Memorandum o budoucnosti turnovského TOPTECu schválili krajští radní

13.12.2023 19:28:15 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Memorandum o budoucnosti turnovského TOPTECu schválili krajští radní

TOPTEC je 13 let součástí turnovské historie zpracování kamene i skla. Liberecký kraj, město Turnov i Akademie věd České republiky (AV ČR) mají velký zájem na zachování jeho výzkumné činnosti. Společnost však pro svoji další aktivitu potřebuje postavit nový objekt.

Laboratoře Centra TOPTEC se nyní nacházejí v prostorách bývalé firmy DIOPTRA. Její vlastníci souhlasili s tím, že se areál částečně zbourá a některé budovy přemění na bytové domy. Nejvhodnějším řešením je tak nyní výstavba vlastních prostor. Vznikly by tam nové čisté laboratoře, které napomohou zkvalitnit výzkum. Krajští radní již schválili konkrétnější formu pomoci. Odsouhlasili totiž na svém včerejším jednání návrh memoranda, ve kterém se zavázali finančně podpořit projekt maximálně 20 miliony korun.

„S vedením Akademie věd i Ústavem fyziky plazmatu jsme jednali o různých formách podpory. Centrum TOPTEC má už vypracovanou dokumentaci pro územní rozhodnutí, vše je nyní ve fázi stavební přípravy. Je důležité, aby zdroje šly nejen z rozpočtu kraje, ale například i z Národního plánu obnovy nebo jiných dotačních programů. Jaké jsou v tomto směru možnosti, jsme řešili s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nebo Ministerstvem průmyslu a obchodu. Naším hlavním cílem je, aby centrum TOPTEC v Turnově zůstalo," uvedl hejtman Martin Půta. „Finanční prostředky, které vyplývají z textu memoranda, jsou součástí střednědobého výhledu Libereckého kraje. Nyní ověřujeme výši poskytnuté dotace z hlediska právních předpisů upravujících veřejnou podporu. Je pro mě důležité, aby firma dále fungovala, jelikož na její činnost je navázaná i infrastruktura celé řady dalších společností v regionu."

„Uvedený projekt s finančním rozsahem 200 milionů korun bude předložen do stávající výzvy Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost v termínu do 18. ledna 2024. Po vzájemném jednání, jehož účastníkem bylo i město Turnov, byl zpracován návrh memoranda, jehož signatáři jsou Liberecký kraj, Akademie věd ČR, Ústav fyziky plazmatu a město Turnov," doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Centrum TOPTEC je pracovištěm Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Vzniklo v roce 2011 a během jedné dekády si vybudovalo vynikající jméno nejen v regionu, ale také na mezinárodním poli. Jako aplikační pracoviště se zaměřuje na ultrapřesnou a speciální optiku a spolupracuje s mnoha partnery z průmyslové sféry. Soustřeďuje se zejména na transfer poznatků a vývoje do praxe. Například v roce 2020 vyvinulo a vyrobilo pro sondu Solar Orbiter, kterou Evropská kosmická agentura v únoru téhož roku vypustila ke Slunci, dvě hlavní zobrazovací zrcadla teleskopu-koronografu METIS.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Předsedkyně Akademie věd ČR navštívila Turnov
Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov
Ministryně Langšádlová navštívila náš kraj, vyzvala ke spolupráci
Areál Dioptry v Turnově se dočká velkých změn
Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu
Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC
VIDEO: Jak padaly komíny v areálu firmy Dioptra Turnov
Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu
Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Hořela průmyslová hala v Jilemnici
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Titul pro výjimečnou osobnost v oblasti rodinné politiky míří do Turnova

Nejčtenější články

26.05.: Hořela průmyslová hala v Jilemnici
26.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT