Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově bude letos bez cizinců

11.05.2020 07:28:28 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově bude letos bez cizinců

V letošním roce se vzhledem k opatřením zavedeným kvůli koronavirové infekci neuskuteční šperkařské sympozium v Turnově v obvyklém formátu. Vzácní zahraniční hosté-šperkaři se kvůli omezením v cestování nemohou zúčastnit. Už 12. května ale bude otevřena první tematická výstava Současný evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje.

„Tuto jedinečnou akci, jakou Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově jistě je, si tak připomeneme alespoň výstavou Současný Evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje, která je přehlídkou mimořádných prací českých i zahraničních šperkařů a výtvarníků. Na tuto výstavu v červnu navážou výstavy předních českých šperkařů Reného Hory a Karla Votipky," uvedl kurátor sympozia Miroslav Cogan.

Na světě existuje více rozsáhlých a prestižních sbírek současného šperku, jen několik ale vzniklo z pracovních setkání šperkařů, tak jako tato, kterou spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově. Dokumentuje díky svému charakteru nejen vývoj unikátního současného šperku v posledních třiceti letech, ale je také dokladem o setkávání výtvarníků z celého světa ve místě se staletou tradicí broušení drahokamů a zlatnictví. Mnoho umělců, kteří se poprvé setkali v Turnově, zde navázalo trvalé přátelské pracovní a osobní vztahy, jež jsou podle nás stejně cenným přínosem jako samotná sbírka šperků. Díky tomu jsou mezinárodní sympozia v Turnově ve světě současného šperku fenoménem.

„První sympozium pod názvem Šperk a drahokam se tu uskutečnilo v roce 1984 k 100. výročí vzniku zdejší šperkařské školy. Mezi partnery projektu bylo i Muzeum Českého ráje v Turnově, které mělo nově vytvořené práce uchovávat a prezentovat. Tak začala vznikat jedinečná sbírka současného šperku, která je výsledkem jednoho z nejdéle trvajících šperkařských setkání tohoto druhu na světě. Práci v dílně a spontánně probíhající neformální diskuze doplnily postupně výstavy, exkurze do úchvatné krajiny Českého ráje a na naleziště drahokamů i prezentace jednotlivců. Snažíme se také připravit každé sympozium jako setkání více generací - osobností  s mezinárodním renomé, již etablovaných umělců i těch začínajících nebo teprve studentů vysokých výtvarných škol," připomněl Miroslav Cogan.

V kolekci více než šesti set sympoziálních prací jsou tak díla ukazující celou žánrovou šíři tohoto oboru, od „nositelných" prstenů, broží, náhrdelníků atd. po tvarové a materiálové experimenty, až k objektům na pomezí komorní plastiky, od více než stosedmdesáti autorů z celého světa. V průběhu let jsme vystřídali řadu dílen, jež nám poskytly útočiště pro praktickou část, při které vznikaly autorské kreace a kterým za to patří dík. Zpočátku to byly dílny DUV Granát, poté byla naším hostitelem šperkařská škola, dílna firmy Belda a spol. a hlavně dílna RSG ve vile Šárka naproti šperkařské škole, kde jsme uskutečnili 10 běhů mezi lety 2000-2012. Od roku 2016 jsme „ve vlastním" v Kamenářském domě. V roce 2003 jsme vedle permanentně probíhajících turnovských akcí navíc uspořádali první Travelling Sympozium v baskické Vitorii/Gasteiz a turnovský model pracovních setkání, včetně výstav a exkurzí, jsme pak zopakovali v Lisabonu (2004), Travassosu v severním Portugalsku (2005), Idar-Obersteinu (2005), Menorce (2006), katalánské Vilafranca del Penedés (2007), Bratislavě (2008) a Tarragoně (2010).

„Do turnovské sbírky se tak dostaly práce inspirované prostředím, kulturou, místními řemeslníky a materiály z dalších zajímavých destinací se šperkařskou tradicí a živou současností. Muzeum Českého ráje je ukazuje ve svých stálých expozicích a o reprezentativní výběr brzy projevily zájem také galerie v Evropě a USA. Naposledy jsme je pod názvem Fruit of Paradise vystavili v rámci mezinárodního projektu Melting Pot 2014 ve Valencii a v roce 2017 v Erfurtu a od listopadu 2019 do konce února 2020 pod názvem Evropský současný šperk ze sbírek Muzea Českého ráje na prestižním místě v srdci Prahy, v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici," dodal Miroslav Cogan.

Současný evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje

Výstava prezentuje prace zlatníků a šperkařů, kteří se v uplynulých 25 letech zúčastnili Mezinárodních šperkařských symposií v Turnově. Představeny budou exponáty z rozsáhlé a prestižních sbírek současného šperku, kterou spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově.

Sbírka dokumentuje díky svému charakteru nejen vývoj unikátního současného šperku v posledních třiceti letech, ale je také dokladem o setkávání výtvarníků z celého světa ve místě se staletou tradicí broušení drahokamů a zlatnictví. Mnoho umělců, kteří se poprvé setkali v Turnově, zde navázalo trvalé přátelské pracovní a osobní vztahy, jež jsou podle nás stejně cenným přínosem jako samotná sbírka šperků. Díky tomu jsou mezinárodní sympozia v Turnově ve světě současného šperku fenoménem.

Výstavní sál / 12. 5. - 12. 7. 2020

René Hora, šperkař a výtvarník

Výstava k šedesátinám významného českého šperkaře a výtvarníka Reného Hory je koncipována jako pestrá přehlídka jeho tvorby zasahující od šperku přes drobnou plastiku ke kresbě a uměleckému emailu. Ve vystavené kolekci budou i šperky vytvořené René Horou během mezinárodních šperkařských sympozií v Turnově a zahraničních Travelling sympozií.

Výstavní sál / 10. 6. - 12. 7. 2020

Karel Votipka, šperkař a brusič drahokamů

Výstava k 55. jubileu významného šperkaře, hledače a brusiče drahokamů, který je na mezinárodní šperkařské scéně ojedinělý komplexním přístupem k drahým a ušlechtilým (dekorativním) kamenům, stále překvapující novými přístupy ke klasickým šperkařským materiálům i šperku jako výtvarnému žánru. Ve vystavené kolekci budou i šperky vytvořené Karlem Votipkou během mezinárodních šperkařských sympozií v Turnově.

Klenotnice / 10. 6. - 12. 7. 2020

Otevírací doba Muzea Českého ráje v Turnově: Květen - září denně kromě pondělí 9 - 17 hodin.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzeum Českého ráje v Turnově otevírá v úterý 12. května
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT