Mladí turnovští šachisté bodují

13.11.2023 19:17:18 | Autor: Jan Zima | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Turnovští šachisté možná čekali nějakou tu medaili z krajského kola Olympiády družstev v Liberci, ale velký úspěch nejmladších z ŠK Zikuda nakonec přeci jen příjemně překvapil.

V sobotu 4. listopadu jsme s šesti družstvy vyrazili do Liberce na očekávaný turnaj družstev pro mládež z Libereckého kraje.

Turnaj byl rozdělen na dvě kategorie, každé družstvo tvořili čtyři hráči. Ve starší kategorii (ročník 2009 a mladší) nastoupilo celkem 21 družstev, zvlášť se pak vyhodnocovala ještě družstva do 10 let. V mladší kategorii (ročníky 2014 a mladší) nastoupilo celkem sedm družstev, tato kategorie byla určena především pro začínající šachisty. Ve všech kategoriích se hrálo sedm kol tempem 12 minut +5s/tah.

Celkem jsme za Zikudu Turnov postavili čtyři družstva v kategorii starších a dva týmy v kategorii mladších. Měl jsem tušení, že bychom mohli vybojovat nějakou medaili, konečné výsledky ale naprosto předčily má očekávání.

Turnovští šachisté na Olympiádě družstev v Liberci<br />Autor: Archiv ŠK Zikuda Turnov V kategorii mladších jsme postavili dva vyrovnané týmy. Kluci z obou družstev převedli velmi slušné výkony. Nakonec se jim podařilo vybojovat stříbrnou i bronzovou medaili za týmem České Lípy, která v této kategorii zvítězila. Někteří z medailistů byli na svém prvním šachovém turnaji vůbec, medaile je určitě povzbudí do dalšího trénování!

V kategorii starších už bylo k vidění spoustu dlouhých a napínavých partií a zápasů. Náš A tým byl před posledním kolem průběžně druhý (17 bodů), za týmem Frýdlantu (17,5 bodu), těsně v závěsu byla průběžně třetí Česká Lípa (16,5 bodu). Náš mladý C tým se i díky výhře 3:1 v předposledním kole dostal na první stůl právě proti družstvu Frýdlantu, áčko dostalo do posledního kola TJ Vansdorf. Na šachovnicích se rozhořely tvrdé boje, šlo o hodně. Velkou naději vytvořil za céčko Štěpán Láska, který se i bez dam dostal k útoku na pozici soupeře a zkušeného, o 4 roky staršího hráče Frýdlantu rozdrtil!

V tu dobu v zápase áčka skončila na první šachovnici po dohodě hráčů partie remízou, oči diváků se proto zaměřily na ostatní šachovnice. Lucka Tománková na třetí stupňovala svou výhodu, Jindra Škréta na čtyřce nakonec zamotal pozici tak, že se soupeřka nedobře zorientovala, přišla o jezdce a Jindra už zbytek nepustil.

Důležitý zvrat nastal na druhé šachovnici, když se Ondrovi Svobodovi podařilo získat střelce za dva pěšce. Následnou technickou fázi pak předvedl na jedničku a bez problémů dovedl partii do vítězného konce. Mezitím se podařil další neuvěřitelný výkon Kryštofu Polákovi z céčka, který s malým přispěním soupeře dokázal zvítězit a poslat svůj tým do vedení 2:1 proti Frýdlantu! A i když Jonáš Roubíček nakonec prohrál a Frýdlant srovnal na 2:2, mladý tým našeho céčka zanechal mimořádně dobrý dojem.

Za áčko dohrávala koncovku Lucka Tománková a měla „kvalitu" více, rychlou výhru ovšem nebylo vidět. Naše hráčka však zkušenou trpělivou hrou našla slabiny v táboře soupeře a výhrou zajistila svému týmu zlatou medaili! Druhá skončila Česká Lípa a třetí nakonec tým Jablonce. Frýdlant se musel spokojit se čtvrtou příčkou.

V kategorii do 10 let jsme dominovali úplně nejvíce, když naše céčko tuto věkovou skupinu suverénně vyhrálo a naše déčko skončilo na druhém místě. Náš C tým v konkurenci výrazně starších družstev skončil na neskutečném 6. místě z 21!

Hráči podali skvělé týmové výkony a odvezli si sebou nejen spoustu medailí a cen, ale také nabrali nové zážitky a zkušenosti ze světa hry o čtyřiašedesáti polích. Děkuji všem za účast a budeme se těšit na další akce, rozhodně máme na čem stavět!