Miloš Plachta a Rudolf Hlava se stanou Čestnými občany Semil

04.11.2011 22:24:25 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Miloš Plachta a Rudolf Hlava se stanou Čestnými občany Semil

Čestnými občany města Semily budou jmenováni bývalí pedagogové a zároveň kronikáři města Rudolf Hlava in memoriam a Miloš Plachta. K slavnostnímu předání dojde v neděli 20. listopadu v kině Jitřenka.

Semilské zastupitelstvo schválilo na svém zasedání tyto předložené návrhy 31. října 2011. Podnět na udělení čestného občanství  zpracoval a předložil Ivo Navrátil, ředitel Státního okresního archivu Semily. 

Obě osobnosti jsou úzce spjaty s městem Semily, zasloužily se mimořádnou měrou o rozvoj města zejména na poli pedagogickém a kulturně - společenském. Titul s listinou bude slavnostně předán u příležitosti výročí 17. listopadu na „Sametovém večeru", který se uskuteční v neděli 20. listopadu od 20 hodin v hlavním sále městského kina Jitřenka. Cenu převezme Miloš Plachta osobně, za Rudolfa Hlavu tak učiní jeho rodina.

Rudolf Hlava je rodák z Příkrého, vystudoval měšťanskou školu v Semilech, učitelský ústav a Školu vysokých studií pedagogických. Učil v Belgii, po osvobození se vrátil na semilskou měšťanku, učil český jazyk, dějepis, zeměpis a další předměty. Začal se angažovat v památkové péči, muzejnictví, archivnictví. Publikoval, přednášel a vedl  zájmové kroužky (literární, recitační, grafický). Založil městský archiv, ze kterého se později stal archiv okresní, v roce 1960 se mu podařila nevídaná věc - otevřít městské muzeum, kde byl autorem první expozice i mnoha dalších výstav.  Rudolf hlava byl nestraníkem, zastával ale mnoho veřejných funkcí včetně městského kronikáře (42 let). Za projev při znovuotevření pomníku T. G. Masaryka ve Studenci byl  všech funkcí zbaven, zůstalo mu pouze kronikářství. Rudolf Hlava byl laskavý a mimořádně úspěšný pedagog, měl nesmírně široký rozhled, byl i neúnavným sběratelem (kramářské písně, grafiky, svaté obrázky, exlibris). Zemřel 5. listopadu 1988. Jeho odkazu jsme stále moc dlužni.

Miloš Plachta (na snímku) se narodil se v Semilech, po studiích působil v Semilech jako středoškolský učitel a aktivně se účastnil obrodného procesu v roce 1968. Vystupoval na mítincích a nebál se  otevřeně kritizovat tehdejší politický systém. Za to byl následně perzekuován a přeložen do Lomnice nad Popelkou. Po sametové revoluci se  v Semilech znovu plně zapojil do veřejného i politického života, stal se poslancem KNV a předsedou rehabilitační komise při ONV Semily. Vrátil se i na gymnázium, kde se stal v roce 1990 ředitelem. Všechny své síly věnoval jeho rekonstrukci na kvalitní vzdělávací ústav. Vydal dva školní almanachy, uspořádal celostátní konferenci o životě a díle Ivana Olbrachta. Byl oblíbeným pedagogem, miloval studenty a oni milovali jeho. Krom pedagogické práce přijal funkci i městského zastupitele a člena rady. Po odchodu do důchodu publikuje, přednáší, moderuje kulturní pořady a je spoluautorem nejnovější knihy o Semilech. Od roku 2009 je semilským kronikářem.

Související články:

Cenu obce města Turnov za rok 2011 získal šperkař Jiří Urban

Ceny města Semily za rok 2010 získali Georgios Karadzos a Ivo Navrátil

Aktuální články ze Semil

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT