Městská policie slouží občanům v Turnově už dvacet let

28.12.2012 17:35:26 | Autor: Kateřina Doubravová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Městská policie slouží občanům v Turnově už dvacet let

Dvacetileté výročí své působnosti oslavila v prosinci 2012 Městská policie Turnov. Ke kulatému jubileu dostali strážníci na začátku tohoto roku i odpovídající zázemí v podobě nové služebny v budově bývalého sirotčince, později internátu ve Skálově ulici 466.

Městská policie v Turnově byla založena v roce 1992. Historicky první služebna sídlila v budově kulturního domu Střelnice. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci tohoto zařízení byla služebna přestěhována do domu 68 ve Skálově ulici. Tato nemovitost však dlouhodobě potřebám městské policie nevyhovovala.

Od února letošního roku je novým sídlem městské policie budova ve Skálově ulici čp. 466. Po odstěhování internátu a školní kuchyně zde zůstaly nevyužité prostory a pro potřeby městské policie se jevily jako vhodná alternativa. Náročné stěhování a vybudování odpovídajícího zázemí provedli městští strážníci více méně svépomocí. Věříme, že toto místo, které je v dosahu centra města a má i lepší možnost parkování, bude do budoucna stabilnější než předcházející adresy.

Několik zajímavostí, které se týkají rozvoje turnovské městské policie:

Při jejím založení působilo v Turnově 6 strážníků včetně velitele. Během dvaceti let se ve službách ve prospěch turnovských občanů vystřídalo celkem 46 strážníků. Nyní je v pracovním poměru 18 strážníků, z toho dvě ženy. Současným velitelem je Luboš Trucka, který ve své funkci nahradil Bohuslava Šlamboru.

V roce 2004 byla instalována první bezpečnostní kamera, takzvaný kamerový bod, a to na náměstí Českého ráje. V současné době je po Turnově umístěno jedenáct kamerových bodů.

V roce 2009 došlo novelou zákona o obecní policii ke značnému rozšíření pravomocí městské policie, jedná se zejména o řešení veřejného pořádku, dopravy, přestupků (například měření rychlosti). Od roku 2012 přibyla i kontrola heren a kasin na území města. Vše souvisí s tendencemi státu přesouvat stále více agend na města.

Řada lidí vnímá městskou policii spíše jako represivní složku. V posledních letech se však na služebnu městské policie, která je pro své občany k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně, obrací stále více občanů se žádostí o pomoc a radu, jak řešit svou tíživou či nepříznivou situaci a tento trend každoročně narůstá. Podle statistik se například v roce 2006 prostřednictvím telefonátů na městskou policii obrátilo s prosbou o pomoc v průměru 30 osob měsíčně. V roce 2012 se jejich počet vyšplhal na 658 telefonátů za jeden měsíc!

Neméně důležitou a velmi záslužnou službou, kterou naši městští policisté vykonávají, je i prevence kriminality.  V průběhu roku pořádají přednášky pro různé rizikové skupiny obyvatelstva, které mají za cíl především prevenci trestné činnosti, seznámení s možnými rizikovými situacemi a způsobem, jak na ně reagovat.  Jedná se o mládež, seniory a osoby se zdravotním postižením.

Nezbývá, než popřát turnovské městské policii a všem jejím strážníkům všechno nejlepší k významnému výročí, které letos oslavili, dobré vztahy na pracovišti, výbornou kondici při ochraně našich obyvatel, mnoho úspěchů při řešení a snižování kriminality v našem městě. Zároveň vzrůstající důvěru Turnováků a návštěvníků města Turnova. Zkrátka - aby byl Turnov bezpečným místem pro život.  

Související články:

Senioři se poučili Jak se nestat obětí podvodu

Turnovští strážníci se přestěhovali na novou adresu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT