký kraj zajistil financování přestavby objektu se spoluúčastí Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Stavba stála 100 427 819 Kč (částka včetně DPH). Další peníze proudily do vybavení objektu a technologií, což přišlo na dalších 8 003 049 Kč (včetně DPH). Celkové náklady tak dosáhly sumy téměř 108 652 509 Kč.

Dokončený lůžkový hospic Libereckého kraje<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Nebylo snadné připravit tak náročný a ostře sledovaný projekt a zabralo to mnoho měsíců, ale díky nasazení a mravenčí práci desítek lidí se to povedlo," shrnul Vít Příkaský, radní pověřený řízením rezortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, který celý projekt administroval.

Původní odhad projektantů na stavbu činil 140 milionů Kč, avšak díky dobře zorganizované soutěži se povedlo, oproti původnímu plánu, ušetřit 30 milionů Kč.

O místa v hospici je zájem už nyní

Lůžkový hospic disponuje osmadvaceti jednolůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením, dalších několik pokojů je připraveno pro rodinné příslušníky, kteří mohou ale také zůstávat se svými blízkými na přistýlkách přímo v klientských pokojích. V prostorách našly zázemí také ambulance, jídelny, sesterny nebo čajová kuchyně, součástí je i denní stacionář a rozlučková kaple.

„Potřeby hospicové a paliativní péče nebyly dosud v Libereckém kraji plnohodnotně zajištěny. Zejména v případě rodin, které nedokáží zajistit nezbytnou čtyřiadvacetihodinovou péči o svého blízkého, a to ani s pomocí domácí terénní péče. Těší mě, že se to teď zásadně změní," uvedl Petr Tulpa, radní pro zdravotnictví.

Už nyní se lidé dotazují na možnost umístění svých blízkých do lůžkového hospice a hned počátkem ledna se také obsadí první lůžka. „Otevření hospice je konečně jistotou, že lidé, kteří potřebují náležitou péči, v něm najdou důstojné zázemí pro poslední chvíle svého života. Přitom nebudou odstrčeni a dostane se jim péče nejen zdravotní, ale i sociální a duchovní. Zájem, který je o nabízené služby už nyní patrný, nám dává jasně najevo, že to bylo správný a prospěšný krok," poznamenala Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana pověřená řízením resortu sociálních věcí.

Dokončený lůžkový hospic Libereckého kraje<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Pobyt klientů bude vedle dotace kraje financován také z příspěvků obcí a měst a Libereckého kraje, péči částečně hradí také zdravotní pojišťovny. Podílet se na financování pobytu budou rovněž klienti. Za služby nezdravotního charakteru nad rámec plateb zdravotních pojišťoven zaplatí částku 290 Kč/den, rodinný příslušník či doprovázející osoba ubytovaná na pokoji s nemocným zaplatí 50 Kč/den.

Neinvestiční dotaci pro Hospicovou péči sv. Zdislavy o.p.s., ve výši 13 200 000 Kč, na zajištění dlouhodobé lůžkové péče v Lůžkovém hospici Libereckého kraje, schválila právě na svém posledním zasedání v úterý 15. prosince 2015 Rada Libereckého kraje. Peníze by měly posloužit na zajištění této péče v letech 2016 - 2021, kdy částka bude rozložena na 2 200 000 Kč na každý rok. Příspěvek ještě musí odsouhlasit Zastupitelstvo LK. Liberecký kraj tak splní svůj závazek spoluúčasti na zajištění financování provozu lůžkového hospice po dobu udržitelnosti projektu, tedy zmíněných šesti let.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V lůžkovém hospici Libereckého kraje se koná Den otevřených dveří
Světlo pro hospic prostoupí objektem z plochého skla

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
V Lomnici připravili koncert k Mezinárodnímu dni muzeí
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body
Řidič s dodávkou poškodil závoru železničního přejezdu v Liberci

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
16.05.: Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT