Muzeum v Semilech otevírá nové výstavy

08.10.2021 11:35:35 | Autor: Miroslav Šnaiberk | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Muzeum v Semilech otevírá nové výstavy

Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech v pátek 8. října otevírá dvě nové výstavy - Můj život v Podkrkonoší a Paris, Praha, etc... Třetí výstavu Roušky v muzeu si můžete prohlédnout v prostoru vstupní chodby.

První z nich je výstava Můj život v Podkrkonoší, která je věnována především grafické tvorbě rodáka z Poniklé, Jaroslava Skrbka (1888 - 1954). Akademický malíř Jaroslav Skrbek bydlel s rodiči později ve Vysokém nad Jizerou, ale chodil často i do Semil za tatínkem, který byl zaměstnán u zdejšího truhláře Macha. Vystudoval UMPRUM v Praze, následně byl i oblíbeným žákem profesora Maxe Švabinského. Až do konce života měl velmi vřelý vztah k rodnému kraji, což mimo jiné dokazuje i soubor 29 leptů pod názvem Léto v rodném Podkrkonoší z roku 1935. Jeho exemplář s číslem 14 se díky finanční podpoře semilské donátorky Leně Mlejnkové podařilo získat na pražské aukci umění. Kromě těchto cenných grafických listů bude vystaveno i několik barevných kreseb ze sbírek semilského a vysockého muzea a další dokumenty z autorova osobního života. Výstava zde potrvá s přestávkou během vánočního jarmarku až do konce letošního roku.

Autorem druhé výstavy Paris, Praha, etc... je fotograf Michael W. Pospíšil (nar. 1955) žijící napůl v Praze a napůl na ostrově v Chorvatsku. Jak název napovídá, většina snímků je z Čech a Francie, ale kdo by čekal klasiku se snímkem Eiffelovky, bude překvapen. Styl Pospíšilovy tvorby je originálnější a zaměřuje se při něm spíše na kompozice a detaily, které běžnému těkavému zraku pozorovatele unikají. Oblíbeným tématem autora jsou i momentky z bister a hospod a nezapře v nich zkušenost původní profese autora dokumentárních filmů a absolventa FAMU. Michael W. Pospíšil se proslavil již jako dítě, kdy ztvárnil několik dětských hereckých rolí například ve filmu Ukradená vzducholoď nebo Až přijde kocour. Po roce 1989 pak působil jako ředitel Českého centra v Paříži a následně byl i generálním ředitelem sítě Českých center. V roce 2005 byl vyznamenán francouzským řádem Rytíře umění a literatury. V roce 2016 se vrátil do Prahy.

V prostoru vstupní chodby můžete shlédnout také výstavu Roušky v muzeu. Jedná se o výstavu přibližně 100 látkových roušek darovaných občany v rámci akce Rouška patří do muzea, spolu s příběhy o tom, jak vznikaly. Přijďte si prohlédnout bohatství tvarů a barev a připomenout si atmosféru první vlny pandemie, sounáležitost a ochotu pomoci. Výstavu si můžete prohlédnout do 24. listopadu 2021.

Program semilského muzea v říjnu

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Boží voda není pitná, pramen pod Valdštejnem vyhovuje

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen Boží voda aktuálně není pitný, pramen pod Valdštejnem dle rozborů vyhovuje. Výsledky rozboru pramenů proběhly dne 18. září 2023 podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb.

61. Podještědské derby: Ten bod je pro Jablonec docela zlatý

Veledůležitý zápas pro oba celky, tedy FK Jablonec a Slovan Liberec, krásné počasí, vynikající trávník, přes tři tisícovky diváků a nakonec výsledek, který nepotěšil asi ani jednoho z rivalů. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
Po nabitých prázdninách se Náruč nadechla k podzimnímu programu
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Turnovské muzeum na výstavě ukáže, jak vznikají hory
V Turnově začíná Evropský týden mobility 2023

Nejčtenější články

18.09.: Na průtahu Libercem na silnici I/35 pokládají litý asfalt
19.09.: V Plavech řádně oslavili fotbalovou stovku
18.09.: Dlaskův statek oživí se svatováclavskou zábavou i loutkové divadlo

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT