Masopustní masky ze Zákup zapsali do Národního kulturního dědictví

17.01.2018 11:54:24 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj

Masopustní masky ze Zákup zapsali do Národního kulturního dědictví

Ojedinělá přes sto let fungující výroba masopustních masek z papíru obohatila Národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. Návrh na zápis podalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Vedle vánočních ozdob ze skleněných perliček a roprachtických saní rohaček jsou masky ze Zákup dalším důležitým tradičním prvkem Libereckého kraje, který figuruje na tomto seznamu.

Unikátní ruční výroba papírových masopustních masek v Zákupech byla v prosinci roku 2017 na návrh Národní rady pro tradiční lidovou kulturu zapsána na Národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. Návrh na zapsání tohoto výjimečného kulturního statku, kterým se může pyšnit Liberecký kraj, podalo na jaře roku 2017 Muzeum Českého ráje v Turnově. Na základě doporučení oponentních hodnotitelů PhDr. Inky Vojancové, ředitelky Souboru lidových staveb Vysočina a PhDr. Jiřiny Langhamerové, bývalé ředitelky Národopisného muzea v Praze byla předložená nominace Národní radou pro tradiční lidovou kulturu v prosinci roku 2017 doporučena ministrovi kultury ke schválení. Schválením ministra se ruční výroba masopustních masek ze Zákup stala již třetím kulturním statkem z území Libereckého kraje, který je do Národního seznamu nemateriálního kulturního dědictví zapsán.

Ruční výroba masopustních masek probíhá kontinuálně v Zákupech více jak 100 let. Současný majitel společnost PVO s.r.o. navazuje ve své činnosti na První rakouskou továrnu na patentní listy a luxusní papír, založenou roku 1884. „S maskami se mohou zájemci setkat na masopustech v kraji i na nejrůznějších tradičních trzích. Aniž si to lidé uvědomují, s každou maskou od firmy PVO si pořizují unikát," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Firma vedená Ing. Zdeňkem Rydygrem, je totiž jediným výrobcem, který tradičním způsobem vyrábí masopustní masky nejen v České republice, ale v celé Evropě.

„Masopustní masky ze Zákup se vyrábějí stejnou technikou jako před sto lety. Kousky papíru prosycené lepidlem se vlepují do formy, po uschnutí se ostříhají, ručně vytlučou a vymalují a nastříkají lakem," podotýká Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově a autorka návrhu nominace. Kromě masek vyrábí podnik i velké tzv. celohlavové nasazovací masky, např. medvěda, koně či pantáty. Právě teď před startem masopustních rejů mají řemeslníci v Zákupech nejvíc práce, neboť masky si od firmy objednávají nejen místní a sousední obce, které pořádají masopustní obchůzky, ale i spolky ze vzdálených míst, kde se obchůzky dodržují v tradiční podobě, např. v Milevsku, kde mají dokonce Muzeum masopustních masek právě s maskami ze Zákup.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
01.05.: Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT