Na hradech a zámcích očekávají v červenci velký zájem návštěvníků

06.07.2019 10:42:59 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Na hradech a zámcích očekávají v červenci velký zájem návštěvníků

Červenec a srpen jsou měsíce, kdy na hrady a zámky dorazí nejvyšší počet návštěvníků - milovníci historie, kteří neváhají absolvovat i několik prohlídkových okruhů za den, turisté, kteří nahlédnou do nádvoří a raději relaxují v parku, nadšenci, kteří vyhledávají noční, kostýmované či specializované prohlídky. Početnou návštěvnickou skupinu tvoří v prázdninových měsících také rodiny s dětmi, a právě pro ně jsou připraveny zkrácené a kostýmované prohlídky.

Řada objektů nebude mít přes prázdniny zavírací dny, první víkend v červenci je nabitý doprovodnými akcemi. Zámek Zákupy zpřístupní sklepení, náchodský zámek nabízí každou středu prohlídky půd.

V rámci projektu Po stopách šlechtických rodů: Gallasové a Clam-Gallasové - Noblesa severních Čech, se tuto sobotu uskuteční Dětský den ve výjimečně zpřístupněné Bredovské zahradě na Lemberku, Grabštejn chystá na tuto sobotu noční prohlídky za vysvědčení a první červencový víkend potom Létohrátky aneb clam-gallasovskou zahradní slavnost.

Liberecký kraj

Dětské zkrácené prohlídky nabízí již celosezonně na zámku Hrubý Rohozec, a to denně, od úterý do neděle. Prohlídka vede druhým patrem zámku, kde se nachází dětské pokoje a vede ji nekostýmovaný průvodce. Naopak Sychrov nabízí v červenci a srpnu několikrát denně prohlídku s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také otevře výstava vynálezů z konce 19. a začátku 20. století Technopolis v bývalé zámecké konírně a rodiny s dětmi si mohou zakoupit zábavnou hru do parku. Zákupy mají pro rodiny s dětmi také dvě nabídky - dvakrát denně (úterý až neděle) prohlídku s kostýmovaným průvodcem, který seznámí děti se zvyky první republiky z pohledu sloužících a v nabídce je také trasa připomínající medvěda brtníka, který je chován v zámeckém příkopu - prohlídka je koncipovaná jako procházka po medvědím království a je tvořena plyšovými medvídky.

Celosezonně je dětská prohlídka i s možností usazení „na trůn" nabízena na Frýdlantě, a to od úterý do neděle. Hrad Grabštejn, jeden ze stěžejních objektů Roku Gallasů a Clam-Galalsů zcela změnil koncepci dětské prohlídky - zážitková prohlídka pro děti od 3 do 8 let si klade za cíl seznámit je se způsobem využívání objektu v období posledních majitelů Gallasů a Clam-Gallasů, formou bydlení i společenské struktury a povolání (kdo co dělal a proč), se zábavou i prací tehdejší šlechty, s jejich duchovním životem i stolováním a oblékáním. Děti si vyzkouší psaní starým brkem, oblékání se do kostýmu, skládání papouška z kostek, poznávání hudebních nástrojů i počítání. Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Létohrátek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

Lemberk zpřístupňuje středověkou věž, Zákupy nabízí o prázdninách navíc prohlídky sklepení, Bezděz bude v obležení rytířů. Trosky nabídnou každou středu promítání v kulisách hradu, navíc v červenci a srpnu budou Trosky zpřístupněny denně. Celotýdenní provoz je také na Sychrově, zámek Lemberk je jediným zámkem v okolí, kde je možná prohlídka bez průvodce, a to ve druhém patře objektu. Bezděz prodlužuje návštěvní dobu o prázdninových sobotách do 17.30 hodin.

• 1. - 7. 7.: státní zámek Lemberk - Prázdniny na věži. Zpřístupnění středověké věže spojené s komentovanými prohlídkami z ochozu věže zaměřené na stavební a krajinářské úpravy v okolí zámku a na hospodářskou činnost Clam-Gallasů.

• 1. 7.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Pygmalion. Brilantní komedie Bernarda Shawa o holce z ulice, která se přes noc stane dámou.

• 2. 7. - 31. 8.: státní zámek Zákupy - Mimořádné prohlídky sklepení zámku Zákupy. Speciální prohlídky vás seznámí s nejstarší historií areálu, vývojem hlavní zámecké budovy a dovolí nahlédnout do běžně nepřístupných podzemních prostor. Délka prohlídky cca 30 minut. Časy prohlídek: 10.25, 12.25, 13:25, 14:25, 15:25 hodin. Upozornění: Prohlídka sklepení je pouze pro fyzicky zdatné návštěvníky, jelikož se zde překonává množství schodů. Základní: 60 Kč, snížené: 40 Kč, rodinné: 150 Kč.

• 3. - 4. 7.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Krás(k)a na scéně.
Král Karel II. vydává zákaz hraní ženských postav mužskými herci. Edward Kynaston, herec, který je na vrcholu díky svým ženským hrdinkám, začíná hrát zásadní hru svého života. Co když žije skutečný život jen na prknech s vůní divadelních šminek a v reálném životě je jen bezradným pozorovatelem?

• 5. - 7. 7.: státní hrad Bezděz - Tři dny ve středověku. Šermířská skupina Honesta a taneční skupina Srdcové eso. Kovářská dílna na nádvoří.

• 5. - 6. 7.: státní zámek Hrubý Rohozec - Móda sedmi staletí. Tradiční kostýmované prohlídky, kde v každé místnosti uvítá návštěvníky průvodce v historickém kostýmu z různých období. Kostýmy budou k vidění na obou okruzích, ke druhému okruhu je jako bonus připojen třetí okruh zcela zdarma.

• 5. - 6. 7.: státní hrad Trosky - Cyrilometodějské slavnosti. Vystoupí mistr středověké magie Karel Marcolli se svými představeními na téma čarodějnictví+ písně + kouzla alchymistů, sokolnické ukázky, ukázky lovu, příletů na rukavici, krmení dravých ptáků, výklad o historii sokolnictví. Celá akce bude provázena kejklířskými workshopem pro děti i dospělé. Na závěr bude proveden útěk z klády pro odsouzence.

• 6. - 7. 7.: státní hrad Grabštejn - Létohrádky aneb clam-gallasovská (za)hradní slavnost. Tradiční letní festival opět nabídne pořádnou porci hudby, tance, šermu i rozverných kousků místního kata a další zábavy. Kromě uvedeného se můžete těšit na kostýmované průvodce, ukázky palných i chladných zbraní, lahodné občerstvení v hradním šenku i u řemeslníků a stánkařů, kteří nabídnou výtvory dobové kuchyně i nejedlé výrobky a suvenýry. V letošním roce vás víkendem plným zábavy bude provázet hrabě Franz Clam-Gallas a jeho sedm dcer. Přijďte si užít historii všemi smysly!

• 10. 7.: státní hrad Trosky - Troskino aneb letní kino na hradě Trosky.

• 13. 7.: státní hrad Bezděz - Bezdězský Bluegrass a country minifestival.

• 13. 7.: státní zámek Hrubý Rohozec - Varhanní sobota. Při prohlídce kaple vám varhaník Radek Rejšek zahraje na původní zámecké varhany. S menšími skupinami (do 13 osob) průvodce vystoupá na hudební kruchtu, kde představí historii a funkce varhan a přidá malou hudební ukázku. Tato akce je součástí prohlídkového okruhu „Reprezentační prostory".

• 13. 7.: státní zámek Zákupy - Noční prohlídky. Odhalení pravdy v Orlím hnízdě aneb Jak to bylo se Saturninem. VI. ročník oživených nočních prohlídek vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního spolku Havlíček Zákupy volně inspirovaných známým humoristickým románem Saturnin. Začátky prohlídek v 18.00, 19:00, 20.30 a 21.30 hodin, doporučujeme rezervaci na tel: 487 857 278.

14. 7.: státní hrad Bezděz - Oldřich z Chlumu: Román a skutečnost. Historická procházka hradem se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.

• 14. 7.: státní zámek Lemberk - I. Cykloprohlídka po panství Clam-Gallasů. Po lemberském a libereckém panství. Prohlídka na kolech pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých Clam-Gallasovských panstvích, přičemž budou navázány na železniční trať pro možné odpojení. Účast na cykloprohlídce zdarma, účastníci si budou hradit vstupné na navštívených objektech.

17. 7.: státní hrad Trosky - Troskino aneb letní kino na hradě Trosky.

• 20. 7.: státní hrad a zámek Frýdlant - Večerní prohlídky s Gallasy a Clam-Gallasy. Kostýmované prohlídky se zaměřením na životní příběhy rodiny Gallasů a Clam-Gallasů. Od 20 do 22 hodin.

• 20. 7.: státní zámek Hrubý Rohozec - Muž a žena napříč staletími, aneb od dotyků k dotykáči. Noční prohlídky zámku s vtipným příběhem. Časy prohlídek: 20, 21 a 22 hodin. Doporučujeme rezervaci na tel. 481 321 012, nebo na e-mailu: holub.jiri@npu.cz

• 20. - 21. 7.: státní hrad Bezděz - Ve službách Jana z Michalovic. Šermuje skupina Tartus. Časy turnajů: 11, 12:30, 14 a 15:30 hodin.

• 20. - 21. 7.: státní hrad a zámek Frýdlant - Mimořádné zpřístupnění věže. Speciální prohlídky věže s průvodcem.

• 20. - 21. 7.: státní zámek Lemberk - Komentované prohlídky Bredovské zahrady. Speciální prohlídky zaměřené na proměny zahrady a letohrádku od 18. do 20. století. Provází Mgr. Renata Tišerová z ÚOP v Liberci. Možnost prohlídky panelové výstavy uvnitř Bredovského letohrádku.

Královéhradecký kraj

Zámek Náchod nabídne v prázdninových měsících pravidelné středeční prohlídky zámeckých půd. Tyto prohlídky se setkaly při Dnech evropského dědictví v minulých letech s tak mimořádným zájmem návštěvníků, že je správa objektu zařazuje jako stálé během července a srpna. Na Náchodě jsou také nabízeny dětské prohlídky s kostýmovaným průvodcem, navíc děti si mohou zapůjčit kostým krále či královny a vyfotit se v něm. Nově přichází s dětskou zkrácenou prohlídkou také správa zámku Ratibořice, kdy v červenci mohou rodiny s dětmi absolvovat zkrácenou prohlídku zámku s komtesou Hortensií, a to všechny červencové dny kromě pondělků. O vybraných víkendech o prázdninách se rodiče a dětmi mohou vypravit na Hrádek u Nechanic, kde děti provede paní hraběnka. Hospitál Kuks nabízí několik prohlídkových okruhů včetně možnosti vyrobit si vlastní „lék" v rámci interaktivní expozice „Historie lékáren". Non-stop provoz o prázdninách, tedy bez zavíracího dne, bude na Královéhradecku na zámku v Ratibořicích, na Náchodě a v hospitálu Kuks.

Zámek Opočno zve první červencový víkend na oblíbené voňavé prohlídky „Svátky růží", kdy je zámek provoněn a nazdoben stovkami květin, kromě toho jsou zde nachystány speciální rozšířené prohlídky zbrojnic. Hrádek u Nechanic vypisuje několikrát za hlavní sezonu prohlídky Křížem krážem, tedy prohlídky od sklepa po půdu, které zahrnou i běžně nepřístupný hospodářský dvůr a další prostory.

• 3., 10., 17., 24. a 31. 7.: státní zámek Náchod - Prohlídka půd. Od 14 hodin.

• 5. 7.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hrádkem křížem krážem. Speciální komentované prohlídky s nahlédnutím do běžně nepřístupných prostor zámku.

• 5. 7.: státní zámek Opočno - Závěrečný koncert Letních interpretačních kurzů Opočno 2019. Koncert vážné hudby v zámecké obrazárně. Pořádají: Konzervatoř Pardubice a Opočenská beseda.

• 5. - 7. 7.: státní zámek Opočno - Svátky růží 2019 - Růže pro Viléma. Desátý ročník prohlídek zámku provoněných bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny - růže. Květinová aranžmá bude možné zhlédnout v rámci prohlídek zámku v jeho návštěvní době. Vstupné se akcí nenavyšuje.

• 5. 7.: státní zámek Ratibořice - Svátek akordeonů v zámeckém parku. Koncert akordeonového orchestru Musica harmonica v zámeckém parku.

• 6. 7.: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. Desátý ročník mezinárodního festivalu klasické hudby. Koncerty probíhají tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, od 18. hodin. Na programu: Helena Hozová - soprán, Collegium 1704, dirigent Václav Luks: J. S. Bach, G. F. Händel, P. A. Locatelli a další, novodobá premiéra skladby z kukského archivu. Rezervace vstupenek na rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací na www.hudebniletokuks.cz.

• 6. 7.: státní zámek Náchod - Mše svatá. V zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie. Od 16 hodin. Vstup zdarma.

• 6. - 7. 7.: státní zámek Opočno - Rozšířené prohlídky opočenských zbrojnic. Mimořádné prohlídky orientální zbrojnice, loveckého a rytířského sálu s dvojnásobnou časovou stopáží a rozšířeným výkladem průvodce. Pouze na rezervaci!

• 6. 7.: státní zámek Ratibořice - X. Ratibořické nocturno. Jubilejní desáté večerní hudební zastaveníčko v zámeckém parku. Účinkuje: Komorní trio ve složení harfa/housle/violončelo. V programu zazní díla hudebního baroka a klasicismu. (www.zamek-ratiborice.cz)

• 6. - 7. 7.: státní zámek Opočno - Prohlídky zbrojnic s rozšířeným výkladem.

• 7. 7.: státní zámek Náchod - Prohlídka kaple. Od 13 hodin.

• 14. 7.: státní zámek Náchod - Figarova svatba. Jedna z nejznámějších komedií, která si nachází místo na světových jevištích a najde si místo i na náchodském zámku. V zámecké zahradě se totiž odehraje jeden bláznivý den, protože se chystá svatba sluhy Figara. Kdo ji ale nakonec oslaví? Účinkují studenti ZUŠ Náchod. V 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Vstupné jednotné 40 Kč.

• 17. 7.: státní zámek Opočno - Strašidlo cantervillské na opočenském zámku. Open air komedie na II. zámeckém nádvoří. Více informací a rezervace vstupenek na http://strasidlonazamku.cz/predstaveni/zamek-opocno/

• 19. - 21. 7.: hospitál Kuks - La dílna Kuks 2019 - Písně a rytmy Latinské Ameriky. Dílna latinskoamerických písní a rytmů pod vedením Marty Töpferové. Více informací na www.martatopferova.com nebo info@martatopferova.com.

• 20. 7.: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. Desátý ročník mezinárodního festivalu klasické hudby. Koncerty probíhají tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, od 18. hodin. Na programu: Jan Mráček - housle, Wacław Golonka - varhany: J. S. Bach, N. Paganini, F. Mendelssohn-Bartholdy, A. Dvořák a další, světová premiéra skladby Eduarda Douši. Rezervace vstupenek na rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací na www.hudebniletokuks.cz.

• 20. 7.: státní zámek Náchod - Večerní prohlídky knížecím zámkem. Přijďte si i vy prohlédnout komnaty knížecí rodiny po setmění. Setkáte se s princem Vilémem Karlem Augustem, jeho manželkou Bathildis či vychovatelem princů, Jiřím Guthem. V 21 a 22 hodin, v případě zájmu i ve 23 hodin. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč.

• 20. 7.: státní zámek Opočno - Noční prohlídky zámku s ochutnávkou dobových specialit. Noční prohlídky zámku za asistence kustodů doplněné ochutnávkou jídel uvařených podle receptů rodiny Clam-Gallasů.

• 20. - 21. 7.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Zámecké slavnosti. Po celý víkend se budou konat kostýmované prohlídky s příběhem, dále dobový jarmark, občerstvení, a také doprovodný program. (www.zamek-hradekunechanic.cz)

• 27. - 28. 7.: státní zámek Opočno - Rozšířené prohlídky opočenských zbrojnic. Mimořádné prohlídky orientální zbrojnice, loveckého a rytířského sálu s dvojnásobnou časovou stopáží a rozšířeným výkladem průvodce. Pouze na rezervaci!

Pardubický kraj

Zkrácené prohlídky zámkem nabídne od 9. července zámek v Litomyšli, pro osoby slabozraké či osoby nevidomé jsou nově k dispozici haptické plány areálu, plány např. 1. patra zámku s rozmístěním pokojů či haptické zobrazení rozmístění a podoby sgrafit.

• Dne 7. 7. od 15 hodin bude státní zámek Litomyšl výjimečně uzavřen kvůli zkouškám na závěrečný koncert festivalu Smetanova Litomyšl. Děkujeme za pochopení.

• 9. 7. - 1. 9.: státní zámek Litomyšl - Letní pozastavení na zámku v Litomyšli. Zkrácené letní prohlídky pro děti a uspěchané návštěvníky.

• 14. 7.: státní hrad Kunětická hora - Král na hradě. Návštěva krále Vladislava Jagellonského na Kunětické hoře.

• 19. 7. - 20. 7.: státní hrad Kunětická hora - České hrady.CZ. Multižánrový hudební festival v podhradí.

• 27. 7.: státní zámek Litomyšl - Italská slavnost v Litomyšli. Odpolední a večerní slavnost věnovaná sladké Itálii za nádhernou italskou renesanci, v které je postavený litomyšlský zámek a díky níž je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Připravujeme španělskou hudbu, ochutnávku italských dobrot, degustaci moravských i italských vín a další. (I. a II. nádvoří, vstup volný). Akce k výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

• 27. - 28. 7.: státní zámek Litomyšl - Za příběhem litomyšlského zámku. V doprovodu historika navštívíte zbytky starého paláce Kostků z Postupic a nahlédnete do stavebního vývoje celého areálu UNESCO. Projdete schodiště, která Vás zavedou do půdních prostor a pod historické zámecké krovy. Součástí prohlídky je i zahradní sallet z konce 18. století, který je stár jako zámecké historické divadlo. Baterky, svítilny a pevnou obuv s sebou. Prohlídky jsou fyzicky náročnější a nejsou úplně vhodné pro děti. Oba dny od 11 a 14 hodin, vstupné jednotné 150 Kč, předběžná rezervace nutná (+420 461 615 067 nebo e-mailem na litomysl@npu.cz).

• do 1. 9.: státní zámek Litomyšl - Výstava Vivat Grácie. Příběhy vtisknuté do podoby slavnostních a tradičních oděvů napříč historií. Výstava tvorby Kristýny Petříčkové v doprovodu poezie Sonetů Williama Shakespeara s texty lidových písní. K výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

• do 29. 9.: státní zámek Litomyšl - Výstava Balet s rodokmenem. Panelová výstava (ve spolupráci s Národním divadlem) propojuje zámek v Litomyšli s nejstarším baletním titulem Marná opatrnost, který má nečekanou souvislost na vzácné zámecké divadlo z r. 1797. V arkádách v přízemí - bezbariérová, vstup volný.

• do 28. 10.: státní zámek Litomyšl - Zámecká fotografická soutěž na téma Renesanční inspirace zámku v Litomyšli. 5. ročník zámecké fotografické soutěže o volné vstupenky na rok 2020, publikace a drobné ceny od státního zámku a Národního památkového ústavu. Akce k výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červencové akce na Valdštejně
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice: místo, které stojí za návštěvu
Hrad Valdštejn opět oblehli husité
Liberecký kraj představuje méně známá místa: Sirný pramen
Rok Gallasů a Clam-Gallasů přináší v červnu akce na hradech a zámcích
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.

Oba sledované turnovské prameny jsou pitné

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem a pramen Boží voda jsou podle posledních rozborů pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem proběhly 13. června 2022 a oba prameny na jejich základě vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění, a voda je tak pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žáci ze Žižkovky byli letos opět velmi úspěšní
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
Zprovoznili silnici a okružní křižovatku u Ktové
Vratislavická kyselka přichází zpátky na trh
Vědomostní soutěž Poznej turistický region Český ráj má své výherce

Nejčtenější články

22.06.: TJ Sokol Jablonec nad Jizerou pořádá oslavu 100 let místního fotbalu
23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
22.06.: Fichtl MAZEC 24 hodin je tady

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT