Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky

17.04.2019 17:59:07 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky

V rámci kulturní památky hradu Valdštejn je v interiérech prezentována památková instalace navozující dojem, jak vypadal šlechtický interiér v té době. Původních předmětů se zachovalo velmi málo. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem je v klasicistním domě instalována expozice posledního zde žijícího rodu Aehrenthalů.

Jedná se o placené zápůjčky NPÚ z depozitářů Hrubého Rohozce a Doksan, které pochází ze sídel Aehrenthalů. Obrazy pro výzdobu stěn slavnostního sálu jsou zapůjčeny z Prahy a představují příslušníky aehrenthalského rodu a jejich spřízněného rodu Vilczeků.

„Postupně jsou interiéry dovybavovány dalšími předměty dokreslujícími podobu šlechtických salónů a bydlení nebo tématické zaměření místností. Trendem posledních let v instalaci zámeckých expozic je vytvoření „oživené expozice", kdy součástí expozice se stávají běžné předměty, např.: slunečník, kabelka, špička na cigaretu, lorňon..," uvedla za Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Nové přírůstky mobiliáře na hradě Valdštejně Na Valdštejně probíhá každoroční obohacení expozic o zajímavé předměty. Ve slavnostním sále uvidí návštěvníci bohatě naaranžovaný stůl s hodnotným servisem, skleničkami z období první republiky či párovými svícny. Mezi další přírůstky patří sloupkové hrací hodiny z první poloviny 19. století či bohatě zdobená krabička na karty tvořená tzv. marketérií. Podařilo se dokoupit a následně intarzovat i novogotické židle. Najdete zde i bohatě zdobený šachový stolek či intarzovaný stolek na dopisy.

„Expozice romantického paláce byla doplněna především parožím a zvířecími trofejemi. Do biliárního sálu se podařilo koupit dvě bohatě zdobená kožená španělská křesla. Mezi poslední přírůstky patří soubor barevných litografií z majetku rodiny Maximiliana Prinz von Croy a jeho rodiny ze zámku Slabce u Rakovníka, prvorepublikový vánoční rybí servis či druhorokokový čajový servis z porcelánky Dubí. Oba posledně jmenované přírůstky budou součástí na adventní čas připravované expozice Aehrenthalské Vánoce," vysvětlila Gruberová.

Doplňování mobiliáře, jeho restaurování a údržba je jedním z mnoha úkolů správy památkového objektu. „Nové předměty krásně dotvářejí interiéry a atmosféru tohoto hradu. Spokojenost je však vidět i na straně návštěvníků, jimž se, skrze nové přírůstky valdštejnské expozice, nabízí další zajímavý exkurz do historických období, která tvořila dějiny jednoho z nejstarších hradů Českého ráje," dodala Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled
Valdštejn se připravuje na novou sezonu
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Varhany na Valdštejně prošly historicky prvním generálním čištěním
Slackline festival uzavřel Dny evropského dědictví na Valdštejně
Hrad Valdštejn získává nový kabát
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
20.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT