Městská policie slouží občanům v Turnově už dvacet let

28.12.2012 17:35:26 | Autor: Kateřina Doubravová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Městská policie slouží občanům v Turnově už dvacet let

Dvacetileté výročí své působnosti oslavila v prosinci 2012 Městská policie Turnov. Ke kulatému jubileu dostali strážníci na začátku tohoto roku i odpovídající zázemí v podobě nové služebny v budově bývalého sirotčince, později internátu ve Skálově ulici 466.

Městská policie v Turnově byla založena v roce 1992. Historicky první služebna sídlila v budově kulturního domu Střelnice. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci tohoto zařízení byla služebna přestěhována do domu 68 ve Skálově ulici. Tato nemovitost však dlouhodobě potřebám městské policie nevyhovovala.

Od února letošního roku je novým sídlem městské policie budova ve Skálově ulici čp. 466. Po odstěhování internátu a školní kuchyně zde zůstaly nevyužité prostory a pro potřeby městské policie se jevily jako vhodná alternativa. Náročné stěhování a vybudování odpovídajícího zázemí provedli městští strážníci více méně svépomocí. Věříme, že toto místo, které je v dosahu centra města a má i lepší možnost parkování, bude do budoucna stabilnější než předcházející adresy.

Několik zajímavostí, které se týkají rozvoje turnovské městské policie:

Při jejím založení působilo v Turnově 6 strážníků včetně velitele. Během dvaceti let se ve službách ve prospěch turnovských občanů vystřídalo celkem 46 strážníků. Nyní je v pracovním poměru 18 strážníků, z toho dvě ženy. Současným velitelem je Luboš Trucka, který ve své funkci nahradil Bohuslava Šlamboru.

V roce 2004 byla instalována první bezpečnostní kamera, takzvaný kamerový bod, a to na náměstí Českého ráje. V současné době je po Turnově umístěno jedenáct kamerových bodů.

V roce 2009 došlo novelou zákona o obecní policii ke značnému rozšíření pravomocí městské policie, jedná se zejména o řešení veřejného pořádku, dopravy, přestupků (například měření rychlosti). Od roku 2012 přibyla i kontrola heren a kasin na území města. Vše souvisí s tendencemi státu přesouvat stále více agend na města.

Řada lidí vnímá městskou policii spíše jako represivní složku. V posledních letech se však na služebnu městské policie, která je pro své občany k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně, obrací stále více občanů se žádostí o pomoc a radu, jak řešit svou tíživou či nepříznivou situaci a tento trend každoročně narůstá. Podle statistik se například v roce 2006 prostřednictvím telefonátů na městskou policii obrátilo s prosbou o pomoc v průměru 30 osob měsíčně. V roce 2012 se jejich počet vyšplhal na 658 telefonátů za jeden měsíc!

Neméně důležitou a velmi záslužnou službou, kterou naši městští policisté vykonávají, je i prevence kriminality.  V průběhu roku pořádají přednášky pro různé rizikové skupiny obyvatelstva, které mají za cíl především prevenci trestné činnosti, seznámení s možnými rizikovými situacemi a způsobem, jak na ně reagovat.  Jedná se o mládež, seniory a osoby se zdravotním postižením.

Nezbývá, než popřát turnovské městské policii a všem jejím strážníkům všechno nejlepší k významnému výročí, které letos oslavili, dobré vztahy na pracovišti, výbornou kondici při ochraně našich obyvatel, mnoho úspěchů při řešení a snižování kriminality v našem městě. Zároveň vzrůstající důvěru Turnováků a návštěvníků města Turnova. Zkrátka - aby byl Turnov bezpečným místem pro život.  

Související články:

Senioři se poučili Jak se nestat obětí podvodu

Turnovští strážníci se přestěhovali na novou adresu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT