Mučil či nemučil? Semilské muzeum odkrývá záhadu místních dějin

09.02.2023 22:51:39 | Autor: Matěj Hejduk | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Mučil či nemučil? Semilské muzeum odkrývá záhadu místních dějin

V Semilech probíhá netradiční výstava o místní nemocnici, jejím internačním oddělení a řeholnících, pro které bylo oddělení vyhrazeno. Hlavní roli v dramatickém příběhu z padesátých let hraje primář Pluhař, proslýchá se, že své pacienty mučil. Návštěvníci se seznámí i s osudy členů protikomunistické organizace, která na primáře spáchala atentát.

Muzeum a Pojizerská galerie Semily láká na „vnikovou" hru o padesátých letech. Návštěvníci si mohou expozici Internace v Semilech 1950-1953, odkrývání osudů řeholníků v internačním oddělení prohlédnout až do 2. dubna 2023. Historik muzea Tomáš Chvátal se dlouhodobě snaží své výstavy přizpůsobovat školním exkurzím a v tomto případě se mu to povedlo na výbornou. Výstava dostává objednané školní skupiny do kůže členů protikomunistické organizace ILPKORG1 (Ilegální protikomunistické organizace). Ke vstupu do nejdůležitější místnosti - internace je třeba splnit několik úkolů. Když dokáží „hráči" proniknout dovnitř, sesbírají důkazy a vyhodnotí, jestli primář Pluhař řeholníky skutečně mučí, a zaslouží si tedy zemřít.

Jinak nepříliš výrazné podkrkonošské městečko získalo ve dvacátých a třicátých letech 20. století na popularitě. Za úspěchem stála místní nemocnice v čele s primářem Pluhařem, který se stal elitou svého oboru. Tajemné události padesátých let však primářově pověsti uškodily. V roce 1950 došlo k uzavření jednoho oddělení, aby se zde mohli léčit/„léčit" kněží. Místní slýchali o komunistických procesech, které se v této době nevyhnuly ani Semilům, a tak se zajímali, co se v nemocnici děje. Rozšířila se zpráva, že primář své pacienty mučí. K tomu přispěli lidé jako paní Dvořáková. Semilská fotografka se dostala pracovně do kontaktu s hospitalizovanými řeholníky. Pamětnice by přísahala, že k fyzickému týrání určitě docházelo. Na to zareagovala skupina ILPKORG1, její členové se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou a sestavili domácí bombu. Tu umístili do výfuku primářova auta, ale k Pluhařově obrovskému štěstí k výbuchu nedošlo. Výbušnina vypadla, atentátníci byli dopadeni. Z dnešního pohledu se zdá zvláštní, že členové organizace nakonec odsouzeni za pokus o atentát nebyli. Dlouholetým žalářům za protistátní činnost se však nevyhnuli.

Pan Chvátal vysvětluje, proč si vybral právě tento příběh. Vyplatily se roky pátrání? Než jsem začal pracovat v muzeu, byl jsem učitelem dějepisu. Pro mé tehdejší i současné zaměstnání a i pro mě osobně bylo důležité zjistit, jaká jsou nejožehavější témata semilských dějin. Těch významných událostí je hned několik, v minulosti již proběhly výstavy o roce 1968 v Semilech, o válečné výrobě. Přestože se o současné téma zajímám už osm let, dostalo se na řadu až teď, právě kvůli velké¨náročnosti sběru informací. Smyslem výstavy je zjistit všechno, co se dá, aby se opravdu vyřešilo, co se v nemocnici tenkrát stalo. V devadesátých letech probíhalo vyšetřování Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, které podplukovník Rázek ukončil bez konkrétního závěru. Zjistil, že došlo ke skartaci části nemocničního archivu. Považoval to za snahu o krytí Pluhaře. Já mám dnes ale téměř stoprocentní jistotu, co se mohlo a nemohlo dít, a to i po všech proběhlých rozhovorech s pamětníky a návštěvníky výstavy," uvedl Tomáš Chvátal.

Proč forma vnikové hry? Někteří místní mají povědomí o primáři Pluhařovi a řeholnících, my ale chceme připravovat výstavy pro všechny. Padesátá léta představují pro současnost už poměrně cizí téma, řeholníci také moc nikoho nezajímají. Samotné pátrání po důkazech a stopách bylo velmi náročné, ale zároveň neobyčejně zajímavé a právě z těchto důvodů jsme se rozhodli předem neprozrazovat výsledek, nabídnout návštěvníkům expozice možnost projít si podobnou cestou a vytvořit si vlastní názor. Naše závěry plánujeme odtajnit po skončení výstavy v sérii článků, a konečně tak veřejně vyjasnit jednu z největších záhad semilské historie," dodal Chvátal.

Výstava můžete v semilském muzeu navštívit do 2. dubna. 

Program semilského muzea v lednu

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
20.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT