Město Turnov pracuje na zřízení dětské skupiny

04.07.2023 11:18:49 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Město Turnov pracuje na zřízení dětské skupiny

Nový prostor pro 24 dětí předškolního věku by měl vyrůst na Hruštici. Dotace státu by mohla činit až 25 milionů Kč.

Myšlenka nové dětské skupiny v Turnově není úplně nová, (definice dětské skupiny dle MPSV: zařízení pravidelné péče o děti ve věkovém rozpětí od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. Kolektiv tvoří maximálně 24 dětí, většinou se ale jedná o menší skupiny do 12 dětí).

Rada města Turnov podnikla první kroky ke zřízení dětské skupiny už na začátku roku 2022. Od počátku se počítá s využitím některé ze státních dotací. Zpočátku byl zvažován nákup nemovitosti a její rekonstrukce pro účely dětské skupiny. Bohužel, žádná z reálných možností neodpovídala tehdejším podmínkám dotačního titulu.

Novostavba pro dětskou skupinu na Hruštici - architektonická studie 2023 Další plány se tak začaly odvíjet směrem k novostavbě, a to včetně vytipování vhodné lokality. Ta se našla na Hruštici, kde se přímo nabízí volná plocha sevřená ulicemi Lubomíra Jasínka, Františka Závorky a Zborovskou. Jedná se o část ve spodním rohu nejvzdálenějším od ulice Zborovská. Zde by měl vyrůst objekt, který bude odpovídat vyhlášce o dětských skupinách, a zároveň zapadne do okolní rodinné zástavby. Poskytne zázemí pro celkem 24 dětí ve dvou skupinách. Zvýší se tak kapacita pro děti předškolního věku, především pro mladší 3 let.

V prosinci 2022 byl tento záměr projednán Výborem pro rodinnou politiku a byla zahájena intenzivní příprava směřující k projektování novostavby. Místostarostka Petra Houšková k tomu dodává: „Podmínky pro vybudování a provozování dětské skupiny jsou nyní nastaveny velice příznivě. Garantována je finanční podpora státu na stavbu i příspěvek ze státního rozpočtu na provoz dětské skupiny. Služba je tak mnohem dostupnější pro širší spektrum rodičů, kteří se vracejí na trh práce po rodičovské dovolené. Myslím, že se nám podařilo vytipovat rovněž příjemnou, klidnou lokalitu pro tuto stavbu, kde nově vybudovaný prostor může mít do budoucna i potenciál pro komunitní využití. Pokud se vše podaří podle plánovaného harmonogramu, pak by dětská skupina mohla přivítat první děti v září 2025."

V současné době je vyhlášena Výzva Národního plánu obnovy - Budování kapacit dětských skupiny č. 31_22_045 Ministerstva práce a sociálních věcí s alokací 1,7 mld. Kč. Předpokládá se uspokojení maximálního počtu žadatelů v nejvyšší možné výši. Město Turnov by tak na výstavbu a zřízení zázemí pro dětskou skupinu mohlo získat až 25 milionů Kč. S podáním žádostí se počítá na konci roku 2023. Nejpozdější termín pro realizaci akce je listopad 2025.

Nová dětská skupina by tak ještě před koncem roku 2025 mohla rozšířit stávající nabídku pro děti mladšího předškolního věku, kterou aktuálně zajišťuje Miniškolka Centra pro rodinu Náruč, dětská skupina Spirálka nebo Karavela - Montessori klub v Turnově.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT