Město Turnov hledá rovnováhu mezi občany a rozvojem na Vesecku

02.06.2021 14:40:59 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Město Turnov hledá rovnováhu mezi občany a rozvojem na Vesecku

Ve středu 21. dubna 2021 proběhlo na turnovské radnici distanční setkání s vedením turnovské firmy Kamax. Kamax reprezentoval ředitel společnosti pan Vladimír Košíček spolu s Petrem Kudláčkem, který je hlavním projektantem závodu. Za město Turnov se jednání zúčastnili starosta Tomáš Hocke, radní Michal Loukota, Pavel Mlejnek, Zbyněk Miklík a zastupitel David Schindler.

První záležitost se týkala nového závodu Kamaxu na Vesecku „Rozvoj tohoto závodu byl pozastaven v roce 2016," sdělil starosta Tomáš Hocke. Původně skladovací hala měla již od začátku být halou výrobní. Firmy takto často při stavebním povolení začínají se skladováním a rekolaudací potom přechází na výrobu.

„Měření hluku na Vesecku proběhlo 3. listopadu 2016 a bylo vydáno závazné stanovisko Krajské hygienické stanice a kolaudační rozhodnutí," řekl Hocke. Vše bylo legislativně v pořádku. Radnice opakovaně poukazovala na stížnosti obyvatel, především na provoz v noci v sektoru nakládacích můstků. Proti Kamaxu od počátku bojují obyvatelé Malého Rohozce, které trápí například rušení nočního klidu, a to prostřednictvím Rohozeckého okrašlovacího spolku (ROSOS).

Přitom Kamax patří mezi tři nejlepší firmy v Libereckém kraji. Platy, které zaměstnanci dostávají, také patří k nadprůměrným v regionu a dostávají i další bonusy. Kamax také nemalou částkou přispívá na provoz turnovského zimního stadionu. Radnice proto spíše hledá cestu, aby se mohlo dobře žít občanům dané lokality, ale zároveň aby se podporovala ve městě zaměstnanost a rozvoj města.

„Pan ředitel Košíček kvůli stížnostem na rušení nočního klidu nařídil v rámci provozních vnitřních směrnic svým zaměstnancům, aby manipulovali v nočních hodinách co nejméně a v případě nutnosti s největší opatrností. Podle posudků, které Kamax má, zatím není podle nich potřeba stavět protihlukovou stěnu. Chtějí posílit zeleň v okolí závodu. Rozvoj závodu je neustále blokován. Byla vydána změna územního rozhodnutí a plánovaný závod je zmenšen o 1/3 než původně uvažovali na začátku. Ale rádi by se rozvíjeli. Díky opakovanému napadání stavebních povolení byl Kamax donucen postavit nový závod na Slovensku," popsat situaci starosta.

Radní města se dotazovali, co je na tom pravdy, že chtěl Kamax vykoupit řadové domy za pivovarem. V roce 2017 obyvatelé těchto domů skutečně dostali nabídku na 3,5 milionu korun za jednu sekci řadovek, ale zájem ze strany obyvatel nebyl. Nabídka již v tuto chvíli neplatí, protože Kamax koupil jeden dům v Nudvojovicích.

„Pan Košíček si nechal pro Kamax zpracovat posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Záměr prošel oponenturou Ministerstva životního prostředí a EIA byla zpracována podle nových pravidel platných z roku 2015. Při každém záměru rozšíření se musí toto posouzení verifikovat. Z hlediska ochrany životního prostředí je to nejvyšší proces, kterým Kamax může procházet. A o to více je mi líto, že nejsou schopni dospět ke stavebnímu povolení. Pozemky kupovali od města Turnova a zastupitelé byli tenkrát seznámeni s tím, co se na Vesecku plánuje," sdělil starosta města. Kamax zaplatil 1500 Kč/m2 pozemku městu Turnovu a také 1 milion eur paní Kammerlanderové, aby stáhla restituční nároky a pozemek byl z kauzy Walderode vyjmut.

„Kamax by chtěl v roce 2022 dostavět část závodu na Vesecku. V Nudvojovicích není prostor, kam se rozšiřovat. I zde si občané z přilehlých oblastí stěžují na zápach. Kamax si nechal zpracovat měření a od Státní inspekce životního prostředí získal potvrzení, že je vše v pořádku," sdělil Hocke.

Město Turnov, jako samospráva se ke stavbám v areálu firmy Kamaxu standardně vyjadřuje. Letos město nabídlo osadnímu výboru i nezávislé měření hluku. Každý rok se provádí měření kvality ovzduší na Malém Rohozci.

„Nesmírně důležitá je pro mě EIA z roku 2015. To je pro mě prověřením záměru z hlediska životního prostředí, kterou náš stát požaduje. Hledáme kompromisní řešení - rovnováhu, které na jedné straně zachová zdravé životní prostředí a na straně druhé umožní dobrou práci pro občany z Turnova a okolí a tím i rozvoj našeho města." říká starosta Tomáš Hocke.

Dalším tématem diskuse byl také neuspokojivý stav krajské komunikace (vyjeté hluboké koleje) vedoucí do průmyslové zóny na Vesecku. Město Turnov uzavřelo s Libereckým krajem memorandum o spolupráci. Město Turnov zaplatí projekční práce na obnovu silnice od okružní křižovatky po odbočku do průmyslové zóny Vesecko. A kraj bude následně rekonstrukci realizovat. Snad se vše podaří v roce 2022.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Starosta Turnova Hocke: O stavbě a situaci kolem společnosti Kamax

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT