Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

22.02.2024 23:37:49 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Liberecký kraj

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

Sluch je téma, kterému je věnováno několik dní v průběhu celého roku, tři z nich najdeme na přelomu února a března.

21. 2. se podle organizace UNESCO koná Mezinárodní den mateřských jazyků. Na světě existuje přibližně 7 tisíc jazyků, z nichž polovině hrozí zánik. Svůj svátek tedy slaví i český znakový jazyk, kterým v Česku komunikuje zhruba patnáct tisíc osob. „Čeština je pro neslyšící cizí jazyk, někdy pro ně tedy může být problematické porozumět psanému textu, a proto jim nabízíme podporu ve formě sociálních služeb," říká Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa. „Ti, kdo by se chtěli naučit základy českého znakového jazyka se můžou přihlásit do kurzů Tichý jazyk. Probíhají naživo i online, takže jsou dostupné opravdu pro všechny," doplňuje.

25. 2. se koná Mezinárodní den kochleárního implantátu (KI) - zařízení, které umožňuje lidem se sluchovým postižením získávat sluchové vjemy. V České republice je KI operován od roku 1993 a v ideálním případě může implantovaný jedinec po nějaké době slyšet a také telefonovat. Tomuto výsledku samozřejmě předchází dlouhodobá rehabilitace, v rámci které se člověk se sluchovým postižením učí rozlišovat vše, co pomocí implantátu vnímá.

Trojici svátků první části roku uzavírá Den sluchu 3. 3. Na toto datum jej stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a jeho cílem je upozornit na potřebnost péče o sluch. „Pokud vnímáte nějaké varovné signály, které by mohly značit potíž se sluchem, je třeba jednat co nejdřív. Například když potřebujete zvyšovat hlasitost rádia či televize nebo neslyšíte dobře své blízké, zajděte si k lékaři, který vám může nabídnout vyšetření tónovou audiometrií," vysvětluje Eva Štípková. Pokud potřebujete v této nebo jiné věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT