Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

02.07.2020 21:17:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Přepeře

Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

Dokončení unikátní nástěnné malby Svět vody, která zdobí interiér Malé vodní elektrárny Přepeře II, se konalo symbolicky 20. 6. 2020 v 6.20. Dílo malíře Heshama Malika, znázorňuje koloběh vody i života. Takováto výzdoba vodní elektrárny je nezvyklá, ale nesmírně silná, zvláště když si stoupnete za zvuků turbíny uprostřed a přes klapot vnímáte poselství Malikových obrazů vytvářených jeho rukama bez štětců.

Jak už to bývá, tak právě v tento den ráno silně pršelo a nemohlo dojít k efektnímu rannímu prostupu slunce přes kulatá okýnka znázorňující loď, jejíž tvar nová budova má. To ale nezabránilo autorovi maleb Heshamu Malikovi a donátoru díla Milanu Kuršelovi k dokončení malby symbolickou tečkou. Vlastně dvěma! Nejprve barva z Malikových prstů vytvořila zlaté tečky na černých stěnách v dolní části budovy, kde je umístěna turbína a poté byly doplněny podpisy vedle obtisků rukou u dveří do hlavní místnosti budovy.

Dokončení unikátní malby Svět vody Heshama Malika v malé vodní elektrárně v Přepeřích<br />Autor: Archiv MVE Přepeře II Na stěnách budovy elektrárny jsou výjevy spojené s vodou i sluncem a postavami ze starého Egypta. Jak prozradil Hesham Malik při zakončení, tak jedna stěna v modré barvě s plovoucími rybami a loďkou je věnována Přepeřím - obci, ve které budova stojí. „Dnes bych žádné detaily neměnil, nově namíchané barvy by zas byly trochu jiné a mohly změnit celkový dojem," dodal Malik.

Stavba MVE Přepeře II, kterou zdobí Svět vody je přihlášená do soutěže Stavba roku 2020 a Stavba roku Libereckého kraje - Cena Karla Hubáčka. Slavnostní otevření pro veřejnost se bude konat 21. srpna. Poté bude vnitřek budovy elektrárny přístupný, ale kvůli malému prostoru pouze při objednání dopředu a pro omezený počet lidí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami
V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na turnovské Pohovce zasedne imitátor Petr Jablonský
Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
Musica Fortuna bude mít Vánoční koncert v turnovském divadle
Vánoční řemeslnické trhy 2022 oživí Turnov 9. a 10. prosince
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu

Nejčtenější články

02.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
03.12.: Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci
03.12.: V Bozkově budou řádit čerti a krampušáci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT