Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

10.06.2020 20:26:29 | Autor: Vladimíra Šrýtrová | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

V pondělí 8. června 2020 se mohli řidiči na Liberecku opět setkat s policejním autobusem. Po celý den probíhala dopravně bezpečnostní akce zaměřená na věnování se řízení s využitím pracovního týmu Top Speed Team a služebního autobusu.

S ohledem na vývoj dopravní nehodovosti a nekázeň některých řidičů nákladních vozidel se policisté zaměřili primárně na způsob jízdy řidičů právě nákladních vozidel, zakázané předjíždění nákladních vozidel v určitých úsecích pozemní komunikace, používání povinného bezpečnostního pásu řidiči, předměty bránící řidiči ve výhledu z vozidla, držení hovorového nebo záznamového zařízení, respektování dopravního značení, technický stav vozidel a všechny formy nevěnování se řízení.

Akce byla zaměřena na dálnici č. D10 a na silnici pro motorová vozidla č. I/35 a zúčastnilo se ji celkem 12 dopravních policistů.

Tento druh dopravně bezpečnostních akcí se dlouhodobě ukazuje jako vysoce efektivní represivní nástroj Policie ČR zajišťující bezpečnost a plynulost silničního provozu. Takovýto způsob výkonu služby byl se služebním autobusem realizován již posedmé.

 „Pro monitorování a dokumentaci dopravních přestupků řidičů nákladních vozidel je využíván autobus, ze kterého policisté skrytě natáčejí protiprávní jednání řidičů v silničním provozu v průběhu jeho jízdy po silnici č. I/35 a dálnici č. D10. Autobus s výhodou využívá nadhledu a výhodného pozorovacího úhlu policistů pro dokumentaci protiprávního jednání řidičů nákladních vozidel na videozáznam, jelikož některá protiprávní jednání řidičů nákladních vozidel nelze za jízdy z osobního motorového vozidla Policie ČR dokumentovat, protože řidiči nákladních vozidel jsou před pohledem policistů obvykle ukryti ve vysoko nad zemí položené kabině nákladního vozidla. V případě zjištění protiprávního jednání, je informace o zadokumentovaném přestupku předána policejní hlídce za autobusem, touto hlídkou je přestupkové jednání ihned řešeno. Policejní hlídka vždy zastaví řidiče vozidla na bezpečném vhodném stanovišti, provede dechovou zkoušku pro vyloučení ovlivnění řidiče alkoholem a projedná zjištěné protiprávní jednání řidiče," sdělil kpt. Ing. Jan Frieser, MBA z odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

V případech, kdy řidič souhlasí s projednáním přestupku na místě, je uložen příkazový blok, řidiči mají možnost uhradit pokutu na místě kartou s využitím služebního platebního terminálu. V případě, kdy řidič se zadokumentovaným protiprávním jednáním nesouhlasí, je hlídkou vyhotoveno oznámení přestupku, kdy věc posléze projedná příslušný správní orgán ve správním řízení. Správní orgán obdrží jako důkazní prostředek pořízený videozáznam přestupkového jednání.

Policisté odhalili během akce 54 dopravních přestupků, za které uložili pokuty příkazem na místě v celkové částce 27000 Kč:
1. bezpečnostní pásy 36/16600 Kč
2. technický stav vozidla 3/2500 Kč
3. držení hovorového nebo záznamového zařízení za jízdy (mobil) 10/4600 Kč
4. nezajištěný náklad 1/300 Kč
5. předměty ve výhlu 1/500 Kč
6. způsob jízdy 1/500 Kč
7. nevěnování se řízení 1/1500 Kč
8. nerespektování dopravního značení 1/500 Kč
Ve dvou případech přestupky policisté oznámili příslušnému správnímu úřadu.

V jednom případě řešili policisté jízdu v protisměru. Kolem krátce před sedmou hodinou večer volalo na tísňovou linku 158 několik řidičů, že se na silnici I/35 ve směru od čerpací stanice Moll u obchodního centra Nisa na Děčín pohybuje osobní vozidlo Renault v protisměru. Řidič projel v protisměru i libereckým tunelem a následně sjel na čerpací stanici Shell v ulici Žitavská, kde jej dostihly policejní hlídky začleněné do akce.

 Řidič celkem ujel v protisměru 3 km. Policisté provedli u řidiče orientační dechovou zkoušku na alkohol, která byla pozitivní, s naměřenou hodnotou 0,7 promile. Řidiče na místě zadrželi a následoval je na policejní služebnu obvodního oddělení Liberec - Centrum. Policisté případ nyní šetří jako přečin "obecné ohrožení z nedbalosti".

Nesprávný způsob jízdy byl v období od ledna do května 2020 na území Libereckého kraje nejčastější hlavní příčinou vzniku dopravní nehody. Z celkového počtu 1714 šetřených dopravních nehod v Libereckém kraji byl nesprávný způsob jízdy hlavní příčinou nehody v 871 případech, při těchto nehodách bohužel zemřeli tři účastníci dopravních nehod, pět jich bylo zraněno těžce a 120 lehce.

„Z těchto důvodů bude dokumentace přestupků řidičů nákladních vozidel za použití autobusu využívána i nadále, tento způsob dokumentace se osvědčil a přispívá k větší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu," doplnil kpt. Ing. Jan Frieser.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté
Desátý ročník projektu Na kole jen s přilbou odstartoval v Bedřichově
Policisté dohlíželi o prodlouženém víkendu na mimořádná opatření

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.

Workshop přiblíží podstávkové domy a lidovou architekturu

Kulturní workshop s názvem Dny lidové architektury, který je jednou z aktivit evropského projektu Za společným dědictvím na kole i pěšky, pořádá v pátek 23. září Liberecký kraj. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví - podstávkové domy a lidovou architekturu. K tomu účelu poslouží nový přeshraniční turistický produkt pro pěší a cyklisty. Územím, které zahrnuje, je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Projekt zajistí dobré cyklistické i pěší propojení přeshraničního regionu. „Neustále hledáme cesty, jak lidem představovat zajímavá témata našeho kraje. Podstávkové domy jsou přeshraniční fenomén, a právě proto je tu prostor pro spolupráci vzdělávání a oblasti cestovního ruchu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny lidové architektury zaujaly, nejvíce Beranův hostinec v Trávníčku
Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově
Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík
Turnov veze bod z Benátek nad Jizerou

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT