Na Dlaskově statku je na Velikonoce připraven bohatý program
05.04.2012 08:17:21 | Autor: mcrt | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky
Hned několik akcí je připraveno na Velikonoční svátky na Dlaskově statku v Dolánkách. Hlavní program proběhne v sobotu 7. dubna, kdy bude otevřena nová expozice pod názvem Už mou milou do kostela vedou, součástí ale bude i folklórní festival.
Především zde 7. dubna proběhne Festival folklórních souborů Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického a Středočeského kraje. Dále se bude konat Velikonoční zvykoslovná dílna a také tradiční velikonoční jarmark a občerstvení.
Festival folklórních souborů
10.00 - 11.00 hod. Zpívání a povídání s Evou Kordovou
11.00 - 11.30 hod. Folklórní soubor Nisanka a Malá Nisanka z Jablonce n. N.
11.30 - 12.15 hod. Vynášení Smrtky do Jizery v podání dětského folklórního souboru Malá Nisanka
12.15 - 13.00 hod. Divadélko Rolnička s pohádkou Byl jednou jeden dvoreček
13.00 - 13.30 hod. Folklórní soubor Dykyta z Krásné Lípy
14.00 - 14.30 hod. Rekonstrukce svatebního obřadu v podání folklórního souboru Jizera z Liberce
14.30 - 15.00 hod. Folklórní soubor Špindleráček
15.00 - 15.30 hod. Folklórní soubor Jizera z Liberce
15.30 - 16.00 hod. Dětský folklórní soubor Kvítek
16.00 - 16.30 hod. LS Na Židli s pohádkou O slepičce kropenaté
16.30 - 17.00 hod. Folklórní soubor Dupák z Hradce Králové
Velikonoční zvykoslovná dílna
Dílny na statku budou pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci - malí i velcí. Připravena bude soutěž Nejkrásnější velikonoční vajíčko a barevné hry Vejce malovaný. Holky se musí připravit na koledníky, kluci se naučí plést pomlázku. Ve vzduchu tradičně poletují pomlázky, vlají pentle, lítají barvy jara a do uší piští píšťalky!
Už mou milou do kostela vedou
Expozice, která bude na Dlaskově statku po celý rok pod názvem „Už mou milou do kostela vedou", přibližuje návštěvníkům tradiční obyčeje a obřady, které se konaly při přípravě a samotném průběhu tradiční venkovské svatby na přelomu 19. a 20. století. Obyčeje dnes již dávno zapomenuté, které se odehrávaly při námluvách, ohláškách, zvaní na svatbu, při chystání výbavy, při tak zvaném „věnečku" a samozřejmě také při vlastní svatbě.
Přibližuje tak návštěvníkům obřadnost aktu, který byl pro život lidí na vesnici zavazující a rozhodný. Z hlediska tradiční obřadnosti zde vystupují do popředí oddavky, čepení nevěsty, svatební hostina a výprava nevěsty z domu, které vyjadřují přijetí manželů do obce. Výstava navazuje na expozici „Narození, svatba, smrt" z roku 2007 a ještě více rozvíjí problematiku svatebních obřadů a obyčejů. Expozice je instalována ve všech obytných prostorách Dlaskova statku a doplněna o rekonstrukci svatebního vozu ve stodole.
Akce pořádá Muzeum Českého ráje Turnov, vstupné: dospělí 40,-Kč, děti 30,- Kč.
Obrazová reportáž z Velikonoc na Dlaskově statku
Související články:
Turnovští studenti připomínají téma holocaustu
Muzeum Českého ráje představilo nové návštěvnické prostory
Další podobné akce najdete čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Tipy na výlety
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Kam za sportem a zábavou o víkendu 21. a 22. března
V obci Horka u Staré Paky hořel kolový nakladač
Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy
Nejčtenější články
19.03.: Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
19.03.: Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
20.03.: Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.
