Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku

03.08.2018 19:59:25 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku

Zoology Správy KRNAP kontaktoval v pátek ráno chovatel ovcí z Vrchlabska s tím, že v ohradě s ovcemi našel živého vlka. Na místě pak odborníci zjistili, že se jednalo o loni narozenou vlčici, která se nedokázala dostat z elektrického ohradníku - zřejmě proto, že předtím prodělala opakovaně negativní zkušenost s elektrickým výbojem do čenichu.

Po potvrzení faktu, že se skutečně jedná o mladou samici vlka, odebrání vzorků trusu na genetickou analýzu a pořízení fotodokumentace se podařilo vrátit vlčici zpět do volné přírody. Bylo ovšem nutné vypnout elektrický proud z ohradníku (ovce mezitím chovatel zahnal do jiné části pastviny, kde je dál chránil elektrický ohradník) a snížit na jednom místě ohradník až k zemi, aby se vlčice přestala bát.

„Zvíře nebylo určitě samo. Sama by tato mladá vlčice zřejmě nezabila čtyři ovce a hlavně by je za noc nedokázala tolik zkonzumovat," řekl zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek s tím, že velikost skupiny zůstává otázkou. „Mohli to být jen dva vlci, ale klidně i větší skupina, třeba čtyři zvířata," dodal Flousek.

Krátké video Jiřího Dvořáka ze Správy KRNAP: 

Správa KRNAP nemá žádné doklady, které by hovořily pro to, že se v Krkonoších zabydlela stabilní smečka vlků. „Jde o další pokračování vlčích návštěv u nás, které začaly už v zimě 2011/2012. Je fakt, že jejich návštěvy jsou stále častější a letos už se neodehrávají jen na sněhu, ale i toto byli nejspíš pouze vlčí návštěvníci Krkonoš a nikoli obyvatelé," sdělil náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Vlci se do Krkonoš vracejí převážně za potravou. Šlo zatím o třetí případ napadení hospodářských zvířat. Jinak vlci loví mnohem raději zvířata ve volné přírodě - ať už jde o větší živočichy, jako je srnec, jelen nebo divoké prase, nebo menší zvířata, jako zajíci, králíci nebo různí hlodavci. „Po vlčích návštěvách v Krkonoších zůstávaly donedávna jen stopy ve sněhu či po jejich lovu. Až letos v červnu se jeden z mladých vlků nechal zvěčnit ve východních Krkonoších fotopastí - a teď tato mladá vlčice nedobrovolně počkala dokonce na osobní identifikaci," řekl Kašpar.

Vlci do Krkonoš mohou přicházet z různých směrů - ať už z jihozápadu z oblasti CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, z lesů na západ od polské Jelení Hory, či z východu z oblasti CHKO Broumovsko či Vraních hor (Góry Krucze).

Zmatená mladá vlčice v elektrickém ohradníku na Vrchlabsku<br />Autor: Jiří Dvořák/Správa KRNAP Chovatelé, kterým vlci způsobí škody na jejich stádech, mohou získat náhradu škody prostřednictvím krajského úřadu - je ale třeba v případě útoku kontaktovat Správu KRNAP, aby bylo možné potvrdit, že šlo skutečně o napadení vlky.

Chovatelé mohou využít také nabídky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) a zapůjčit si od ní elektrické ohradníky, nebo využít nabídky finanční podpory z Operačního programu Životní prostředí na nákup ohradníků či zdrojů energie pro ně, či na pořízení pasteveckého psa. Bližší informace na webu www.navratvlku.cz, případně na nejbližším pracovišti AOPK ČR či u kolegů z programu Šelmy Hnutí DUHA (www.selmy.cz). Kontakty může zprostředkovat i Správa KRNAP.

Místní lidé, ani návštěvníci Krkonoš, se opravdu nemají čeho obávat. „Vlk je velice plaché zvíře a vidět ho ve volné přírodě je velké štěstí, nikoli důvod k obavám," uvedl Jakub Kašpar. „V západní ani střední Evropě není znám případ napadení člověka vlkem. U několika případů z východní Evropy není doloženo, zda šlo skutečně o vlka, nebo o toulavého psa či psa pasteveckého, kteří jsou velmi ostří právě proto, aby dokázali účinně odradit vlky od stád," dodal Jakub Kašpar.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí
Kraj zaplatí chovatelům škody, které způsobil vlk obecný
V Krkonoších jsou opět vlci
Zoologové jsou nadšení: Vlci se vrací do Krkonoš

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Korunka z dílny Šenýr Bijoux opět zazářila na hlavě Miss Czech Republic

Ve slavnostní atmosféře Fóra Karlín se v sobotu 3. května rozhodlo o nových královnách krásy pro rok 2025. Všechny nové vítězky soutěže Miss Czech Republic byly ozdobeny výjimečnými křišťálovými korunkami, které již tradičně vznikly v rodinné šperkařské dílně Šenýr Bijoux Olgy Kopalové Rynešové. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku

Kraj podpoří statisíci stavebně historický průzkum památek

Dotační program, který má za cíl podpořit stavebně historický průzkum, vyhlašuje stejně jako v minulých letech i letos odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. „V případě obnovy památkově chráněného objektu je stavebně historický průzkum podstatnou částí přípravy a my chceme majitelům pomoci tuto přípravu zvládnout," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahajují jarní sezonu péče o krkonošské louky
Tradiční soutěž odborných prací žáků středních škol zná své vítěze
Devátý ročník Týdne náhradního rodičovství od 12. do 18. května
V Libereckém kraji klesl počet dopravních nehod. Ale jen opticky
Návštěvníci Anifilmu vybrali vítěze Ceny Libereckého kraje

Nejčtenější články

11.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
11.05.: Jak probíhala připomínka 80 let od konce 2. světové války v Turnově
11.05.: Rekonstrukce krajských silnic na jaře pokračují

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT