Miloslav Štěpánek a Otakar Žanta: kraj opět vzdá hold hrdinům války

29.04.2025 08:08:35 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Miloslav Štěpánek a Otakar Žanta: kraj opět vzdá hold hrdinům války

V neděli 18. května se od 11 hodin uskuteční pietní akt k prvnímu výročí odhalení pamětní desky plukovníku Miloslavu Štěpánkovi, leteckému meteorologovi sloužícímu během druhé světové války. Pietní akt začne ve Zlaté Olešnici u domu č. p. 40, kde Štěpánek strávil většinu svého života.

Na ceremonii naváže od 13 hodin ve Stanovém - již neformální - setkání s příležitostí položit květinu před pamětní kámen připomínající dalšího hrdinu českého národa - letce RAF Otakara Žantu. Od 11 do 15 hodin je také možné v prostorách sokolovny ve Zlaté Olešnici zhlédnout výstavu historické techniky a dobových předmětů z 2. světové války.

Při pietním aktu ve Zlaté Olešnici budou čestnou stráž tvořit zástupci aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Liberec, o osudech plk. Štěpánka pohovoří historik Jan Hnělička a hymnu formou a cappella přednese Věra Poláchová, stálá sólistka opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Rozezvučí se rovněž zvony od nedalekého kostela sv. Martina.

Pietního aktu ve Zlaté Olešnici se zúčastní syn a pravnuk plk. Miloslava Štěpánka (Jaroslav a David), hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starostové obcí a další význační hosté. Pamětní tabuli před rokem vyhotovil Karel Havlíček, jenž v roce 2023 v Rovensku pod Troskami inicioval vybudování desky dalšímu letci RAF - Václavu Leitensdorferovi.

Pro zájemce bude - stejně jako před rokem - od 10 hodin připraven odvoz autobusem z Liberce, a to ze stanice v křižovatce mezi zastávkou Na Rybníčku a U Nisy (místo, kde pravidelně odjíždí vozidla na zájezdy). Ten bude také převážet účastníky mezi Zlatou Olešnicí a Stanovým, případně dle možností k sokolovně ve Zlaté Olešnici. Jeho kapacita je však omezena na zhruba 50 osob. Kdo by tedy měl o svoz zájem, nechť se do 16. května 2025 ozve na filip.trdla@kraj-lbc.cz či 770 134 419.

Mezi Zlatou Olešnicí a Stanovým bude autobus pendlovat a poté se vracet do Liberce (po domluvě bude s nejvyšší pravděpodobností možné zastavovat i na vybraných zastávkách při zpáteční cestě).

Kdo byl plk. Miloslav Štěpánek?

(* 18. 6. 1911, Rokytnice nad Jizerou, † 24. 9. 1979, Haratice)

V roce 1938 působil jako velitel Hlavní polní povětrnostní ústředny 91 velitelství letectva Hlavního velitelství ve Vyškově. Kvůli zraněním, která utrpěl během služby u polského letectva na počátku 2. světové války, se později v řadách RAF věnoval letecké meteorologii. V roce 1945 se stal hlavním meteorologem na základně Czech Air Force Transport Pool v Harrow. Počátkem roku 1949 byl zatčen, odsouzen k šestiměsíčnímu výkonu trestu odnětí svobody ve věznici Plzeň-Bory a degradován. Za své válečné zásluhy obdržel polský Válečný kříž, Československou medaili Za chrabrost před nepřítelem a Československou vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.

Štěpánek také v roce 2022 obdržel Poctu hejtmana Libereckého kraje in memoriam za celoživotní přínos v oblasti letecké meteorologie. O jeho cestě a osudech pojednává též článek zde: https://www.osobnostilibereckehokraje.cz/osobnosti/id:75398

O Otakaru Žantovi, jehož pamětní deska již dva roky zdobí prostory u domu ve Stanovém a jemuž též mohou od 13 hodin zájemci přijít vzdát hold (avšak již bez větších formalit), více zde: https://www.pomnikyletcu.cz/clanky/cerna-kronika-ceskoslovenskeho-letectva/letci-od-z/zanta-otakar-p-o.html

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Leteckého meteorologa Miloslava Štěpánka připomene pamětní deska
Poctu hejtmana Libereckého kraje za rok 2022 obdrželo osm osobností

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.

Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová

Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Skauti rozváželi Betlémské světlo, znovu pojedou 20. prosince
Obnovili výsadbu v turnovské ulici Žižkova
Krkonošské muzeum v Jilemnici rozšířilo sbírky o kresby Jiřího Šlitra
Rybova Česká mše vánoční rozezní opět kostely v Semilech i Bozkově
Rekonstrukce tunelu a mostů na I/35 v Liberci míří do finále

Nejčtenější články

17.12.: Hasiči vytahovali v Košťálově auto z potoka
18.12.: Rybova Česká mše vánoční rozezní opět kostely v Semilech i Bozkově
18.12.: První den roku 2026 v Turnově bude bez Novoročního ohňostroje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT