Na hradech a zámcích se v červenci zaměří na nejmenší návštěvníky

29.06.2017 21:43:19 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Na hradech a zámcích se v červenci zaměří na nejmenší návštěvníky

Nadcházející prázdniny, a s tím i nárůst dětských návštěvníků na hradech a zámcích vedl kastelány k rozšíření prohlídek tak, aby si na své přišly i děti. Čekají je zkrácené prohlídky vybranými prostorami, ale také prohlídky vedené princeznou, hraběnkou, vévodou a dalšími bytostmi.

Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane řada objektů otevřena i v pondělí 3. července, zámky Sychrov, Náchod a Ratibořice, hrad Trosky a hospitál Kuks budou v červenci a srpnu otevřeny denně, bez jediného zavíracího dne. Hrad Bezděz prodlužuje návštěvní dobu o prázdninových sobotách.

Červenec a srpen patří již tradičně k vrcholům návštěvnické sezóny na hradech a zámcích a kromě klasických prohlídek nabízí správy objektů také kulturní akce, jako jsou výstavy, noční prohlídky, divadelní a hudební vystoupení a další. Nedílnou součástí prázdninové nabídky jsou také aktivity, které se zaměřují na nejmladší návštěvníky.

„Kasteláni si uvědomují, že se hrady a zámky stávají častým cílem rodinných výletů. Jsme za tento zájem o památky velice rádi, neboť si tak vlastně vychováváme další generaci příznivců hradů a zámků, ale musíme umět rodinu s dětmi zaujmout. Proto na objektech nabízíme zkrácené (nekostýmované) prohlídky, ale také prohlídky vedené princeznou, hraběnkou, vévodou, zkrátka kostýmovaným průvodcem, který samozřejmě děti zaujme. O zkrácené prohlídky je velký zájem, neboť prohlídka není časově náročná, obvykle trvá dvacet až třicet minut a to jsou děti schopné absolvovat v klidu, respektive s nadšením a zájmem. Dalším podstatným faktem je také to, že možnost zkrácené prohlídky pro děti uleví návštěvníkům, kteří chtějí absolvovat prohlídku klasickou - ta je pro malé děti samozřejmě dlouhá a občas se stane, že vykřikují, začnou plakat, zlobí... Zvládnout potom situaci z pohledu průvodce je poměrně náročné, obzvláště ve chvíli, kdy rodiče nechtějí akceptovat, že dítko opravdu ruší všechny ostatní," vysvětlil ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec.

Zkrácené či zkrácené kostýmované prohlídky nabízí již tradičně na Frýdlantě, Grabštejně, Sychrově, Hrubém Rohozci, Zákupech, Náchodě, Ratibořicích, Litomyšli a Slatiňanech. Víkendové programy pro rodiny s dětmi nabízí na Veselém Kopci, možnost vyzkoušet si výrobu léčiv zase na Kuksu. Na Kunětické hoře čekají návštěvníky rekvizity ze známých českých pohádek. Nově nabízí prohlídky pro děti vedené hraběnkou na zámku Hrádek u Nechanic.

„Vážíme si každého návštěvníka, který k nám zavítá. To, že se zvyšuje počet dětí mezi návštěvníky bereme jako velké pozitivum, protože věříme, že pokud si děti, rodina od nás odnese hezký zážitek, budou se k nám vracet. Nejdříve dítko zaujme princezna v krásných šatech, ale postupně, alespoň doufám, začne vnímat i kouzlo daného objektu a odtud je jen krůček k zájmu o historii a k respektu a úctě k památkám jako takovým," doplnil Kadlec.

S ohledem na dobu dovolených bude v pondělí 3. července mimořádně otevřeno na zámku v Zákupech a na zámku ve Slatiňanech. Celé prázdniny bude i v pondělí otevřeno na zámku Sychrov, zámku Ratibořice, zámku v Náchodě, na hradě Trosky a v hospitálu Kuks. Na hradě Bezděz bude každou prázdninovou sobotu otevřeno až do půl šesté.

Noční prohlídky nabídnou také Trosky, a to každé prázdninové pondělí s doprovodným programem, a každý čtvrtek bez doprovodného programu (oba termíny 19 až 22 hodin). Naopak zavřeno bude 1. a 6. července na zámku v Litomyšli, a to z důvodu probíhajících zkoušek na festival Smetanova Litomyšl. 2. a 7. července zde bude, ze stejných důvodů, zkrácena návštěvní doba - poslední prohlídka bude vycházet ve 14 hodin.

Tipy na víkend:

Královéhradecký kraj:

1. - 2. července: státní zámek Opočno - Svátky růží 2017 „Nevěstina růže" Osmý ročník prohlídek zámku provoněných bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny - růže.

1. července: státní zámek Hrádek u Nechanic - Medový den. 1. ročník prezentace, ochutnávky a prodeje medu, včelích produktů a jejich využití pořádaný farmou "Doležalův med" na nádvoří zámku. Součástí akce bude i doprovodný program.

1. července - 31. srpna: státní zámek Hrádek u Nechanic - 160. výročí od dokončení stavby na zámku. Zámek Hrádek u Nechanic v letošním roce oslaví 160. výročí od dokončení stavby zámku. V rámci tohoto významného výročí bude od 1.7. do 31.8.(mimo pondělí) otevřena výstava s fotografiemi, dokumentací a exponáty.

2. července: hospitál Kuks - Slavnosti koní, historie a řemesel. Organizuje Návraty 2017 z. s.

2. července: státní zámek Náchod - Prohlídka kaple Nanebevzetí Panny Marie. Komentovaná prohlídka zámecké raně barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie včetně sakristie a kruchty. Začátek prohlídky ve 13 hodin. Jednotné vstupné 40 Kč.

2. července: státní zámek Opočno - Zahajovací koncert Letních interpretačních kurzů. Koncert lektorů kurzu v opočenské zámecké obrazárně.

Liberecký kraj:

V areálu sychrovského zámku vystoupí v létě Kris Kristofferson

1. července: státní zámek Sychrov - Kris Kristofferson - koncert v zámeckém parku na Sychrově. Můžeme se tedy těšit na legendární hity jako Me and Bobby McGee, For the Good Times, Sunday Mornin´Comin´Down nebo Help Me Make It Through the Night. Pořádá ŠIMMI AG, e-mail: pavel@mikez.cz, www.simmiag.cz, Předprodej vstupenek v síti Ticketpro a Ticketportal. Podrobná pozvánka

1. - 2. července: státní hrad Grabštejn - Rok renesanční šlechty - Letohrátky. Tentokrát se Létohrátky konají v renesančním hávu - připomínáme si totiž 500. narození hradního pána dr. Jiřího Mehla ze Střelic, který se stal i ústřední postavou v šermířském dramatu, jež budete moci zhlédnout. Kromě uvedeného se můžete těšit na kostýmované průvodce, ukázky palných i chladných zbraní, lahodné občerstvení v hradním šenku i u řemeslníků a stánkařů, kteří nabídnou výtvory dobové kuchyně i nejedlé výrobky a suvenýry.

1. - 2. července: státní hrad Trosky - Lanochodci. Mladí nadšenci se pokusí přejít 50 metrů nad zemí po laně mezi oběma věžemi vzdálenost 100 metrů. Od 10 do 17 hod.

1. - 9. července: státní zámek Lemberk - Prázdniny na věži - zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30 hodin.

Další programy v červenci v Libereckém kraji:

3. července: státní hrad Trosky - Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč.

5. července: státní zámek Sychrov - Křest knihy spojený s prohlídkou s princeznou. Prohlídka zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory (schodišťová hala, soukromé apartmá kněžny, přijímací salon, knihovna, velká jídelna atd.). Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi a je vedená princeznou, která zábavnou a nenáročnou formou seznámí děti s tím, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo. Během této prohlídky jsou rodiče pouze jako doprovod, výklad neobsahuje žádné odborné informace o historii zámku a jeho majitelích. Po skončení prohlídky se návštěvníci společně s princeznou přesunou k zámecké oranžerii, kde bude pro děti připraveno několik her a proběhne křest knihy od Davida Růžičky Nejkrásnější pověsti - Obři, trpaslíci, vodníci a skryté poklady. Kavárna oranžerie bude otevřena a můžete využít jejich služeb. Od 15 do 17 hod. Kapacita 100 osob. Vstupné: plné 100 Kč, snížené (do tří let) 20 Kč.

5. - 6. července: státní zámek Hrubý Rohozec - Móda sedmi staletí. Již tradiční kostýmované prohlídky, kdy na vás v každé místnosti bude čekat jiný průvodce v historickém kostýmu. Kostýmy uvidíte na obou okruzích, ke druhému okruhu je jako bonus připojen třetí okruh zcela zdarma. Z provozních důvodů se po celý víkend (5.-6. 7. 2017) nebudou konat zkrácené prohlídky pro děti. Od 9 do 17 hod. Vstupné 120 Kč.

5. - 6. července: státní hrad Trosky - Cyrilometodějské slavnosti. Příchod věrozvěstů, výuka Cyrilice. Divadlo, šerm, pohanské tance, hudební vystoupení, jarmark v předhradí. Od 10 do 17 hod. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 350 Kč.

5. - 9. července: státní hrad Bezděz - Pět dní ve středověku. Tradiční červencové šermířské dny oživí Volné sdružení šermířů ASKALON svým vystoupením. Zbraně a zbroj budou po celých pět dní řinčet na II. hradním nádvoří. Časy vystoupení: 11:00 - 12:30 - 14:00 - 15:30. Po vystoupení si můžete prohlédnout a vyzkoušet středověké zbraně! Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 60 Kč, rodinné 220 Kč.

6. července: státní hrad Trosky - Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vemte s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

10. července: státní hrad Trosky - Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč.

13. července: hrad a zámek Frýdlant - Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války. Jedná se o součást I. prohlídkové trasy. Albrecht z Valdštejna koupil frýdlantské panství v roce 1622 za 150 000 zlatých. Za doby jeho vlády Frýdlant hospodářsky vzkvétal a byl povýšen na vévodství frýdlantské. Po r. 1634, kdy byl Valdštejn zavražděn v Chebu, panství připadá Matyáši z Gallasu. Od 9 do 16 hod.

13. července: státní hrad Trosky - Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vemte s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

15. července: státní hrad Bezděz - Blue grass a country minifestival. Již III. ročník bezdězského bluegrass a country festivalu bude letos s folkovým nádechem. Na hradě se představí skupiny Red Leaf, Milkkeaters, JTD, Veget, P. Bratršovský. Po úspěšném loňském festivalu vystoupí na Bezdězu další country a folkové skupiny a budou návštěvníky bavit po celý den! Vstupné: dospělí 100 Kč, děti 70 Kč, rodinné 270 Kč. (www.hrad-bezdez.eu)

15. července: státní hrad Grabštejn - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky se sv. Barborou. Opět po roce máte možnost objevovat krásy večerního hradu se svatou Barborou a jejími souputníky. Letos se ocitnete v příběhu plném renesance, kdy si připomeneme zlatý věk grabštejnského panství, jeho tehdejšího majitele a iniciátora velké přestavby dr. Jiřího Mehla ze Střelic a samozřejmě i patronku hradní kaple - svatou Barboru, jež Vás osobně interaktivní formou seznámí s hradními příběhy a zajímavostmi z daného historického období. A jistě také získáte jeden z klíčů potřebných k otevření 13. komnaty! Od 20 do 22 hod. Vstupné: plné 140 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 380 Kč.

15. července: státní zámek Zákupy - Zámecké perličky - Sen noci svatojánské. IV. ročník oživených večerních prohlídek vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy na motivy divadelní hry W. Shakespeara. Od 17.00-21.00 hodin, pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel.: 487 857 278. Vstupné jednotné 70 Kč.

16. července: státní hrad Bezděz - Den s Oldřihem z Chlumu. Setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. Komentovaná prohlídka hradu v časech: 10,30 - 13,00 - 15,00. Prodej knih a autogramiáda v Purkrabství. Podle mého slibu bude i letos jeden den hrad Bezděz vyhrazen příznivcům Oldřicha z Chlumu! Stejně jako loni nabízím tři komentované prohlídky očima mého literárního hrdiny. Účastníci setkání si nejprve zakoupí vstupenku v pokladně hradu. Sraz účastníků v dané hodiny na druhém nádvoří (u manského paláce). Protože stejně jako loni předpokládám velký zájem, upozorňuji, že je nutno si účast rezervovat! Po každé akci budu podepisovat knihy, pokud budete ochotni je vláčet do toho strašného kopce. Nějaké Oldřichy z Chlumu bude možno koupit i na místě. Těším se na setkání! Vlastimil Vondruška. Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

17. července: státní hrad Trosky - Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč.

20. července: státní hrad Trosky - Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vemte s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

21. července: státní zámek Sychrov - Koncert souboru Spirituál kvintet. Společné blahopřání k životnímu jubileu Jiřího Tichoty. Předprodej vstupenek: Ticket Stream, Dům Kultury Liberec, Čedok, Firo tour, Eurocentrum Jablonec, CA Cesta snů Jablonec. Koncert pořádá produkční agentura FOR. Od 20:30 hod. Vstupné 390 Kč.

22. července: státní hrad Grabštejn - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky se sv. Barborou. Opět po roce máte možnost objevovat krásy večerního hradu se svatou Barborou a jejími souputníky. Letos se ocitnete v příběhu plném renesance, kdy si připomeneme zlatý věk grabštejnského panství, jeho tehdejšího majitele a iniciátora velké přestavby dr. Jiřího Mehla ze Střelic a samozřejmě i patronku hradní kaple - svatou Barboru, jež Vás osobně interaktivní formou seznámí s hradními příběhy a zajímavostmi z daného historického období. A jistě také získáte jeden z klíčů potřebných k otevření 13. komnaty! Od 20 do 22 hod. Vstupné: plné 140 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 380 Kč.

22. - 23. července: státní hrad Bezděz - Ve službách Jana z Michalovic. V Čechách zuří husitské války a pevný hrad Bezděz je symbolem královské moci v zemi, která nemá krále. Přesto je hradní posádka připravena hájit hrad i proti obávaným husitským válečníkům. V průběhu soboty a neděle uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, také Vám předvedeme ukázky soubojů se středověkými zbraněmi. Začátky vystoupení v 11.00; ve 12.30, ve 14.00 a v 15.30 Představí se Vám šermíři ze skupiny Tartus Česká Lípa. Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

22. - 23. července: hrad a zámek Frýdlant - Mimořádné zpřístupnění hradní věže. Speciální prohlídky na původně gotickou hradní věz Indiku, vybudovanou v polovině 13. stoletím, odkud je kouzelný výhled do okolí. Max. počet osob ve skupině - 12. Prohlídku lze předem rezervovat telefonicky (+420 482 312 130) nebo emailem frydlant.rezervace@npu.cz

22. - 23. července: státní hrad Trosky - Vyplenění hradu švédským vojskem. Víkend ve znamení třicetileté války - dobývání a vypálení hradu, bitva, mušketýři, souboje, dobové tance, jarmark v předhradí. Od 10 do 17 hod. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 350 Kč.

23. července: státní zámek Zákupy - O příliš velkém klobouku. Hraná pohádka pro děti na nádvoří zámku v podání Princeznina pohádkového divadla, 16.00 hodin, vstupné jednotné 50 Kč.

24. července: státní hrad Trosky - Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč.

25. - 30. července: státní hrad Bezděz - Šermířské oživení. Po celý týden můžete shlédnout vystoupení šermířské skupiny Askalon, která bude prezentovat dobu Karla IV. v příběhu "Královská družina". V tomto programu se ocitnete ve 14. století mezi rytíři, ale také lapky a bandity. V programu jsou použity kopie dobových zbraní palných, kordy, hole, meče, sekery, dvojruční meče, ale i krásné kostýmy. Časy vystoupení: 11,00 - 12,30 - 14,00 - 15,30. Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

27. července: státní hrad Trosky - Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vemte s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

31. července: státní hrad Trosky - Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hudební léto 2017 aneb Přehled koncertů a festivalů v Pojizeří
Konec června na hradech a zámcích patří Svatojánské noci i sokolům
Tichý hrad Rotštejn se otevřel neslyšícím
Byla jsem praktikantem na Troskách
Valdštejnská pouť potřetí připomněla hrad jako poutní místo
V areálu sychrovského zámku vystoupí v létě Kris Kristofferson

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V kraji pomáhají vyučujícím s nadanými dětmi proškolené metodičky

Již pátým rokem mohou školy a pedagogičtí pracovníci v Libereckém kraji využívat konzultací a podpory, kterou poskytují pracovnice projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Libereckém kraji, aby mohli co nejkvalitněji pečovat o nadané žáky. „Metodičky pomáhají s rozpoznáváním nadaných dětí ve třídě, doporučují nejvhodnější metody práce s nimi i s celou třídou, spolupracují s pedagogicko-psychologickými poradnami z celého kraje. Podporují nejen jednotlivé učitelky, ale umí také nabídnout systémová řešení ředitelům škol," popsal Dan Ramzer, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skončil 28. ročník Ještědu f Kleci. Jaký měl program a kdo zvítězil?
Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT