Mučil či nemučil? Semilské muzeum odkrývá záhadu místních dějin
09.02.2023 22:51:39 | Autor: Matěj Hejduk | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V Semilech probíhá netradiční výstava o místní nemocnici, jejím internačním oddělení a řeholnících, pro které bylo oddělení vyhrazeno. Hlavní roli v dramatickém příběhu z padesátých let hraje primář Pluhař, proslýchá se, že své pacienty mučil. Návštěvníci se seznámí i s osudy členů protikomunistické organizace, která na primáře spáchala atentát.
Muzeum a Pojizerská galerie Semily láká na „vnikovou" hru o padesátých letech. Návštěvníci si mohou expozici Internace v Semilech 1950-1953, odkrývání osudů řeholníků v internačním oddělení prohlédnout až do 2. dubna 2023. Historik muzea Tomáš Chvátal se dlouhodobě snaží své výstavy přizpůsobovat školním exkurzím a v tomto případě se mu to povedlo na výbornou. Výstava dostává objednané školní skupiny do kůže členů protikomunistické organizace ILPKORG1 (Ilegální protikomunistické organizace). Ke vstupu do nejdůležitější místnosti - internace je třeba splnit několik úkolů. Když dokáží „hráči" proniknout dovnitř, sesbírají důkazy a vyhodnotí, jestli primář Pluhař řeholníky skutečně mučí, a zaslouží si tedy zemřít.
Jinak nepříliš výrazné podkrkonošské městečko získalo ve dvacátých a třicátých letech 20. století na popularitě. Za úspěchem stála místní nemocnice v čele s primářem Pluhařem, který se stal elitou svého oboru. Tajemné události padesátých let však primářově pověsti uškodily. V roce 1950 došlo k uzavření jednoho oddělení, aby se zde mohli léčit/„léčit" kněží. Místní slýchali o komunistických procesech, které se v této době nevyhnuly ani Semilům, a tak se zajímali, co se v nemocnici děje. Rozšířila se zpráva, že primář své pacienty mučí. K tomu přispěli lidé jako paní Dvořáková. Semilská fotografka se dostala pracovně do kontaktu s hospitalizovanými řeholníky. Pamětnice by přísahala, že k fyzickému týrání určitě docházelo. Na to zareagovala skupina ILPKORG1, její členové se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou a sestavili domácí bombu. Tu umístili do výfuku primářova auta, ale k Pluhařově obrovskému štěstí k výbuchu nedošlo. Výbušnina vypadla, atentátníci byli dopadeni. Z dnešního pohledu se zdá zvláštní, že členové organizace nakonec odsouzeni za pokus o atentát nebyli. Dlouholetým žalářům za protistátní činnost se však nevyhnuli.
Pan Chvátal vysvětluje, proč si vybral právě tento příběh. Vyplatily se roky pátrání? „Než jsem začal pracovat v muzeu, byl jsem učitelem dějepisu. Pro mé tehdejší i současné zaměstnání a i pro mě osobně bylo důležité zjistit, jaká jsou nejožehavější témata semilských dějin. Těch významných událostí je hned několik, v minulosti již proběhly výstavy o roce 1968 v Semilech, o válečné výrobě. Přestože se o současné téma zajímám už osm let, dostalo se na řadu až teď, právě kvůli velké¨náročnosti sběru informací. Smyslem výstavy je zjistit všechno, co se dá, aby se opravdu vyřešilo, co se v nemocnici tenkrát stalo. V devadesátých letech probíhalo vyšetřování Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, které podplukovník Rázek ukončil bez konkrétního závěru. Zjistil, že došlo ke skartaci části nemocničního archivu. Považoval to za snahu o krytí Pluhaře. Já mám dnes ale téměř stoprocentní jistotu, co se mohlo a nemohlo dít, a to i po všech proběhlých rozhovorech s pamětníky a návštěvníky výstavy," uvedl Tomáš Chvátal.
Proč forma vnikové hry? „Někteří místní mají povědomí o primáři Pluhařovi a řeholnících, my ale chceme připravovat výstavy pro všechny. Padesátá léta představují pro současnost už poměrně cizí téma, řeholníci také moc nikoho nezajímají. Samotné pátrání po důkazech a stopách bylo velmi náročné, ale zároveň neobyčejně zajímavé a právě z těchto důvodů jsme se rozhodli předem neprozrazovat výsledek, nabídnout návštěvníkům expozice možnost projít si podobnou cestou a vytvořit si vlastní názor. Naše závěry plánujeme odtajnit po skončení výstavy v sérii článků, a konečně tak veřejně vyjasnit jednu z největších záhad semilské historie," dodal Chvátal.
Výstava můžete v semilském muzeu navštívit do 2. dubna.
Program semilského muzea v lednu
Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu
Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.
Maškovy vánočky jsou po zimních závodech rozdány
I přes vrtochy letošní bláznivé zimy se pořadatelům ze ZŠ Tanvald, Sportovní, Střediska volného času a tělovýchovné jednoty Tanvald podařily připravit a uskutečnit všechny tři zimní závody Poháru běžce Tanvaldu. Obratnostní závod na běžkách na Městském stadionu, závod ve slalomu na tanvaldské sjezdovce Pionýrka, a tak trochu „uplakaný" závod na běžkách na běžeckých tratích U Lesíka. Každého závodu se zúčastnilo cca 90 až 100 závodníků, největší zájem byl o alpské disciplíny. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Sběrné místo v turnovské ulici Antonína Dvořáka je přemístěno
Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Florbal Turnov: Sérii play-down rozhodne sedmý zápas
Tomáš Hájek bude v cestovatelském klubu vyprávět o Kanadě
Na turnovské Střelnici opět pořádají Erotický ples
Nejčtenější články
18.03.: Přehled březnových a dubnových akcí v Jilemnici
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.