Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

02.07.2020 21:17:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Přepeře

Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena

Dokončení unikátní nástěnné malby Svět vody, která zdobí interiér Malé vodní elektrárny Přepeře II, se konalo symbolicky 20. 6. 2020 v 6.20. Dílo malíře Heshama Malika, znázorňuje koloběh vody i života. Takováto výzdoba vodní elektrárny je nezvyklá, ale nesmírně silná, zvláště když si stoupnete za zvuků turbíny uprostřed a přes klapot vnímáte poselství Malikových obrazů vytvářených jeho rukama bez štětců.

Jak už to bývá, tak právě v tento den ráno silně pršelo a nemohlo dojít k efektnímu rannímu prostupu slunce přes kulatá okýnka znázorňující loď, jejíž tvar nová budova má. To ale nezabránilo autorovi maleb Heshamu Malikovi a donátoru díla Milanu Kuršelovi k dokončení malby symbolickou tečkou. Vlastně dvěma! Nejprve barva z Malikových prstů vytvořila zlaté tečky na černých stěnách v dolní části budovy, kde je umístěna turbína a poté byly doplněny podpisy vedle obtisků rukou u dveří do hlavní místnosti budovy.

Dokončení unikátní malby Svět vody Heshama Malika v malé vodní elektrárně v Přepeřích<br />Autor: Archiv MVE Přepeře II Na stěnách budovy elektrárny jsou výjevy spojené s vodou i sluncem a postavami ze starého Egypta. Jak prozradil Hesham Malik při zakončení, tak jedna stěna v modré barvě s plovoucími rybami a loďkou je věnována Přepeřím - obci, ve které budova stojí. „Dnes bych žádné detaily neměnil, nově namíchané barvy by zas byly trochu jiné a mohly změnit celkový dojem," dodal Malik.

Stavba MVE Přepeře II, kterou zdobí Svět vody je přihlášená do soutěže Stavba roku 2020 a Stavba roku Libereckého kraje - Cena Karla Hubáčka. Slavnostní otevření pro veřejnost se bude konat 21. srpna. Poté bude vnitřek budovy elektrárny přístupný, ale kvůli malému prostoru pouze při objednání dopředu a pro omezený počet lidí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami
V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
V Lomnici připravili koncert k Mezinárodnímu dni muzeí
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body
Řidič s dodávkou poškodil závoru železničního přejezdu v Liberci

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
16.05.: Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT