Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

02.07.2020 21:17:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Přepeře

Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

Dokončení unikátní nástěnné malby Svět vody, která zdobí interiér Malé vodní elektrárny Přepeře II, se konalo symbolicky 20. 6. 2020 v 6.20. Dílo malíře Heshama Malika, znázorňuje koloběh vody i života. Takováto výzdoba vodní elektrárny je nezvyklá, ale nesmírně silná, zvláště když si stoupnete za zvuků turbíny uprostřed a přes klapot vnímáte poselství Malikových obrazů vytvářených jeho rukama bez štětců.

Jak už to bývá, tak právě v tento den ráno silně pršelo a nemohlo dojít k efektnímu rannímu prostupu slunce přes kulatá okýnka znázorňující loď, jejíž tvar nová budova má. To ale nezabránilo autorovi maleb Heshamu Malikovi a donátoru díla Milanu Kuršelovi k dokončení malby symbolickou tečkou. Vlastně dvěma! Nejprve barva z Malikových prstů vytvořila zlaté tečky na černých stěnách v dolní části budovy, kde je umístěna turbína a poté byly doplněny podpisy vedle obtisků rukou u dveří do hlavní místnosti budovy.

Dokončení unikátní malby Svět vody Heshama Malika v malé vodní elektrárně v Přepeřích<br />Autor: Archiv MVE Přepeře II Na stěnách budovy elektrárny jsou výjevy spojené s vodou i sluncem a postavami ze starého Egypta. Jak prozradil Hesham Malik při zakončení, tak jedna stěna v modré barvě s plovoucími rybami a loďkou je věnována Přepeřím - obci, ve které budova stojí. „Dnes bych žádné detaily neměnil, nově namíchané barvy by zas byly trochu jiné a mohly změnit celkový dojem," dodal Malik.

Stavba MVE Přepeře II, kterou zdobí Svět vody je přihlášená do soutěže Stavba roku 2020 a Stavba roku Libereckého kraje - Cena Karla Hubáčka. Slavnostní otevření pro veřejnost se bude konat 21. srpna. Poté bude vnitřek budovy elektrárny přístupný, ale kvůli malému prostoru pouze při objednání dopředu a pro omezený počet lidí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami
V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice
Simulovaný lesní požár zachvátil Zabylský hřbet
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT