Muzeum v Poniklé slaví jedenadvacetiny

01.09.2020 15:38:42 | Autor: Věra Nutilová | Rubrika: KULTURA | Obce: Poniklá

Muzeum v Poniklé slaví jedenadvacetiny

Krkonošské muzeum řemesel v Poniklé je skvostem, který připomíná život s zapomenutá řemesla před více jak stoletím. První návštěvníky uvítala vernisáž v roce 1999 v roubené stodole. Nová část v přístavbě zahájila provoz o pět roků později u příležitosti 650 let obce Poniklá.

Jde o soukromé muzeum manželů Jany a Rostislava Pičmanových. „Za jedenadvacet roků jsme shromáždili nejrůznější exponáty dobového zemědělství, zpracování lnu, výroby másla, ševcoviny a truhlařiny, módy a módních doplňků první republiky, výroby knoflíků a perličkových ozdob a mnoha dalších zajímavostí zejména z Podkrkonoší," uvedla Jana Pičmanová.

Popisuje, že každá věc prošla náročnou opravou, vyčištěním, postupně jej s manželem nacházeli na půdách, ve stodolách, někdy i na skládkách. Často jej doslova uchránili před ohněm, protože byly připraveny na spálení. V mnohém pomohli lidé v obci a širokém okolí, známí a přátelé. Přinášeli zajímavosti doby, ve které kdysi lidé žili, fotografie, obrazy, svícny, dětské hračky, kalendáře, lyže a další rarity. Návštěvník se tak například detailně seznámí nejen se zajímavými exponáty.

„Každá věc má svůj jedinečný příběh, který ráda lidem vyprávím," připomněla Jana Pičmanová. Tím se návštěvník, co je to třeba fofr na obilí, štumpák, trdla a vysvětleny jim jsou mnohé další netradiční názvy s vysvětlením, nač se která věc a jak používala. Nechybějí vyšívané kuchařky, vysocké bačkory, tajemné černé sklo, netradiční vánoční ozdoby zdejšího kraje. Lze si prohlédnout tehdejší holičství, hospůdku, dobové oděvy, krajky nebo kočárky a další zajímavosti.

Muzeum je otevřeno celoročně, je příležitostí připomenou sobě a dětem, jak se kdysi žilo a pracovalo v kraji pod Krkonošemi, jaké nástroje a pomůcky lidé používali a jak žili. V muzeu se bez nadsázky zastavíte v čase. S nevšední láskou, úctou a trpělivostí mu majitelé vdechli život i nostalgii, vytvořili jedinečné muzeum mající v sobě specifickou atmosféru genia loci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Památka na zaniklý hasičský sbor v Čikváskách
Lomničtí hasiči mají Rusalku a Popelku
Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
Kraje se zavázaly ke spolupráci při podpoře geoparků

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT