Miloš Plachta a Rudolf Hlava se stanou Čestnými občany Semil

04.11.2011 22:24:25 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Miloš Plachta a Rudolf Hlava se stanou Čestnými občany Semil

Čestnými občany města Semily budou jmenováni bývalí pedagogové a zároveň kronikáři města Rudolf Hlava in memoriam a Miloš Plachta. K slavnostnímu předání dojde v neděli 20. listopadu v kině Jitřenka.

Semilské zastupitelstvo schválilo na svém zasedání tyto předložené návrhy 31. října 2011. Podnět na udělení čestného občanství  zpracoval a předložil Ivo Navrátil, ředitel Státního okresního archivu Semily. 

Obě osobnosti jsou úzce spjaty s městem Semily, zasloužily se mimořádnou měrou o rozvoj města zejména na poli pedagogickém a kulturně - společenském. Titul s listinou bude slavnostně předán u příležitosti výročí 17. listopadu na „Sametovém večeru", který se uskuteční v neděli 20. listopadu od 20 hodin v hlavním sále městského kina Jitřenka. Cenu převezme Miloš Plachta osobně, za Rudolfa Hlavu tak učiní jeho rodina.

Rudolf Hlava je rodák z Příkrého, vystudoval měšťanskou školu v Semilech, učitelský ústav a Školu vysokých studií pedagogických. Učil v Belgii, po osvobození se vrátil na semilskou měšťanku, učil český jazyk, dějepis, zeměpis a další předměty. Začal se angažovat v památkové péči, muzejnictví, archivnictví. Publikoval, přednášel a vedl  zájmové kroužky (literární, recitační, grafický). Založil městský archiv, ze kterého se později stal archiv okresní, v roce 1960 se mu podařila nevídaná věc - otevřít městské muzeum, kde byl autorem první expozice i mnoha dalších výstav.  Rudolf hlava byl nestraníkem, zastával ale mnoho veřejných funkcí včetně městského kronikáře (42 let). Za projev při znovuotevření pomníku T. G. Masaryka ve Studenci byl  všech funkcí zbaven, zůstalo mu pouze kronikářství. Rudolf Hlava byl laskavý a mimořádně úspěšný pedagog, měl nesmírně široký rozhled, byl i neúnavným sběratelem (kramářské písně, grafiky, svaté obrázky, exlibris). Zemřel 5. listopadu 1988. Jeho odkazu jsme stále moc dlužni.

Miloš Plachta (na snímku) se narodil se v Semilech, po studiích působil v Semilech jako středoškolský učitel a aktivně se účastnil obrodného procesu v roce 1968. Vystupoval na mítincích a nebál se  otevřeně kritizovat tehdejší politický systém. Za to byl následně perzekuován a přeložen do Lomnice nad Popelkou. Po sametové revoluci se  v Semilech znovu plně zapojil do veřejného i politického života, stal se poslancem KNV a předsedou rehabilitační komise při ONV Semily. Vrátil se i na gymnázium, kde se stal v roce 1990 ředitelem. Všechny své síly věnoval jeho rekonstrukci na kvalitní vzdělávací ústav. Vydal dva školní almanachy, uspořádal celostátní konferenci o životě a díle Ivana Olbrachta. Byl oblíbeným pedagogem, miloval studenty a oni milovali jeho. Krom pedagogické práce přijal funkci i městského zastupitele a člena rady. Po odchodu do důchodu publikuje, přednáší, moderuje kulturní pořady a je spoluautorem nejnovější knihy o Semilech. Od roku 2009 je semilským kronikářem.

Související články:

Cenu obce města Turnov za rok 2011 získal šperkař Jiří Urban

Ceny města Semily za rok 2010 získali Georgios Karadzos a Ivo Navrátil

Aktuální články ze Semil

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT