Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky

17.04.2019 17:59:07 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky

V rámci kulturní památky hradu Valdštejn je v interiérech prezentována památková instalace navozující dojem, jak vypadal šlechtický interiér v té době. Původních předmětů se zachovalo velmi málo. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem je v klasicistním domě instalována expozice posledního zde žijícího rodu Aehrenthalů.

Jedná se o placené zápůjčky NPÚ z depozitářů Hrubého Rohozce a Doksan, které pochází ze sídel Aehrenthalů. Obrazy pro výzdobu stěn slavnostního sálu jsou zapůjčeny z Prahy a představují příslušníky aehrenthalského rodu a jejich spřízněného rodu Vilczeků.

„Postupně jsou interiéry dovybavovány dalšími předměty dokreslujícími podobu šlechtických salónů a bydlení nebo tématické zaměření místností. Trendem posledních let v instalaci zámeckých expozic je vytvoření „oživené expozice", kdy součástí expozice se stávají běžné předměty, např.: slunečník, kabelka, špička na cigaretu, lorňon..," uvedla za Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Nové přírůstky mobiliáře na hradě Valdštejně Na Valdštejně probíhá každoroční obohacení expozic o zajímavé předměty. Ve slavnostním sále uvidí návštěvníci bohatě naaranžovaný stůl s hodnotným servisem, skleničkami z období první republiky či párovými svícny. Mezi další přírůstky patří sloupkové hrací hodiny z první poloviny 19. století či bohatě zdobená krabička na karty tvořená tzv. marketérií. Podařilo se dokoupit a následně intarzovat i novogotické židle. Najdete zde i bohatě zdobený šachový stolek či intarzovaný stolek na dopisy.

„Expozice romantického paláce byla doplněna především parožím a zvířecími trofejemi. Do biliárního sálu se podařilo koupit dvě bohatě zdobená kožená španělská křesla. Mezi poslední přírůstky patří soubor barevných litografií z majetku rodiny Maximiliana Prinz von Croy a jeho rodiny ze zámku Slabce u Rakovníka, prvorepublikový vánoční rybí servis či druhorokokový čajový servis z porcelánky Dubí. Oba posledně jmenované přírůstky budou součástí na adventní čas připravované expozice Aehrenthalské Vánoce," vysvětlila Gruberová.

Doplňování mobiliáře, jeho restaurování a údržba je jedním z mnoha úkolů správy památkového objektu. „Nové předměty krásně dotvářejí interiéry a atmosféru tohoto hradu. Spokojenost je však vidět i na straně návštěvníků, jimž se, skrze nové přírůstky valdštejnské expozice, nabízí další zajímavý exkurz do historických období, která tvořila dějiny jednoho z nejstarších hradů Českého ráje," dodala Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled
Valdštejn se připravuje na novou sezonu
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Varhany na Valdštejně prošly historicky prvním generálním čištěním
Slackline festival uzavřel Dny evropského dědictví na Valdštejně
Hrad Valdštejn získává nový kabát
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor hrála čtyři mužstva z Pojizeří, Turnov míří zpět do divize
Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži
Fotoohlédnutí za oslavou 120 let fotbalu v Turnově
Krajským uprchlickým centrem prochází méně lidí. Nebude zde již lékař
Krajská knihovna chystá prázdninovou šifrovací hru pro čtenáře

Nejčtenější články

28.06.: Hasiči zasahují v Horkách u požáru sila s dřevěnými pilinami
28.06.: Anonym hrozil bombou v průmyslové zóně v Turnově, evakuovali 70 lidí
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT