Muzeum v Poniklé slaví jedenadvacetiny

01.09.2020 15:38:42 | Autor: Věra Nutilová | Rubrika: KULTURA | Obce: Poniklá

Muzeum v Poniklé slaví jedenadvacetiny

Krkonošské muzeum řemesel v Poniklé je skvostem, který připomíná život s zapomenutá řemesla před více jak stoletím. První návštěvníky uvítala vernisáž v roce 1999 v roubené stodole. Nová část v přístavbě zahájila provoz o pět roků později u příležitosti 650 let obce Poniklá.

Jde o soukromé muzeum manželů Jany a Rostislava Pičmanových. „Za jedenadvacet roků jsme shromáždili nejrůznější exponáty dobového zemědělství, zpracování lnu, výroby másla, ševcoviny a truhlařiny, módy a módních doplňků první republiky, výroby knoflíků a perličkových ozdob a mnoha dalších zajímavostí zejména z Podkrkonoší," uvedla Jana Pičmanová.

Popisuje, že každá věc prošla náročnou opravou, vyčištěním, postupně jej s manželem nacházeli na půdách, ve stodolách, někdy i na skládkách. Často jej doslova uchránili před ohněm, protože byly připraveny na spálení. V mnohém pomohli lidé v obci a širokém okolí, známí a přátelé. Přinášeli zajímavosti doby, ve které kdysi lidé žili, fotografie, obrazy, svícny, dětské hračky, kalendáře, lyže a další rarity. Návštěvník se tak například detailně seznámí nejen se zajímavými exponáty.

„Každá věc má svůj jedinečný příběh, který ráda lidem vyprávím," připomněla Jana Pičmanová. Tím se návštěvník, co je to třeba fofr na obilí, štumpák, trdla a vysvětleny jim jsou mnohé další netradiční názvy s vysvětlením, nač se která věc a jak používala. Nechybějí vyšívané kuchařky, vysocké bačkory, tajemné černé sklo, netradiční vánoční ozdoby zdejšího kraje. Lze si prohlédnout tehdejší holičství, hospůdku, dobové oděvy, krajky nebo kočárky a další zajímavosti.

Muzeum je otevřeno celoročně, je příležitostí připomenou sobě a dětem, jak se kdysi žilo a pracovalo v kraji pod Krkonošemi, jaké nástroje a pomůcky lidé používali a jak žili. V muzeu se bez nadsázky zastavíte v čase. S nevšední láskou, úctou a trpělivostí mu majitelé vdechli život i nostalgii, vytvořili jedinečné muzeum mající v sobě specifickou atmosféru genia loci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Památka na zaniklý hasičský sbor v Čikváskách
Lomničtí hasiči mají Rusalku a Popelku
Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilská knihovna spustila letní soutěž Okolo Jizery
Obrazem: Koncert skupiny Sayonara v Rohozecké restauraci
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
Turnovské kino Sféra nabídne lepší filmové zážitky
Letní čtení v parku pořádá jilemnická knihovna

Nejčtenější články

20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
21.07.: Léto v Maškově zahradě bude ve velkém stylu!
21.07.: Letní pohádkové putování s QR kódy po Hraběnce

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT