Na hradech a zámcích v srpnu zažijete prohlídky, ale i koncerty a festivaly

02.08.2013 08:30:45 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Hrubá Skála,Liberecký kraj

Na hradech a zámcích v srpnu zažijete prohlídky, ale i koncerty a festivaly

Na hradech a zámcích ve správě Národního památkové ústavu v Libereckém kraji se i v srpnu konají zajímavé akce - šermíři na Bezdězu, kostýmované prohlídky na Hrubém Rohozci, festival Létohrátky na Grabštejně, zpřístupnění věže na Lemberku, noční prohlídky Trosek a akce k Roku francouzské kultury na Sychrově a v Zákupech.

Ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově je celkem 18 objektů v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém. Všechny objekty jsou zpřístupněny dle uvedené návštěvní doby. Zároveň si dovolujeme upozornit, že od 1. 5. 2013 byla spuštěna Věrnostní soutěž NPÚ - 5+1, kdy návštěvník sbírá razítka do papírového pasu, a pokud navštíví pět objektů, do šestého má vstup zdarma, kartičku lze navíc zaslat do slosování o zážitkové ceny.

Hlavní cenou je jízda historickým vozem Praga Piccolo z Mníšku pod Brdy na Konopiště. Pasy (kartičky) jsou k dispozici na pokladnách objektů. Do věrnostního programu je celkem zapojeno 129 objektů, tedy objekty státní, městské i soukromé. Podrobné podmínky soutěže, přehled zapojených památek i kompletní výčet cen je možné najít na www.ozivlepamatky.cz  nebo na webových stránkách www.npu.cz.

Program hradů a zámků v Libereckém kraji v srpnu 2013:

SH Bezděz

27. 7.- 2. 8. Rytířské turnaje VSŠ ASKALON
Časy turnajů: 11:00h.; 12:30h.; 14:00h.; 15:30h. občerstvení zajištěno

SHZ Frýdlant

21.8. od 18.00 hodin - Jazzová hudební dílna Karla Velebného

31.8. Hradozámecká noc - Noc na zámku, od 20.00 hodin, poslední prohlídka ve 22.30 hodin. Návštěvníci budou provedeni rozsvíceným zámkem, kde je přijme vévoda Albrecht z Valdštejna. V komnatách dámského patra se potkají se zámeckými komtesami a na závěr v zámecké kuchyni ochutnají pravé zámecké koláče.

Mimořádně: Od 1.5.2013 do 30.9.2013 bude součástí hradní expozice prezentace mimořádně vzácné knihy Popis Egypta, která vznikla na základě Napoleonovy výpravy do Egypta v letech 1798-1801. Tehdy Napoleon vzal s sebou také na 150 vědců, kteří studovali a popisovali Egypt a později své poznatky soustředili do vydané encyklopedie. (akce v rámci Roku francouzské kultury).

SH Grabštejn

Výstavy na Grabštejně:

6. 5. - 30. 9. 2013 - FasciNatur Objevování přírody. Putovní interaktivní výstava Výstava odhaluje fascinující svět naší přírody, popřípadě ukazuje, jaký fascinující by byl, pokud bychom si ji zbytečně neničili, či ještě lépe, jak to udělat, abychom si umožnili žít ve fascinujícím světě přírody kolem nás.

3. - 4. 8. Létohrátky - festival divadla, staré hudby, pohádek a řemesel.
Program: Tradiční festival divadla, hudby, šermu, pohádek a řemesel se tu koná letos podvacáté, s jedinou výjimkou již od roku 1993.
Program akce:
Sobota:
10:00 Kolotoč V. Marčík ml. a Adam Berger
11:00 Askalon. Vystoupení severočeské skupiny historického šermu.
11:30 Askalon: ukázky zbroje a zbraní
11:30 - 13:00 Vojáci z Grabštejna spolu s vojáky- chemiky z Liberce představí svůj program a techniku. Po ukázkách techniky veterinární základny, chemiků z Liberce a vojenské policie budou následovat ukázky výcviku služebních psů, prohlídka veterinárního muzea a veterinární ošetřovny.
12:00 Kolotoč. Vítězslav Marčík ml. a Adam Berger
12:30 Kolotoč pohádek- loutkové divadlo Vítězslav Marčík ml. a Adam Berger. Dvě klasické (lidové) pohádky (O Jeníčkovi a Mařence, O velké řepě) a třetí na požádání
13:30 Vojtovy dílny. Kejklíř Vojta Vrtek umí ledacos. A rád se o to, co umí, podělí s ostatními. Jedinečná šance zažít na pár chvil pestrý život pouličního umělce.
14:00 Askalon - šermířské vystoupení.
14:30 Vojta Vrtek. Žonglér, komediant, klaun a kejklíř. A hlavně osobitý umělec, principál a jeho oživlé rekvizity. Jednokolky, chůdy, kuželky, diabola, balóny, devilsticky, nože, hořící louče, srpy, pánvičky, vajíčka, loutky na chůdách, košťata, slepice, ohnivé tyče, trumpetu, buben, lano, koně a nočník a hlavně bohatý kontakt s publikem.
15:00 Vítězslav Marčík ml. a Adam Berger - Pinocchio - slavná pohádka v podání loutkového divadla mladých pánů umělců na motivy knihy Carola Collodi(ho).
16:00 Další vystoupení slovutného mistra, kejklíře Vojty Vrtka.
17:00 Askalon - šermířské vystoupení
17:30 Askalon ukázky zbroje a zbraní pánů
18:00 Pepa Nos. Koncert ojedinělého písničkáře. Pepa Nos, vlastním jménem Josef Nos je český písničkář, učitel jógy a jazyků, příležitostný herec vedlejších rolí

Neděle:
10:00 Kolotoč V Marčík ml. a Adam Berger
10:30 Vojta Vrtek
11:30 - 13:00 Vojáci z Grabštejna - program jako v sobotu.
11:30 Kolotoč. Vítězslav Marčík ml. a Adam Berger budou voziti mládež...
12:00 Kolotoč pohádek- loutkové divadlo Vítězslav Marčík ml. a Adam Berger.
12:30 Matěj Kopecký - Nápad myšky Terezky aneb O zlé koze. Pohádka o přátelství lesních zvířátek a o tom, jak jejich poklidný život změní příchod zlé a marnivé kozy Rozalindy.
13:00 Ponožky pana Semtamťuka - koncert ojedinělé kapely ve stylu pub, folk, world, jazz, groteska, western.
13:30 Vojtovy dílny. Kejklíř Vojta Vrtek umí ledacos. A rád se o to, co umí, podělí s ostatními. Jedinečná šance zažít na pár chvil pestrý život pouličního umělce.
14:00 Kolotoč Vítězslava Marčíka ml. a Adama Bergera
14:30 Matěj Kopecký: Jak pejsek Ferda potkal sluníčko.
15:00 Vítězslav Marčík ml. a Adam Berger - Pinocchio - slavná pohádka v podání loutkového divadla mladých umělců.
15:30 Další vystoupení slovutného mistra, kejklíře Vojty Vrtka.
16:00 Ponožky pana Semtamťuka - koncert ojedinělé kapely ve stylu pub, folk, world, jazz, groteska, western.
Samozřejmostí jsou také prohlídky zrekonstruovaného hradu od nejhlubšího sklepení po ochoz věže. Návštěvník si může vybrat průvodce podle svého přání. Od zážitkové prohlídky se sv. Barborou Grabštejnskou, až po postavičky nejroztodivnější z Grabštejnské osádky.
Veřejnosti bude přístupná i ekologická výstava Fasci Natur v podstřeší hradu se svými hejblátky, mechanickým ptactvem a dalšími roztodivnostmi, kterými ji tvůrci vybavili.

24. 8. Benefiční koncert - Georges Bizet: Carmen
Opera, XXI. benefiční koncert Luďka Vele ve prospěch hradu Grabštejn.

31. 8. Hradozámecká noc - Noční setkání se sv. Barborou a jejími přáteli - 20.00 - 24.00 hod. Divadelně koncipované vystoupení průvodců spojené s netradiční prohlídkou, inspirované dějinami a pověstmi hradu Grabštejna.

31.8. Mardi Gras - folk westcoast oldies. Koncert skupiny spojený s výtvarným workshopem a výstavou německé výtvarnice Gabriele Waterrott.

SZ Hrubý Rohozec

3. - 4. 8. Od Mikuláše k Mikuláši - prohlídky oživené scénkami: prohlídky interiérů, při nichž se setkáte s postavami ze zámecké historie - na prohlídkových trasách se potkáte s původními majiteli zámku, dozvíte se, jak a co stolovali, jak hraběcí synkové předposledního majitele zlobili svoji guvernantku a další zajímavosti ze života hraběcí rodiny (akce v rámci Roku francouzské kultury)

10. - 11. 8. Varhanní víkend - první prohlídkový okruh obohacen o ukázky varhanní hudby v kapli Nejsvětější Trojice

31. 8. Hradozámecká noc - Ti druzí - noční prohlídky zámku zaměřené na služebnictvo a na to, co se na zámku dělo poté, když šlechta („Ti první") odešla spát.
Správa zámku doporučuje rezervaci míst.

SZ Lemberk

13.-18.8. Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30 hodin.

31. 8. Hradozámecká noc - Noční výstup na věž a sestup do hladomorny. Netradiční noční výstup na ochoz věže a ještě více netradiční sestup do hladomorny, kde lze zažít pocit strachu odsouzeného. Věž i hladomorna bude otevřena od 19.00 do 22.00 hodin.

31. 8. Hradozámecká noc - Koncert Radka Tomáška a jeho hostů. Tradiční letní koncert Radka Tomáška ze skupiny Rangers, který letos vystoupí s dalšími dvěma hosty - Fandou V. Zikmundem (kytarista a zpěvák) a Vojtou Kiďákem Tomáškem (trampský a folkový písničkář). Začátek koncertu: 20.00 hodin, rytířský sál

SZ Sychrov

Zámek je pro veřejnost otevřen denně včetně pondělí, vždy od 9.00 do 16.30 (začátek poslední prohlídky).

Prohlídková trasa A - autentické zámecké interiéry obsahující soukromá apartmá majitele zámku a jeho rodiny (ložnice, pracovny, toaletní pokoje) a reprezentativní prostory (královské apartmá, hráčský salon, knihovna, velká jídelna). Pokoje byly rekonstruovány na základě archivních materiálů do romantické novogotické podoby (tj. do období 2. poloviny 19. století).

Státní zámek Sychrov představuje na prázdniny tři zajímavé novinkyProhlídková trasa B - prohlídka interiérů Bertina křídla, ve kterých se návštěvníci poutavou formou seznámí s historií a způsoby stolování na aristokratických sídlech. Nechybí sbírky stříbrného nádobí, romantická marcipánová zátiší nebo ukázky skládání látkových ubrousků. Více podrobností

Prohlídková trasa C - prezentace interiérů druhého patra východního křídla, kde se připravuje nový prohlídkový okruh. Představí návštěvníkům průběh restaurátorských prací, průzkum dobových fotografií a postup při instalaci interiérů v souladu s jejich původní funkcí. Prohlídková trasa je otevřena dle provozních možností zámku, zavíracím dnem je pondělí.

Prohlídková trasa D Prohlídka s princeznou, denně, v každou celou hodinu - výklad uzpůsobený věku dětí, délka prohlídky cca 25 minut (schodišťová hala, východní křídlo s reprezentačními prostory)

Klenotnice - prezentuje šperky a plastiky z drahých kovů a kamenů, které České republice věnoval turnovský rodák, pan František Khynl.

Literárně-divadelní salon - Výstava v barokním salonu v rámci Roku francouzské kultury soustřeďuje pozornost na kulturu pokročilého 18. století s připomínkou literárních tradic a inspirací, spjatých se šlechtou. Zdůrazněn je rod Rohanů, jehož příslušníci se objevují ve světové literatuře - např. Stendhal (Červený a černý), Alexandre Dumas st. (Královnin náhrdelník, Tři mušketýři). Více podrobností

Technopolis - výstava v bývalé konírně, kde uvidíte patentovou kancelář, Starý Svět s vynálezy vědy a techniky 19. století a Nový Svět reprezentující 20. století. Je určena pro děti i dospělé.

Cesta za pokladem medvědího klanu - hra v zámeckém parku určená pro děti. Úkolem dětí je projít zámecký park podle nápovědy v herním plánku a získat tak informace vedoucí k pokladu, který je ukryt někde na území zámeckého areálu.
Zámecká oranžérie Otevírací doba: denně 10:00 - 17:00 hodin

Kulturní akce:

2. 8. Oživlé památky na téma: Zločiny na hradech a zámcích - komentovaná prohlídka na téma „Srdce vévody d´Enghien" - k výročí narození člena rodu Rohanů a zároveň i vládnoucího rodu Bourbonů, Louise Antoina de Bourbon, vévody Enghien, popraveného za Napoleona ve Vincennes. Čas prohlídky: 16.00 hod. Na tuto akci nutná rezervace míst na pokladně zámku, tel: 482 416 011 (akce v rámci Roku francouzské kultury)

3. 8. Klasika pod hvězdami od 20.30 hodin - open-air představení v zámeckém parku - Giuseppe Verdi - La Traviata (v roli Alfréda světoznámý Miroslav Dvorský)

9. 8. - od 17.00 hodin v zámecké oranžérii - Marie z Rohanu, vévodkyně de Chevreuse - První díl cyklu Obrazy a hudba. Komponovaný program o významné osobnosti 17. století, která byla i inspirací pro známého spisovatele Alexandra Dumase. Účinkují:Zdena Kloubová - soprán, Zbyňka Šolcová - harfa. Program obohatí ukázky četby z románu Alexanda Dumase Tři mušketýři v podání herce Divadla na Vinohradech, Jaromíra Meduny, a šerm (členové skupiny Merlet). Miloš Kadlec - průvodní slovo.

18. 8. od 20.00 hodin Čechomor - Koncert známé skupiny Čechomor si budou moci jejich fanoušci vychutnat pod širým nebem v zámeckém parku na Sychrově. Koncert začne ve 20:00, areál bude otevřen o dvě hodiny dříve. Jako hosté vystoupí: Gerry Leonard, Joji Hirota, Iva Marešová a Kühnův smíšený sbor. Vstupenky k dostání v sítích: Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream, Ticketart, evstupenka
a Ticketon.

20. - 25. 8. Výstava kaktusů, sukulentů a sukulentních bonsají v nádvoří zámku Sychrov - výstava zajímavých rostlin proběhne na zámku Sychrov během pěti srpnových dnů. Vystaveny budou na zámeckém nádvoří a nejvzácnější kousky přímo v interiérech zámku.

24. 8. Skotské hry - XIII. ročník - tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě.

SH Trosky

O prázdninách se konají speciální noční prohlídky hradu Trosky

Hrad Trosky je otevřený denně od úterý do neděle a nově také ve vybrané pondělky 12.8. a 26.8 2013 od 9:00 do 17:30 hodin.

Noční prohlídky Trosek:
středa 7. 8., sobota 24. 8.2013, vždy od 18.00 do 24.00 hod., k dispozici občerstvení. Více podrobností

31. 8. - Trosecký širák - 7. ročník přehlídky trampských písní
Zahájení: 18.30 hodin - Trampské potlachy (rozdělání ohně, vztyčení vlajky), následuje přehlídka 5-6 kapel
- v průběhu celé sezóny: příležitostně - sokolník s ukázkami chovu, výcviku a krmení dravců s možností focení návštěvníka s dravcem na rukavici

SZ Zákupy

Otevírací doba: úterý - neděle: 9.00 - 16.00 hodin
Prohlídky s princeznou: Hlavně pro dětské návštěvníky jsou na zámku Zákupy realizovány Prohlídky s princeznou. Rodina s dětmi si během 30 minutové prohlídky projde celou zámeckou trasou, ale výklad je uzpůsoben věku dětí a navíc jsou pro děti přichystány úkoly - během prohlídky zámku totiž musí hledat plyšové medvídky, kteří se stali symbolem Zákup díky medvědu brtníkovi, který je chován v zámeckém příkopu. Zákupské prohlídky s princeznou jsou realizovány denně mimo pondělí od 14.30 hodin.

22. 8. Smutný osud Orlíka, vévody zákupského - tématická přednáška k výročí úmrtí Napoleona II. Františka Josefa Karla Bonaparte (akce v rámci Roku francouzské kultury). Přednáška a prezentace o osudu Napoleonova syna. Čas: 17.00-19.00 hod., státní zámek Zákupy (místo bude upřesněno). Přednášející: Mgr. Petr Weiss, Mgr. Vladimír Tregl. Po přednášce bude následovat prohlídka tzv. Napoleonské knihovny a následně krátká prohlídka zámku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Využijte prázdninovou nabídku v Českém ráji na každý den
V červenci vás čekají Móda sedmi staletí na Rohozci či šermíři na Bezdězu
O prázdninách se konají speciální noční prohlídky hradu Trosky
Státní zámek Sychrov představuje na prázdniny tři zajímavé novinky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Kraj spustil inovovaný Informační a vzdělávací portál Libereckého kraje

Komunikace mezi školskými institucemi, jejich zřizovateli a veřejností - to je hlavním posláním Informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje (EDULK). Web se nyní dočkal od firmy UVM interactive, s.r.o. inovace za 1 270 500 korun včetně DPH. Zájemci na portálu naleznou například důležité termíny akcí či seminářů, ale i informace určené pro školní hospodáře nebo uchazeče o studium na střední škole. Webové stránky jsou dostupné na https://edulk.cz/.  „Původní portál EDULK jsme spustili v roce 2013. V současné době však již nevyhovuje aktuálním požadavkům a bylo třeba ho nahradit. Nová je například možnost uzavřeného diskusního fóra pro specializované pracovníky. Formuláře pomohou urychlit sběr dat od škol a školských zařízení. To výrazně zjednoduší způsob komunikace a zkvalitní služby," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných
Anonym oznámil bombu v liberecké firmě

Nejčtenější články

17.01.: Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje
17.01.: V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
17.01.: Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT