Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

02.07.2020 21:17:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Přepeře

Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

Dokončení unikátní nástěnné malby Svět vody, která zdobí interiér Malé vodní elektrárny Přepeře II, se konalo symbolicky 20. 6. 2020 v 6.20. Dílo malíře Heshama Malika, znázorňuje koloběh vody i života. Takováto výzdoba vodní elektrárny je nezvyklá, ale nesmírně silná, zvláště když si stoupnete za zvuků turbíny uprostřed a přes klapot vnímáte poselství Malikových obrazů vytvářených jeho rukama bez štětců.

Jak už to bývá, tak právě v tento den ráno silně pršelo a nemohlo dojít k efektnímu rannímu prostupu slunce přes kulatá okýnka znázorňující loď, jejíž tvar nová budova má. To ale nezabránilo autorovi maleb Heshamu Malikovi a donátoru díla Milanu Kuršelovi k dokončení malby symbolickou tečkou. Vlastně dvěma! Nejprve barva z Malikových prstů vytvořila zlaté tečky na černých stěnách v dolní části budovy, kde je umístěna turbína a poté byly doplněny podpisy vedle obtisků rukou u dveří do hlavní místnosti budovy.

Dokončení unikátní malby Svět vody Heshama Malika v malé vodní elektrárně v Přepeřích<br />Autor: Archiv MVE Přepeře II Na stěnách budovy elektrárny jsou výjevy spojené s vodou i sluncem a postavami ze starého Egypta. Jak prozradil Hesham Malik při zakončení, tak jedna stěna v modré barvě s plovoucími rybami a loďkou je věnována Přepeřím - obci, ve které budova stojí. „Dnes bych žádné detaily neměnil, nově namíchané barvy by zas byly trochu jiné a mohly změnit celkový dojem," dodal Malik.

Stavba MVE Přepeře II, kterou zdobí Svět vody je přihlášená do soutěže Stavba roku 2020 a Stavba roku Libereckého kraje - Cena Karla Hubáčka. Slavnostní otevření pro veřejnost se bude konat 21. srpna. Poté bude vnitřek budovy elektrárny přístupný, ale kvůli malému prostoru pouze při objednání dopředu a pro omezený počet lidí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami
V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT