Muzeum v Semilech otevírá nové výstavy

08.10.2021 11:35:35 | Autor: Miroslav Šnaiberk | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Muzeum v Semilech otevírá nové výstavy

Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech v pátek 8. října otevírá dvě nové výstavy - Můj život v Podkrkonoší a Paris, Praha, etc... Třetí výstavu Roušky v muzeu si můžete prohlédnout v prostoru vstupní chodby.

První z nich je výstava Můj život v Podkrkonoší, která je věnována především grafické tvorbě rodáka z Poniklé, Jaroslava Skrbka (1888 - 1954). Akademický malíř Jaroslav Skrbek bydlel s rodiči později ve Vysokém nad Jizerou, ale chodil často i do Semil za tatínkem, který byl zaměstnán u zdejšího truhláře Macha. Vystudoval UMPRUM v Praze, následně byl i oblíbeným žákem profesora Maxe Švabinského. Až do konce života měl velmi vřelý vztah k rodnému kraji, což mimo jiné dokazuje i soubor 29 leptů pod názvem Léto v rodném Podkrkonoší z roku 1935. Jeho exemplář s číslem 14 se díky finanční podpoře semilské donátorky Leně Mlejnkové podařilo získat na pražské aukci umění. Kromě těchto cenných grafických listů bude vystaveno i několik barevných kreseb ze sbírek semilského a vysockého muzea a další dokumenty z autorova osobního života. Výstava zde potrvá s přestávkou během vánočního jarmarku až do konce letošního roku.

Autorem druhé výstavy Paris, Praha, etc... je fotograf Michael W. Pospíšil (nar. 1955) žijící napůl v Praze a napůl na ostrově v Chorvatsku. Jak název napovídá, většina snímků je z Čech a Francie, ale kdo by čekal klasiku se snímkem Eiffelovky, bude překvapen. Styl Pospíšilovy tvorby je originálnější a zaměřuje se při něm spíše na kompozice a detaily, které běžnému těkavému zraku pozorovatele unikají. Oblíbeným tématem autora jsou i momentky z bister a hospod a nezapře v nich zkušenost původní profese autora dokumentárních filmů a absolventa FAMU. Michael W. Pospíšil se proslavil již jako dítě, kdy ztvárnil několik dětských hereckých rolí například ve filmu Ukradená vzducholoď nebo Až přijde kocour. Po roce 1989 pak působil jako ředitel Českého centra v Paříži a následně byl i generálním ředitelem sítě Českých center. V roce 2005 byl vyznamenán francouzským řádem Rytíře umění a literatury. V roce 2016 se vrátil do Prahy.

V prostoru vstupní chodby můžete shlédnout také výstavu Roušky v muzeu. Jedná se o výstavu přibližně 100 látkových roušek darovaných občany v rámci akce Rouška patří do muzea, spolu s příběhy o tom, jak vznikaly. Přijďte si prohlédnout bohatství tvarů a barev a připomenout si atmosféru první vlny pandemie, sounáležitost a ochotu pomoci. Výstavu si můžete prohlédnout do 24. listopadu 2021.

Program semilského muzea v říjnu

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT