Mladí turnovští šachisté bodují

13.11.2023 19:17:18 | Autor: Jan Zima | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Mladí turnovští šachisté bodují

Turnovští šachisté možná čekali nějakou tu medaili z krajského kola Olympiády družstev v Liberci, ale velký úspěch nejmladších z ŠK Zikuda nakonec přeci jen příjemně překvapil.

V sobotu 4. listopadu jsme s šesti družstvy vyrazili do Liberce na očekávaný turnaj družstev pro mládež z Libereckého kraje.

Turnaj byl rozdělen na dvě kategorie, každé družstvo tvořili čtyři hráči. Ve starší kategorii (ročník 2009 a mladší) nastoupilo celkem 21 družstev, zvlášť se pak vyhodnocovala ještě družstva do 10 let. V mladší kategorii (ročníky 2014 a mladší) nastoupilo celkem sedm družstev, tato kategorie byla určena především pro začínající šachisty. Ve všech kategoriích se hrálo sedm kol tempem 12 minut +5s/tah.

Celkem jsme za Zikudu Turnov postavili čtyři družstva v kategorii starších a dva týmy v kategorii mladších. Měl jsem tušení, že bychom mohli vybojovat nějakou medaili, konečné výsledky ale naprosto předčily má očekávání.

Turnovští šachisté na Olympiádě družstev v Liberci<br />Autor: Archiv ŠK Zikuda Turnov V kategorii mladších jsme postavili dva vyrovnané týmy. Kluci z obou družstev převedli velmi slušné výkony. Nakonec se jim podařilo vybojovat stříbrnou i bronzovou medaili za týmem České Lípy, která v této kategorii zvítězila. Někteří z medailistů byli na svém prvním šachovém turnaji vůbec, medaile je určitě povzbudí do dalšího trénování!

V kategorii starších už bylo k vidění spoustu dlouhých a napínavých partií a zápasů. Náš A tým byl před posledním kolem průběžně druhý (17 bodů), za týmem Frýdlantu (17,5 bodu), těsně v závěsu byla průběžně třetí Česká Lípa (16,5 bodu). Náš mladý C tým se i díky výhře 3:1 v předposledním kole dostal na první stůl právě proti družstvu Frýdlantu, áčko dostalo do posledního kola TJ Vansdorf. Na šachovnicích se rozhořely tvrdé boje, šlo o hodně. Velkou naději vytvořil za céčko Štěpán Láska, který se i bez dam dostal k útoku na pozici soupeře a zkušeného, o 4 roky staršího hráče Frýdlantu rozdrtil!

V tu dobu v zápase áčka skončila na první šachovnici po dohodě hráčů partie remízou, oči diváků se proto zaměřily na ostatní šachovnice. Lucka Tománková na třetí stupňovala svou výhodu, Jindra Škréta na čtyřce nakonec zamotal pozici tak, že se soupeřka nedobře zorientovala, přišla o jezdce a Jindra už zbytek nepustil.

Důležitý zvrat nastal na druhé šachovnici, když se Ondrovi Svobodovi podařilo získat střelce za dva pěšce. Následnou technickou fázi pak předvedl na jedničku a bez problémů dovedl partii do vítězného konce. Mezitím se podařil další neuvěřitelný výkon Kryštofu Polákovi z céčka, který s malým přispěním soupeře dokázal zvítězit a poslat svůj tým do vedení 2:1 proti Frýdlantu! A i když Jonáš Roubíček nakonec prohrál a Frýdlant srovnal na 2:2, mladý tým našeho céčka zanechal mimořádně dobrý dojem.

Za áčko dohrávala koncovku Lucka Tománková a měla „kvalitu" více, rychlou výhru ovšem nebylo vidět. Naše hráčka však zkušenou trpělivou hrou našla slabiny v táboře soupeře a výhrou zajistila svému týmu zlatou medaili! Druhá skončila Česká Lípa a třetí nakonec tým Jablonce. Frýdlant se musel spokojit se čtvrtou příčkou.

V kategorii do 10 let jsme dominovali úplně nejvíce, když naše céčko tuto věkovou skupinu suverénně vyhrálo a naše déčko skončilo na druhém místě. Náš C tým v konkurenci výrazně starších družstev skončil na neskutečném 6. místě z 21!

Hráči podali skvělé týmové výkony a odvezli si sebou nejen spoustu medailí a cen, ale také nabrali nové zážitky a zkušenosti ze světa hry o čtyřiašedesáti polích. Děkuji všem za účast a budeme se těšit na další akce, rozhodně máme na čem stavět!


Jan Zima, vedoucí mládeže ŠK Zikuda Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovský šachový víkend dopadl na výbornou
Nejmladší šachový mezinárodní mistr v historii ČR je z Turnova
Český šachový mistr do 12 let je z Turnova
Mistrovství České republiky v rapid šachu se konalo v Turnově
Začátek září v Turnově patřil šachu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum
Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT