Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře

25.09.2020 18:11:55 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: KULTURA | Obce: Dolánky,Český ráj,Turnov

Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře

Odložené oslavy 150. výročí narození historika Josef Pekaře proběhnou v sobotu 26. září 2020. V rámci tohoto dne bude oficiálně otevřena nová naučná stezka Josefa Pekaře, která vede z Dolánek přes Malý Rohozec do Jenišovic.

Program slavnostního dne:
9:00 Otevření areálu Dlaskova statku v Dolánkách s možností prohlídek
10:00 Slavnostní odhalení naučné stezky Josefa Pekaře na Dlaskově statku
11:30 Odhalení pomníku Josefa Pekaře na Malém Rohozci - Na Černavě u dětského hřiště
13:30 Pietní akt u hrobu Josefa Pekaře v Jenišovicích
15:00 Promítání dokumentu Historik Josef Pekař, na který naváže přednáška dr. Marka Fapša z FF UK - Pivovar Malý Rohozec

Otevření naučné stezky a připomenutí 150. výročí narození historika Josef Pekaře<br />Autor: Archiv města Turnov Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. K výročí byla vydána pamětní mince, kterou vytvořila absolventka turnovské SUPŠ Rozálie Poslušná.

Přípravný výbor, který na akci spolupracuje, již od jara 2018 tvoří: Pekařova společnost Českého ráje, z. s., Městská knihovna Antonína Marka Turnov, Muzeum Českého ráje v Turnově, Město Turnov, Obec Jenišovice, Rohozecký okrašlovací spolek, z. s., Spolek rodáků a přátel Turnova z. s., Gymnázium Turnov, Gymnázium Dr. J. Pekaře v Mladé Boleslavi, Paměť Českého ráje a Podještědí, z. s.

Přípravný výbor děkuje všem partnerům a sponzorům za jejich služby, finanční příspěvky či nezištnou pomoc při realizaci této akce.

Od 10. 9. do 15. 11. probíhá také spřízněná výstava Josef Pekař a Josef Vítězslav Šimák v zajetí múz. Nehistorická výstava k výročí narození známých historiků bude k vidění v Kamenářském domě. Jejich osobnosti si připomeneme z poněkud netradičního úhlu. Je poměrně známo, že Josef Vítězslav Šimák psal básně, ale už méně se ví, že Josef Pekař byl nadšeným fotografem. A právě tyto dva jejich koníčky naše výstava návštěvníkům přiblíží. Podrobnosti o výstavě

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno
Nehistorická výstava k výročí narození známých historiků

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
19.04.: V Semilech se běhalo pro Honzíka
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT